دستیار ویژه وزیر علوم در صفحه توئیتر خود اعلام كرد

مدركت را از كجا آورده ای در ادبیات رسانه ها باب شود

مدركت را از كجا آورده ای در ادبیات رسانه ها باب شود دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی با انتقاد از رواج جعل مدرك در بین برخی مسئولان كشور در صفحه توئیتر خود نوشت: باید در ادبیات رسانه ای این سوال ˮمدركت را از كجا آورده ایˮ باب شود تا مشخص شود برخی مسئولان بدون حضور در كلاس و امتحان مداركشان را از كجا آوردند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، بعد از افشای سرقت های علمی در ایران از طرف مجامع علمی بین المللی و افزایش حساسیت های جامعه درباب خرید و فروش مقاله، پایان نامه و مدرک دانشگاهی در کشور حدود ۵ ماه پیش بود که دکتر فریدون جعفری، مدیر بازرسی و رسیدگی به شکایات وزارت علوم و دستیار وزیر در امور حقوق شهروندی، چندماه قبل با انتشار پستی در اینستاگرام درباب رواج جعل مدرک و تخلف برخی مدیران سیاسی برای رسیدن به مدرک تحصیلی بطور رسمی از کشف هزاران مدرک جعلی در میدان انقلاب آگاهی داد و عنوان کرد: این روزها در اعتبارسنجی نمایندگان جدید مجلس یکی از موضوعات چالشی مدرک ماخوذه دانشگاهی آنها است، چنان چه برخی را از جلوس بر کرسی نمایندگان ملت محروم کرده است، در واقع وقتی حضور در جایگاهی سیاسی را منوط به داشتن کاغذی به نام مدرک می نماییم، بدون این که آزمون ها و ارزیابی های درستی از دانش در رابطه با آن مدرک را تقویت و به گزینی نماییم، نتیجه سوق سیاسیون به سمت مدرک گرایی با بهره گیری از نفوذ و قدرتشان خواهد شد.
وی در ادامه اشاره کرد: در واقع وقتی در دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های غیر دولتی و موسسات غیر انتفاعی نظارت و دقت کافی در نحوه و صدور مدرک دیده نمی گردد، در نتیجه با پدیده ای با عنوان مدرک فروشی مواجه خواهیم شد.
دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی اشاره کرد: حتی در مواقعی که ظاهرا درست است، هیچ نظارت علمی بر کیفیت کارهای پژوهشی منتهی به ستاندن مدرک صورت نمی گیرد و بازار پایان نامه فروشی ها، مقاله فروشی ها داغ و پر سود خواهد شد و دانشجویان حتی بدون یک جلسه حضور در کلاس با رانت، لابی و معامله نمره ستاندن می کند که در این شرایط با نوع دیگری از مدرک بی اعتبار مواجه هستیم.
وی اشاره کرد: فقط در یک جمع آوری سطحی ابزار و ادوات فروش پایان نامه و کتاب در میدان انقلاب توسط وزارت علوم در سال ۹۸ منتشر گردید بیش از ۳ هزار نمونه غیر قانونی و جعلی کشف شد؛ یعنی ۳۰۰۰ مدرکی که ظاهرا معتبر هستند، اما واقعا بی اعتبار، جعلی و شاید در بین آن ۳ هزار بتوان نام بعضی از منتخبین فعلی را در صورت بررسی دقیق، درست و بی طرفانه و به دور از نفوذ دید.
مدیر کل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم همین طور اشاره کرد: وقتی اساتید راهنما در رساله های دکتری و پایان نامه های ارشد دقت علمی و مکفی در جلوگیری از سرقت های علمی و ادبی نکرده و گاهی هم حتی متن را یک دفعه نخوانده، وارد جلسه دفاع می شوند با مدرک بی اعتبار مواجه خواهیم شد.
به گفته جعفری، وقتی ملاحظه می شود مدیری سیاسی در حال مدیریت کلان هم زمان در دانشگاه هم ثبت نام کرده و مدرک دکتری و ارشد می گیرد، بدون حضور در کلاس ۱۴۰ واحد در دو ترم بالاتر از نابغه ترین نابغه ها پاس می کند، شاید مدرکی ظاهرا صحیح داشته باشد، اما اساسا جعلی و بی اعتبار است.
وی اشاره کرد: در بعضی موسسات علنا مدرک فروخته می شود، به شکلی که نام و عنوان در سوابق موسسه جعلی بوده، ولی فقط روی کاغذ فاجعه ای در فضای علمی و دانشگاهی در حال رخ دادن است. البته نباید منکر پیشرفت های علمی کشور از لحاظ کمیت و کیفیت شد.
دستیار ویژه وزیر علوم در امور شهروندی امروز در صفحه توئیتر خود از ادامه دار شدن موضوع مدارک جعلی انتقاد نمود و اظهار داشت: زمانی که بحث ثروت های بادآورده ای در کشور داغ بود، اصل "از کجا آورده ای؟" در ادبیات رسانه ای باب شد، هر چند این اصل برخلاف اصل برائت و صحت است. ولی شاید بتوان آنرا در مورد مدارک جعلی بعضی از مسئولانی که دفعتا و بدون حضور در کلاس و امتحان یک شبه دکتر و یا مهندس شدند، اعمال کرد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، بااینکه پس از انتشار یادداشت اول از طرف مدیر کل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم بعنوان یکی از اصلی ترین مدیران رسیدگی به تخلفات آموزش عالی، موضوع جعل مدرک به خصوص تخلف خیلی از مدیران سیاسی در رده های مختلف از مقررات آموزشی و کسب مدارک جعلی مجدد به بحث داغ رسانه ای و حتی آموزش عالی تبدیل شد و تایید و تکذیبه هایی نیز از طرف مسئولان مختلف دراین زمینه بر روی خروجی های مختلف رسانه ای قرار گرفت؛ اما بنظر می رسد پدیده ناخوشایند جعل مدرک تحصیلی یا تخلف علمی موضوعی نیست که با اتخاذ تصمیمات گذرا و یا حتی اعمال قوانین بدون پشتوانه اجرائی در کشور ما از بین برود. بنظر می رسد مسئولان باید علاوه بر اعمال قوانین سخت و پیشگیرانه ضمانت های اجرائی قوانین را نیز جدی تر پیگیری کنند.1399/07/30
22:36:41
5.0 / 5
1669
تگهای خبر: آموزش , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما