وزیر علوم تاكید كرد

رشد خوبی در پژوهش علوم انسانی داشتیم

رشد خوبی در پژوهش علوم انسانی داشتیم به گزارش مطب نما وزیر علوم با تکیه بر اینکه رشد خوبی در عرصه پژوهش علوم انسانی داشتیم، اظهار داشت: شاید لازم باشد در عرصه ارتقای اساتید در حوزه علوم انسانی بیشتر دقت نماییم.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا؛ دکتر منصور غلامی در گردهمایی مجازی «نقش علوم انسانی در پژوهش و فناوری» که به میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار گردید با اشاره به اینکه علوم انسانی در همه جای عالم مبنا و بستر رشد و توسعه جوامع و به خصوص تربیت نیروی انسانی تأثیرگذار، عالم و هادی جوامع بوده و هست، اظهار داشت: در کشور ما سابقه توجه به مباحث علوم انسانی، سابقه دیرینه ای است؛ هر چند در مدل جدید از گروه بندی علوم در محیط های دانشگاهی و محیط های آموزشی به شکل شایسته و بایسته در حوزه علوم انسانی توجه و تدبیر قوی صورت نگرفته است. اما حضور، نمود و پیدایش شخصیت های عالم و دانشمند در این عرصه چراغ های پرنور دانش را در زمینه های علوم انسانی همچنان درخشان و تابان نگه داشته است.
وی با اشاره به اینکه "جمعیت زیادی از نسل جوان مان که در حوزه تحصیلات علوم انسانی فعال هستند"، اظهار داشت: از باب داشتن ظرفیت انسانی در کشور ظرفیت بسیار بالایی را در اختیار داریم. آنچه مهم می باشد سیاست گذاری ها و پیشبرد اهداف راهبردی کشور در حوزه علوم انسانی می باشد که لازم است تدابیر دقیق تر و قوی تری برای توجه بیشتر به این حوزه از دانش که زیربنای توسعه همه جوامع بوده، هست و خواهد بود، مدنظر قرار گیرد.
وزیر علوم در ادامه "دستاوردهای حوزه علوم انسانی در ایران را بسیار قابل توجه توصیف و تصریح کرد: در تولید علم و انتشار آن در منابع علمی داخلی و خارجی تلاشهای مستمر و موفقی داشته ایم. در سالهای اخیر اساتید و محققان کشورمان در مراکز مختلف علمی به نسبت قابل توجهی توسعه و ترویج یافته های علمی خودشان را انجام دادند و موفقیت های خوبی را از این بابت به دست آوردند. تاکید و توجهی که در کشور ما به بحث های نظریه پردازی بوده و هست ایجاب می کند که بیشتر از گذشته به این مورد توجه بشود.
وی خاطرنشان کرد: هم به لحاظ دیرینه دانشی خودمان و هم به لحاظ مباحث و مبانی فلسفی و دیدگاه های اعتقادی و باورهایمان به منابع بزرگی از علوم انسانی متصل هستیم و بنابراین این جایگاه را با تشویق جوانان با حضور آنها در حوزه تحصیلات علوم انسانی باید تقویت نماییم و بعنوان مرجع مهم حوزه های شناختی در حوزه علوم انسانی بیشتر از پیش بدرخشیم.
دکتر غلامی همینطور درباره ترویج کرسی های آزاداندیشی با تاکید بر اینکه این حوزه احتیاج به تلاش بیشتر دارد، خاطرنشان کرد: عوامل و موانع در این راه باید شناخته شود و به طریق منطقی از سر راه برداشته شود تا این فضای گفتمانی بعنوان زمینه توسعه و هم مشوق نسل جوان برای ورود به مباحث نظری در حوزه های علوم انسانی مورد توجه و بهره برداری قرار بگیرد.
او همینطور درباره شاخصهای تولید و انتشار علم در حوزه علوم انسانی اظهار داشت: حداقل در مجموعه ای که توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ذیل وزارت علوم انجام گرفته است، این شاخص ها نشان داده است که در یک رشد بسیار خوبی در حوزه علوم انسانی دست به انتشار یافته های علمی زده ایم و به تدریج در حوزه علوم انسانی به لحاظ رتبه به سایر حوزه های علم و انتشارات علمی توفق پیدا شده است. این امر علامت بسیار خوبی است از باب اینکه تحقیقات به سمت انتشار در منابع علمی هدایت شده است و طبیعتاً مورد نقد قرار گرفته و مورد استفاده قرار می گیرد و بازخورد آن می تواند در تقویت مبانی و روش تحقیق در علوم انسانی مؤثر قرار گیرد.
وزیر علوم پیرامون ارتباطات دانشگاه ها و مراکز علمی با دستگاههای اجرایی مختلف هم اظهار داشت: این ارتباطات نشان داده است که در حوزه علوم انسانی هم مورد رجوع دستگاه ها و نهادهای مختلف برای حل مسائل قرار گرفته ایم. استقبال اساتید از این مراجعات و اقبال ها حتما ضامن تداوم آن و توانمندی هایی که وجود دارد و در این تعاملات نشان داده است و خواهد داد، این ارتباطات را گسترده تر و قوی تر خواهد نمود.
وی اظهار نمود: در زمینه های مختلف علوم انسانی در بخش های مختلف خوشه های علمی گروه های علمی تشکیل شده است و به دستگاههای مختلف همچون دستگاههای دولتی مشاوره ها و مطالعات و نتایج بررسی ها را منتقل می کنیم؛ که دانشگاه علامه طباطبایی یکی از دانشگاه های فعال و تأثیرگذار بوده است. خوشه های اقتصاد کلان در دانشگاه تهران، خوشه سرمایه اجتماعی در دانشگاه اصفهان، خوشه پولی و بانکی و همینطور رسانه و ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبائی، جزو مواردی است که می توان از این گروه های علمی نام برد.
وی درباره تلاشهای وزارت علوم در جهت ارتقای اساتید و آیین نامه های در ارتباط با آن اظهار داشت: به نظر می آید در مواردی که وزارت علوم بتواند کمک نماید، هم باید حضور قوی تری داشته باشیم، هرچند در بحث آیین نامه ارتقای همکاران مان تلاش کردند که در جهت واقعی تر کردن ارزیابی های در ارتباط با ارتقای اساتید در حوزه علوم انسانی و اجتماعی وقت بگذارند و معیارهایی را تعریف کنند و شاید نیاز باشد بیشتر از این به این موارد توجه کرد.
دکتر غلامی همینطور درباره چهره های ماندگار و شخصیت های برجسته علمی در حوزه علوم انسانی هم تصریح کرد: باید شاخصهای ارزیابی ویژه این حوزه را برای شان در نظر بگیریم. این ضرورتی است که خود اساتید در حوزه های علوم انسانی می توانند و انتظار است به آن کمک کنند.
او در آخر ضمن امیدواری برای فراهم شدن فرصت هم اندیشی و عرضه دستاوردها و نظریه ها در چنین نشست هایی اظهار داشت: در جمعیت بزرگ علوم انسانی و اساتید و اندیشمندان حوزه علوم انسانی این ظرفیت را داریم و اساسا توجه و پشتیبانی از طرف مجموعه های علمی می تواند جریان قوی و مستمری را به سمت بالندگی در این عرصه فراهم آورد. امیدواریم روزی در آینده فرا برسد که در نشست های تخصصی اساتید در کنار دانشجویان جوان زمینه های گسترده از افق های پیش رو را در حوزه های علوم انسانی باز کنند و ما در تاریخ یک مرتبه دیگر شاهد شکوفایی بیشتر از پیش در حوزه علوم انسانی باشیم که اساسا برای مدیریت جامعه به آن نیاز شدید و وافر داریم.
منبع:

1399/09/27
11:17:03
5.0 / 5
1183
تگهای خبر: آموزش , تولید , دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما