از سوی محققان داخلی مطرح شد

راهكاری برای كنترل استرس آنژیوگرافی

راهكاری برای كنترل استرس آنژیوگرافی یافته های پژوهشی كه توسط پژوهشگران كشور انجام شده، نشان از آن دارد كه استفاده از طب فشاری روی لاله های گوش، می تواند سبب از بین رفتن استرس بیمارانی شود كه در انتظار برای انجام آنژیوگرافی قرار دارند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، بیماری های قلبی عروقی به گروهی از اختلالات ازجمله بیماری های عروق کرونر و آریتمی های قلبی گفته می شود که سیستم جریان خون در آنها با مشکل روبرو می شود. بیماری های قلبی عروقی از علل اصلی مرگ ومیر در سراسر جهان هستند.
طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، بیماری های قلبی سالانه بیش از 17 میلیون نفر را در دنیا به کام مرگ می کشانند که این مقدار 30 درصد از کل مرگ ومیرهای جهانی را شامل می شود. در بررسی هایی که در ایران انجام شده است، نسبت مرگ ومیر حاصل از بیماری های قلبی عروقی حدود 40 درصد بوده است.
به گفته متخصصان، راه های تشخیص انسداد و بیماری های عروق کرونر بستگی به شرایط بیمار و نوع انسداد دارد. ولی به طورکلی روش هایی مانند نوار قلبی و اکوکاردیوگرافی، اسکن تالیوم و آنژیوگرافی برای تشخیص چنین مشکلی مورد استفاده قرار می گیرند. در این میان، روش آنژیوگرافی، اطلاعات بسیار مفیدی راجع به وضعیت شریان های قلبی ارائه می دهد، اما این روش منبع بسیار بزرگی از استرس برای بیمار به حساب می آید که می تواند در پذیرش یا عدم پذیرش این روش از طرف بیمار نقش مهمی داشته باشد. برهمین اساس برای کنترل آن بایستی اقدامات مؤثری انجام داد.
بدین منظور، پژوهشگران کشورمان از دانشگاه علوم پزشکی آجا استفاده از روشی غیر دارویی تحت عنوان «اوریکولوتراپی» را برای کاهش استرس بیماران کاندید آنژیوگرافی عروق کرونر بررسی نموده اند. در این روش از تحریک گوش خارجی بوسیله طب فشاری استفاده می شود و از این طریق، تمامی نقاط آناتومیک بدن و نیز قسمت های مختلف مغز، نخاع و هسته های اعصاب مرکزی تحت تأثیر قرار می گیرند.
محققان برای انجام این تحقیق، از مشارکت 94 بیمار نیازمند آنژیوگرافی در یک بیمارستان منتخب آجا واقع در شهر تهران بهره گرفتند. مداخله اوریکولوتراپی برای این بیماران توسط پژوهشگر آموزش دیده و 60 دقیقه پیش از انجام آنژیوگرافی صورت گرفت. برای این کار، پژوهشگران طب فشاری را روی نقاط مختلف لاله گوش بیماران اعمال کردند.
نتایج این بررسی ها نشان داد که انجام روش اوریکولوتراپی بعنوان یـک روش مکمـل و بدون هرگونه استفاده از دارو، منجر به کاهش استرس در بیماران کاندید آنژیوگرافی می شود.
دراین باره، سیده اعظم سجادی، استادیار و محقق گروه مدیریت پرستاری دانشگاه علوم پزشکی آجا و همکارانش اعلام نموده اند: «نتایج مطالعه ما نشان داد استفاده از طب فشاری روی نقاط مختلف گوش یا اصطلاحاً اوریکولوتراپی، موجب کاهش میزان استرس در بیماران کاندید آنژیوگرافی عروق کرونر می شود. بنابراین و ازآنجایی که پرستاران در برخورد مستقیم با بیماران قرار دارند و مسئول فراهم نمودن آسایش بیماران می باشند، می توان به آنها سفارش کرد که مداخلاتی نظیر اوریکولوتراپی را برای کاهش استرس این بیماران، فرا گیرند و در برنامه مراقبتی خود جهت بیماران نیازمند به کار بندند».
آن ها افزوده اند: «تأثیر مداخلاتی مانند انواع ماساژ ممکنست ناشی از احساس بیمار از تأثیر مثبت آن و یا برقراری ارتباط و توجه به بیمار باشد؛ بدین سبب می توان پرستاران را تشویق نمود تا با انجام طب فشاری گامی در جهت ارتقاء کیفیت مراقبت های پرستاری و بهبود وضعیت بالینی بیماران بردارند».
این یافته ها در مجلـه «علوم مراقبتی نظامی» انتشار یافته اند. این نشریه به صورت فصل نامه توسط دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی آجا مدیریت شده و انتشار می یابد.1399/08/15
12:32:10
5.0 / 5
1416
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما