كاهش نگران كننده مراجعات پزشكی به دنبال شیوع ویروس كرونا

كاهش نگران كننده مراجعات پزشكی به دنبال شیوع ویروس كرونا مطب نما: رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با نگران كننده خواندن كاهش مراجعات پزشكی مخصوصاً جهت دریافت خدمات سلامت مربوط به ویزیت های چاقی، غربالگری سرطان، خطرسنجی بیماریهای قلبی، مراقبت پره دیابتی و پوكی استخوان، بر لزوم پركردن شكافی كه هم اكنون جهت دریافت خدمات سلامت در كشور به وجود آمده است، تاكید نمود.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر باقر لاریجانی در ابتدای جلسه شبکه های تحقیقات ملی پوکی استخوان و دیابت، دکتر باقر لا با اعلان اینکه افراد گرفتار عامل های خطر بیماریهای غیرواگیر در همه جای دنیا در معرض خطر بالاتری از مبتلاشدن به درجه شدید کووید-۱۹ هستند، اظهار داشت: ارزیابی خطر می تواند نتایج بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی ناشی از این بحران را تقلیل دهد.
نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر با اشاره به چالش های جدی در بحث ارائه مراقبت بیماریهای غیرواگیر اظهار نمود: باتوجه به شیوع بالای دیابت و استئوپروز در کشور و افزایش تعداد تست های تشخیصی، آمارهای مربوط به مبتلاشدن و مرگ ومیر در این گروه از بیماران نیز چشم گیر است.
وی با سندمیک خواندن ارتباط بین بیماریهای غیرواگیر و کووید-۱۹ اضافه کرد: چالش کووید-۱۹ تاثیر و تاثر در بیماریهای عفونی و بیماریهای غیر واگیر را القا می کند که تشدیدکننده هم هستند.
لاریجانی اضافه کرد: ۶۰ درصد از افرادی که در اثر مبتلاشدن به کووید-۱۹ گرفتار مرگ می شوند، حداقل از یکی از بیماریهای غیر واگیر رنج می برند.
وی همین طور بر لزوم متوقف نشدن جریان ارائه خدمات بیماریهای غیرواگیر در دوره مواجهه و درگیری با کووید-۱۹ اصرار کرد و اضافه کرد: خیلی از کشورها به خصوص کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته، با چالش های جدی در ارائه خدمات بیماریهای غیر واگیر روبه رو هستند.
وی با مردود خواندن دیدگاه سنتی که دو دسته بیماریهای غیر واگیر و واگیر را از هم تفکیک می کرد، اظهار داشت: تاثیری که کووید ۱۹ بر کنترل بیماریهای غیرواگیر گذاشته قابل تامل است. سه چهارم کشورهای دنیا مبتلا به اختلال در ارائه خدمات بیماریهای غیر واگیر شده اند و از آنجائیکه شاید جهان در چند سال آتی همچنان درگیر بحران بهداشتی ناشی از کووید-۱۹ باشد، لازم است روش های ارتباطی جدید همچون استفاده از تله مدیسین و ویزیت های غیر حضوری در برنامه کار قرار گیرد.
لاریجانی با نگران کننده خواندن کاهش مراجعات پزشکی مخصوصاً جهت دریافت خدمات سلامت مربوط به ویزیت های چاقی، غربالگری سرطان، خطرسنجی بیماریهای قلبی، مراقبت پره دیابتی و پوکی استخوان، بر لزوم پرکردن شکافی که هم اکنون جهت دریافت خدمات سلامت در کشور به وجود آمده است، اصرار کرد.
در ادامه این جلسه، دکتر انسیه نسلی، رئیس مرکز تحقیقات دیابت، برنامه های این مرکز را به مناسبت روز جهانی دیابت تشریح نمود.
همین طور جزئیات طرح مدل ارائه خدمت به بیماران پای دیابتی توسط دکتر محمدرضا مهاجری تهرانی، معاون پژوهشی مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم، ارائه شد. دکتر ساسان شرقی نیز به ارائه برنامه های پژوهشگاه در برگزاری دوره جامع آموزش دیابت به صورت مجازی پرداخت.
بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، اعضای شبکه تحقیقات ملی استئوپروز همین طور در جریان گزارش های مربوط به کمپین کشوری استئوپروز، دوره مجازی مدیریت استئوپروز، نظام ثبت استئوپروز و وبینار مجازی استئوپروز توسط اعضای مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه قرار گرفتند.
منبع:

1399/08/16
19:12:41
5.0 / 5
1213
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما