نگاهی به سونامی اطلاعات غلط در بیماری كرونا

نگاهی به سونامی اطلاعات غلط در بیماری كرونا اپیدمی جهانی اطلاعات غلط که به سرعت بوسیله رسانه های اجتماعی و سایر رسانه ها توسعه می یابد، یک مشکل جدی برای بهداشت عمومی است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا و به نقل از معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، ما تنها در حال مبارزه با بیماری همه گیر نیستیم، به شکلی که طبق گفته مدیر برنامه فوریت های بهداشتی WHO در بیماریهای عفونی و معمار استراتژی WHO برای مقابله با خطر مبتلاشدن به اینفودمیک؛ ما می دانیم که هر شیوع بیماری با نوعی سونامی اطلاعات همراه خواهد بود.
شما همیشه اطلاعات غلط، شایعات و غیره را خواهید داشت و در گذشته ها نیز این موارد وجود داشته است. اما تفاوت حالا در این است که با کمک رسانه های اجتماعی این پدیده تقویت می شود و مانند ویروس هایی که با مردم سفر می کنند سریع تر و بیشتر منتشر می شود. بدین سبب این یک چالش جدید است، برای اینکه اگر می خواهید خلاء را پر کنید باید سریع باشید. آنچه ما می خواهیم این است که اطمینان حاصل نماییم مردم کارهای درستی را برای کنترل بیماری انجام می دهند.
مدیر برنامه فوریت های بهداشتی WHO در بیماریهای عفونی خاطرنشان می کند: گوگل شش زبان رسمی سازمان ملل متحد را درباب COVID-19 به وجود آورده است و همین طور برای بعضی از زبان های دیگر نیز در حال توسعه و گسترش کارهای خود است. ایده این است که اولین اطلاعاتی را که مردم دریافت می کنند از وب سایت سازمان بهداشت جهانی و حساب های رسانه های اجتماعی WHO و دکتر تدروس باشد. WHO همین طور از رسانه های اجتماعی برای به روزرسانی استفاده می نماید.
دیوید هیمان، استاد اپیدمیولوژی بیماریهای عفونی در دانشکده بهداشت گرمسیری لندن در این زمینه ادامه می دهد: رسانه های سنتی نقش مهمی در ارائه اطلاعات مبتنی بر شواهد به عموم دارند.
وی همین طور اشاره کرد که برای رسانه های اجتماعی و هم برای اجتماع، مهمست که مدیران بهداشت جامعه به رسانه ها کمک کنند تا مسائل را بهتر درک کنند، برای اینکه رسانه ها گاهی اوقات از مدارک و شواهد جلوتر می روند.
1399/10/08
12:55:45
5.0 / 5
1183
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما