نتایج یك پژوهش نشان داد

ظرفیت تنفسی جوانان، قربانی دود قلیان

ظرفیت تنفسی جوانان، قربانی دود قلیان به گزارش مطب نما یافته های یك مطالعه پژوهشی انجام شده توسط محققان كشورمان از آن حكایت می كند كه استفاده روز افزون از قلیان، خطرات زیادی را برای سلامت جوانان به همراه داشته و حتی در افراد ورزشكار، سبب افت شدید ظرفیت تنفسی می شود.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، مصرف دخانیات، یکی از علل اصلی مرگ ومیر در جهان است. هم اکنون، سالانه حدود 5 میلیون مرگ درنتیجه مصرف دخانیات اتفاق می افتد و پیشبینی شده است که این نرخ مرگ ومیر تا سال 2030 به بیشتر از 10 میلیون نفر برسد.
در کشور ما، علاوه بر مصرف سیگار، استفاده از قلیان هم به دلیل نبود قوانین منع مصرف در مجامع عمومی در میان نوجوانان و جوانان رواج یافته است. سازمان جهانی بهداشت دلیل افزایش تمایل به استفاده از قلیان را در رابطه با درک اشتباه افراد در بی ضرر بودن مصرف قلیان نسبت به سایر روش های مصرف تنباکو دانسته است.
به گفته محققان، گزارش شده است که 15 درصد مردم ایران شامل مرد و زن مواد دخانی مختلف مثل سیگار و قلیان مصرف می کنند و سالانه نزدیک به 75 هزار مرگ ناشی از مصرف این مواد رخ می دهد. بر مبنای آمارها شیوع مصرف قلیان در جامعه ایران در گروه سنی 16 تا 25 سال رو به افزایش است. مصرف دخانیات زمینه ساز خیلی از بیماری های قلبی عروقی ازجمله کرونر، عروق محیطی، ایسکمی میوکارد، سکته قلبی ومرگ ناگهانی است. درواقع تنباکو بیشتر از 44 ماده مضر برای سلامتی از قبیل نیکوتین، قطران و مونواکسید کربن دارد که هریک مضرات خویش را دارد.
در رابطه با این موضوع، محققانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام مبادرت به انجام مطالعه ای کرده اند که در آن اثر طولانی مدت مصرف قلیان بر ظرفیت هوازی بدن و ضربان قلب مردان ورزشکار و غیر ورزشکار مورد بررسی واقع شده است.
این پژوهش با مشارکت 49 مرد جوان 18 تا 34 ساله شهر ایلام انجام شده است. یک گروه از این افراد در خلال سه سال گذشته، حداقل سه جلسه یک ساعته در هفته فعالیت هوازی داشتند، درحالی که گروه دیگر از یک سبک زندگی غیرفعال برخوردار بودند.
نتایج این پژوهش که در فصل نامه «آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایران» متعلق به انجمنی علمی با همین نام انتشار یافته اند، نشان داده است که مصرف قلیان آثار نامطلوبی بر ظرفیت هوازی افراد بالأخص در میان مردان جوان تمرین کرده دارد.
به گفته محمود نیک سرشت، استادیار و محقق گروه فیزیولوژی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام و دو همکارش دیگرش در این تحقیق، «نتایج بررسی های ما نشان داد که شاخص VO2max در اثر مصرف قلیان پایین می آید، هرچند در گروه تمرین کرده از سایر گروه ها بالاتر بود. این شاخص به حداکثر اکسیژن مصرفی بدن طی فعالیت ورزشی اشاره دارد».
آن ها می گویند: «همچنین، ضربان قلب در پاسخ به فعالیت هوازی زیربیشینه و در حین استراحت در گروه های تمرین کرده نسبت به گروه های تمرین نکرده به صورت معناداری پایین تر بود».
با توجه به یافته های این پژوهش می توان گفت، مصرف بلند مدت قلیان آثار نامطلوبی بر عملکرد قلبی- تنفسی دارد و باعث کاهش شاخص مهم VO2max در مردان جوان می شود.
به اعتقاد نیک سرشت و همکارانش، «بر اساس نتایج به دست آمده به ورزشکاران جوان و سایر افراد جامعه سفارش می شود که مصرف قلیان را به علت آثار نامطلوب بر ظرفیت هوازی متوقف نمایند».1399/08/07
12:28:17
5.0 / 5
1562
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما