عضو هیات علمی مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی لرستان مطرح كرد:

ایجاد شغل برای فارغ التحصیلان و كشاورزان با ساخت انسكتاریوم

ایجاد شغل برای فارغ التحصیلان و كشاورزان با ساخت انسكتاریوم به گزارش مطب نما لرستان عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان ضمن اشاره به این که با کنترل بیولوژیک آفت محصول سالم و عاری از باقیمانده سموم شیمیایی تولید می شود، اضافه کرد: همینطور با ایجاد انسکتاریوم برای برخی از فارغ التحصیلان و کشاورزان اشتغال بوجود آمده و با کنترل بیولوژیک آفات، آلاینده های شیمیایی در محیط زیست کاسته می شود.


مختار داشادی، در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: امروزه افزایش سطح زیر کشت محصولات گلخانه ای در کشور می تواند به علت محدودیت منابع آبی و شرایط اقلیمی مناسب در کشور باشد.
وی افزود: در این برهه از زمان مخاطرات استفاده از سموم شیمیایی آفتکش بخصوص در سبزی و صسفی جات و نتایج نامطلوب آن بر سلامت انسان و محیط زیست کاملاً روشن و اثبات شده است.
داشادی افزود: هم اکنون سطح قابل توجهی از زمین های زیرکشت سبزیجات گلخانه ای، تحت پوشش مدیریت تلفیقی مبتنی بر کنترل بیولوژیک است که سبب کاهش ۵۰ تا ۹۹ درصدی مصرف آفت کُش ها شده است.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان ضمن اشاره به این که شرایط محیطی در خیلی از گلخانه ها قابل کنترل بوده و از سویی برای آفات اصلی گلخانه ای دشمنان طبیعی بهتری وجود دارد، اظهار داشت: کنترل بیولوژیک نقش محوری و کلیدی را در مدیریت آفات سبزیجات گلخانه ای ایفا می کند، به طورمثال نقش و کارآیی زنبور پارازیتوئید در کنترل سفیدبالک گلخانه ای روی خیار، گوجه فرنگی و توت فرنگی گلخانه ای به اثبات رسیده است.
وی بیان نمود: استفاده از عوامل کنترل بیولوژیک در مدیریت آفات محصولات گلخانه ای بعنوان یک راهکار اصولی و اجرایی مورد تایید است و مجوز ورود بعضی از این عوامل صادر گردیده است.
داشادی اظهار داشت: بنابریان لازم است همزمان با توسعه و ترویج این شیوه نسبت به بومی سازی و دستیابی به دانش فنی شیوه های تولید و استفاده از عوامل مفید حرکتی صورت گیرد.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان افزود: این دانش فنی سبب افزایش عملکرد تولید زنبور در واحدهای انسکتاریوم شده و با استفاده تلفیقی این زنبور در کنار دیگر آفت کُش های بیولوپیک می توان آفات گلخانه ای را در سطح مطلوبی کنترل کرد.
وی ضمن اشاره به این که با کنترل بیولوژیک آفت محصول سالم و عاری از باقیمانده سموم شیمیایی تولید می شود، اضافه کرد: همینطور با ایجاد انسکتاریوم برای برخی از فارغ التحصیلان و کشاورزان اشتغال بوجود آمده و با کنترل بیولوژیک آفات، آلاینده های شیمیایی در محیط زیست کاسته می شود.
منبع:

1399/10/30
00:06:53
0.0 / 5
1249
تگهای خبر: تولید , سلامت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما