نایب رئیس كمیته ملی پیشگیری و كنترل بیماری های غیر واگیر اعلام كرد

همكاری انجمن های علمی در حوزه مدیریت بحران بیماریهای غیرواگیر

همكاری انجمن های علمی در حوزه مدیریت بحران بیماریهای غیرواگیر مطب نما: نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر با اشاره به تلاش خیلی از دانشگاه ها در امتداد مدیریت بحران بیماری غیرواگیر، از همکاری انجمن های علمی در این عرصه آگاهی داد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر باقر لاریجانی، نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر، در نشست کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر که در تاریخ ۳۰ دی ماه و بمنظور هم اندیشی درباب اقدامات و دستاوردهای کارگروه های کمیته و تصمیم سازی در زمینه برنامه های آتی برگزار شد، ضمن تشریح اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر روند فزاینده تعداد مرگ و میر ناشی از بیماریهای غیرواگیر در کشور طی سال های آتی را مساله ای جدی خواند و اضافه کرد: پیش بینی می شود تا سال ۲۰۴۰ این میزان تا عدد ۳۹۰ هزار افزایش داشته باشد.
دکتر لاریجانی هم زمانی بیماریهای غیرواگیر و کووید-۱۹ را بحران سلامت دیگری خواند که باتوجه به نابرابری ای که در همه جوامع وجود دارد بر گروه های مختلف اجتماعی تأثیرات متفاوتی خواهد داشت که نگاهی چند وجهی را برای مقابله با آن می طلبد.
وی با اشاره به این که ۶۰ درصد از افرادی که در اثر ابتلاء به کرونا ویروس جدید گرفتار مرگ می شوند، حداقل از یکی از بیماریهای غیر واگیر رنج می برند، اضافه کرد: کشورهایی که کنترل بیماریهای غیرواگیر را در برنامه اقدامات کووید-۱۹ وارد کرده اند، لطمه پذیری کمتری را از نظر عوارض ناشی از همه گیری گزارش داده اند.
دکتر لاریجانی اشاره کرد: مداخلات دولت ها برای کاهش عوارض ناشی از سندمی بیماریهای غیرواگیر و کووید-۱۹ می بایست در دو سطح پیشگیری اولیه و ثانویه برای تقلیل اثر عوامل زمینه ای و اطمینان از تشخیص بموقع و مدیریت موثر همه گیری صورت گیرد.
نایب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر با اشاره به بازنویسی سند ملی بیماریهای غیر واگیر، این اقدام را گامی مهم برای تحقق اهداف این سند خواند و ابراز امیدواری کرد بازبینی سند تا اختتام بهمن تمام شود.
وی در ادامه نشست با اشاره به راه اندازی سایت جدید کمیته غیرواگیر در بهمن ماه، به مجموعه اطلاعات ارائه شده در این سایت اشاره نمود و اظهار داشت: در این سایت فعالیت همه کمیته ها اطلاع رسانی خواهد شد و سندها و کتاب های مرتبط قابل دسترس خواهد بود.
وی همین طور به تعاملاتی که دراین زمینه در سطوح مختلف شکل گرفته است اشاره نمود و اضافه کرد: تشکیل کمیته های دانشگاهی در سطوح استانی میتواند به این کمیته در زمینه مدیریت بهینه تر بیماریهای غیرواگیر در کشور کمک نماید و در همین خصوص ظرفیت سازی در سطوح مختلف در دستور کار قرار دارد.
وی در آخر تدوین برنامه‎ها و سیاستگذاری مبتنی بر اطلاعات معتبر را در حصول نتایج قابل توجه در پیشگیری و کنترل بیماری‎های غیرواگیر موثر خواند و اظهار نمود: بیماری‎های غیرواگیر موضوعی فرابخشی است که جلب مشارکت تمامی ذی‎نفعان را می‎طلبد.
دکتر نمکی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، نیز در سخنانی ایران را کشوری پیشرو و پیشتاز در منطقه در عرصه کنترل بیماریهای غیرواگیر دانست و تشکیل کمیته هایی در این خصوص را اقدامی مهم خواند که در کشور محقق شده است.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه جهان با طوفان بیماریهای غیرواگیر مواجه می باشد، اظهار داشت: سهم بیماریهای غیر واگیر از سبد ۳۸۵ هزار مرگ سالانه در کشور قابل توجه است بطوریکه فشار خون بالا بعنوان قاتل خاموش مسئول مرگ حدود نود هزار ایرانی در سال است. وی در همین رابطه طرح بسیج ملی کنترل فشار خون را دستاوردی بزگ در کاهش بار این بیماری خواند.
دکتر نمکی اضافه کرد: رویارویی با طوفان کووید۱۹ چند درس مهم برای نظام سلامت کل دنیا داشت و مهمتر این که مواجهه با پاندمی های عفونی جدید و ناشناخته به عنوان برگ های سیاه تاریخ جهان تکرار شدنی است.
وزیر بهداشت اشاره کرد: باوجود پیشرفت دانش علوم پزشکی هنوز ناشناخته های زیادی دراین زمینه وجود دارد و ساختار پدافند کافی برای توسعه گسترده علوم و مواجهه با خطرات احتمالی در دسترس نیست.
وی با اشاره به اینکه توسعه زیرساخت های سلامت جهانی به اندازه ای نبوده که برای کنترل شرایط بحرانی کافی باشد، اضافه کرد: در همه گیری بیماریهای عفونی، این بیماریهای غیرواگیر هستند که قتل عام می کنند، بطوریکه ۸۸٪ از مرگ و میرهای کووید۱۹ در افراد بالای ۶۵ سال و گرفتار بیماری زمینه ای رخ داده است و ۱۲٪ مابقی هم حداقل از یک فاکتور خطر غیرواگیر رنج میبرند.
وزیر بهداشت اشاره کرد: در مواجهه با پاندمی کووید-۱۹، ارائه خدمات سلامت به بیماریهای غیرواگیر در کل دنیا گرفتار اختلالات جدی شد ولی در ایران ما با بهره گیری از زیرساخت های گسترده نظام سلامت ترمیم سریعی شکل دادیم، بعنوان مثال برنامه واکسیناسیون کشوری مبتلا به اختلال کمی شد.
دکتر نمکی درباب تدوین سند جدید کشوری بیماریهای غیرواگیر اظهار داشت: توجه به مشارکت های بین بخشی بسیار لازم است و باتوجه به تاثیر به سزا سبک زندگی در بیماریهای غیرواگیر، نقش مدرسه و هدف قرار دادن خانواده در این برنامه مهم می باشد.
وی جامعه محور کردن این سند و طرح "هر خانه یک پایگاه سلامت" و استفاده از سفیران سلامت را بسیار موثر دانست.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ادامه جلسه روسای کارگروه های مختلف کمیته ملی ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر به بحث در زمینه دستاوردها و برنامه های آتی پرداختند.
منبع:

1399/11/02
12:23:07
0.0 / 5
1077
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما