در یك مطالعه عنوان شد

عاملی كه می تواند بروز زخم های آفتی را افزایش دهد

عاملی كه می تواند بروز زخم های آفتی را افزایش دهد نتایج به دست آمده از یك پژوهش نشان داد كه كمبود ویتامین B12، فولات و فریتین در بزاق امكان دارد در افزایش زخم های آفتی عودكننده موثر باشد.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، زخم های آفتی عودکننده یکی از شایع ترین ضایعات مخاط دهان است که حداقل ۱۰ تا ۲۰ درصد از افراد جامعه را درگیر می کند. این زخم ها بسیار دردناک هستند و عوامل مختلفی مثل استعداد ژنتیکی، اختلالات ایمنی، عفونت های باکتریایی و ویروسی و... می توانند در ایجاد این آفت ها موثر باشند. با این وجود تابحال دلیل قطعی این بیماری مشخص نشده است. هیچ داروی قطعی برای درمان آن در دسترس نیست و درمان افراد مبتلا، معمولا به صورت درمان های علامتی است.

از آنجا که زخم های آفتی در خیلی از افراد سبب ناتوانی در کارهای روزمره زندگی می شود و کیفیت زندگی بیماران را تحت تأثیر قرار می دهد، یافتن علت این زخمها ضروری می باشد. مطالعات نشان داده که کمبودهای تغذیه ای مثل ویتامین B12، فولات، فریتین و آهن با آفت دهانی مرتبط هستند. بنابراین پژوهشگران میزان فولات، فریتین و ویتامین B12 را در بزاق افراد گرفتار زخم های آفتی عودکننده، مورد بررسی قرار دادند. «سولماز پورزارع مهربانی»، «پریا مطهری» و «فاطمه ظاهری»؛ پژوهشگران گروه بیماری های دهان، فک و صورت دانشکاه علوم پزشکی تبریز، در انجام این پژوهش مشارکت داشتند.

در این مطالعه تعداد ۶۰ نفر از مراجعین به بخش تشخیص بیماری های دهان دانشکده دندان پزشکی، انتخاب شدند و به دو گروه افراد سالم و افراد دارای زخم های آفتی تقسیم شدند. بعد از انجام معاینات بالینی، ۵ سی سی از بزاق افراد جمع آوری شد. سپس در آزمایشگاه میزان فولات، فریتین، ویتامین B12 نمونه های جمع آوری شده، اندازه گیری شد.

بررسی ها نشان داد که میانگین بزاقی ویتامین B12 در گروه دارای زخم های آفتی، ۵۱ واحد کمتر از افراد سالم بود. همینطور میزان فولات هم در افراد بیمار ۱۲ واحد کمتر بود. طبق ارزیابی انجام شده، میانگین سطح بزاقی فریتین در افراد مبتلا به آفت، به میزان قابل توجهی (حدود ۹۵ واحد) کم تر از افراد سالم بود.

نتایج این مطالعه نشان داد که سطح پایین بزاقی ویتامین B12، فولات و فرتین می تواند در افزایش مبتلا شدن به زخم های آفتی عودکننده دهانی موثر باشد. به قول پژوهشگران این مطالعه؛ برای تایید این مورد احتیاج به انجام کارآزمایی های بالینی و حجم نمونه بالا است.

یافته های این پژوهش، به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی سطح بزاقی فولات، فریتین و ویتامین B12 در بیماران مبتلا به زخم های آفتی عودکننده» در مجله دانشکده دندان پزشکی مشهد؛ انتشار یافته است.
منبع:

1399/08/25
12:41:06
5.0 / 5
1381
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما