معاون ستاد كرونای تهران اعلام كرد

ابتلای 83 درصد بیماران كرونائی بوسیله دورهمی ها

ابتلای 83 درصد بیماران كرونائی بوسیله دورهمی ها مطب نما: معاون برنامه ریزی و نظارت ستاد فرماندهی مقابله با كرونا تهران با اعلان اینكه برمبنای آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت همه استان های كشور در وضعیت قرمز قرار دارند، بر پرهیز از سفر و دورهمی های خانوادگی بعنوان اصلی ترین عامل شیوع بیماری تاكید نمود.


دکتر علی ماهر در گفت و گو با ایسنا با اشاره به روند صعودی آمار مبتلاشدن در تهران و بیشتر استان های کشور، اظهار نمود: در این راستا اگر بخواهیم موارد فقط قطعی مبتلاشدن به کرونا در شهر تهران را مدنظر داشته باشیم، وضعیت تهران همچنان قرمز است.
وی در این رابطه با اشاره به آخرین گزارش وزارت بهداشت که توسط سازمان جهانی بهداشت نیز تایید شده، عنوان کرد: بر طبق این گزارش متاسفانه تمام استان های کشور در وضعیت قرمز قرار دارند، اتفاقی که حدودا برای نخستین بار رخ داده، چونکه تا همین هفته گذشته نیز چند استان را به صورت زرد و نارنجی داشتیم ولی الان تمامی استانها وضعیت قرمز دارند. پس این مساله رعایت پروتکل ها از طرف همه افراد جامعه را می طلبد و از سویی کنترل و نظارت بر رعایت محدودیت ها و پروتکل ها نیز باید در همه بخش ها تشدید شود.
ابتلای ۸۳ درصد بیماران بوسیله دورهمی های خانوادگی
دکتر ماهر با اعلان اینکه هر تماس و ارتباطی در این شرایط می تواند بر حجم بیماری و گسترش بیش از پیش اپیدمی موثر باشد، بر پرهیز از سفر و دورهمی های هر چند محدود و خانوادگی اصرار کرد و اظهار داشت: برمبنای آخرین مطالعات انجام شده، ۸۳ درصد بیماران بوسیله همین گردهمایی های خانوادگی مبتلا شده اند، چونکه طی آن افراد در یک فضای کوچک و سربسته به صورت گروهی دور هم جمع می شوند که این مساله به شدت میزان مبتلاشدن را بیشتر می کند و علاوه بر آن باتوجه به عدم تهویه مناسب هوا در فصل سرد سال، احتمال سرایت و انتقال بیماری نسبت به گذشته چندبرابر شده است.
معاون ستاد کرونای تهران اشاره کرد: خواهش ما این است که حتی الامکان از رفت و آمدها و دید و بازدیدهای غیرضروری به هر نحوی اجتناب شود، چونکه برمبنای مطالعات پرهیز از دورهمی های کوچک خانوادگی بر کاهش شیوع بیماری و در نتیجه کنترل اپیدمی بسیار تاثیر به سزایی دارد.
این دو هفته تا حدامکان در خانه بمانید
دکتر ماهر با تاکید بر اینکه رعایت محدودیت های دوهفته ای می تواند به کاهش بار بیماری بر جامعه و سیستم بهداشت و درمان کشور منجر شود، اظهار نمود: بدین سبب بهترین کار در این دو هفته تعطیلی، ماندن و استراحت در منزل و انجام کارها ازراه دور است. در این راستا تقاضا می شود حتی در مشاغل و اصنافی که به صورت دستوری نیز تعطیل نشده اند تا حد امکان از ظرفیت های دورکاری و استفاده از بستر اینترنت و ارسال کالا و محصولات استفاده گردد تا بتوان با بهره گیری از این مهلت دوهفته ای در جهت کنترل اپیدمی، کاهش فشار کاری کادر درمان و قطع زنجیره انتقال بیماری گام های جدی برداشت.
وی با اعلان اینکه البته نباید انتظار یک کاهش آنی در آمار مبتلاشدن و بستری ها داشته باشیم، اظهار داشت: هرچند همین محدودیت های چند هفته گذشته نیز تا حدودی فشار را از روی بیمارستان ها کاهش داد، بااینکه میزان آن شایان توجه نیست ولی بطور قطع محدودیت های این دو هفته، در صورت رعایت پروتکل ها و شیوه نامه ها از طرف آحاد مختلف جامعه می تواند در کاهش شایان توجه روند ابتلا، بستری و در نتیجه فوت هموطنان اثرگذار باشد.
فعالیت یک سومی کارکنان ادارات برای کلیه سازمان های دولتی و خصوصی لازم الاجراست
معاون ستاد کرونای تهران در بخش دیگر گفت و گو با اشاره به ابلاغیه های صادر شده در ارتباط با فعالیت یک سومی کارکنان ادارات، با تاکید بر اینکه این ابلاغیه برای کلیه سازمان های دولتی و خصوصی لازم الاجراست، اظهار داشت: طبیعتا کارهای نظارتی ضابطان بهداشتی و قضایی نیز طی این مدت تشدید شده و از سویی چه در تهران و چه در شهرستان ها اگر عدم رعایت این ابلاغیه و یا سایر محدودیت ها به شماره ۱۹۰ اعلام گردد، برخورد قانونی اعمال خواهد شد.
وی افزود: در این راستا انتظار ما این است بخش خصوصی که معمولاً زیرساخت های آی تی بهتری دارد، این ضوابط را بیشتر رعایت کرده و از ظرفیت های دورکاری برای انجام کارها بیش از پیش بهره مند شود.
آغاز طرح شهید سلیمانی و افزایش ظرفیت کیت های تشخیصی در تهران
وی همین طور از آغاز طرح شهید سلیمانی برای مقابله با کرونا در بعضی محلات تهران آگاهی داد و اظهار داشت: با رفع نقصها احتمالی، این طرح با محوریت بیماریابی و پشتیبانی از بیماران کرونائی از هفته آتی در کلیه مناطق تهران اجرا خواهد شد.
دکتر ماهر در آخر با اشاره به رونمایی از خط تولید کیت های تشخیص سریع کرونا بعنوان دستاورد مشترک پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و ستاد ستاد اجرائی فرمان امام، اظهار داشت: بر این اساس طی روزهای آینده حجم تست های تشخیص کرونا به میزان چشمگیری در قالب شبکه بهداشت و درمان بالا رفته و در دسترس مردم قرار می گیرد، با این وجود همانگونه که هممواره سفارش شده اصلی ترین راهکار کنترل بیماری، رعایت سه گانه پیشگیری یعنی پوشش ماسک، شست وشوی دست ها و رعایت فاصله گذاری فیزیکی است.
منبع:

1399/09/01
12:44:55
5.0 / 5
1332
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما