چرایی نبود داروهای مربوط به كرونا در بعضی بیمارستانها

چرایی نبود داروهای مربوط به كرونا در بعضی بیمارستانها به گزارش مطب نما رئیس سازمان غذا و دارو با تاكید بر اینكه در حوزه دارو و تجهیزات مربوط به كرونا هیچ گونه كمبودی نداریم، اظهار داشت: در حوزه داروهای كرونا، در كشور تولید فراوانی داریم و حتی بخشی از این داروها علاوه بر اینكه نیاز كشور را رفع می كند، صادرات هم می شوند.دکتر محمدرضا شانه ساز در گفت و گو با ایسنا، درباره برخی اظهارات در خصوص کمبود داروهای رمدسیویر، فاویپیراویر و اکتمرا در بیمارستان ها، اظهار داشت: مباحثی که در اینباره مطرح می شود، به علت کمبود نیست. امکان دارد به علت مسائل مالی و بدهی بیمارستان ها به شرکت ها، بیمارستانی نتواند این داروها را تأمین کند، اما در حوزه این داروها تولید کافی کشوری را داریم و هر یک از آنها به جز اکتمرا یا توسیلیزومب در چند کمپانی در داخل کشور تولید می شوند.

وی اضافه کرد: ازاین رو در حوزه داروهایی که برای کرونا مطرح گردیده است، در کشور تولید فراوانی داریم و حتی بخشی از این داروها علاوه بر اینکه نیاز کشور را رفع می کند، صادرات هم می شوند. در مرحله فوق اشباع در عرصه تولید این داروها هستیم. ازاین رو اصلا مشکل کمبود نداریم و حتی بخشی را صادر می نماییم. ماهانه یک تا دو میلیون دوزی که از این دارو ها مصرف می شود، در شرکت های پخش قابل دسترس و تهیه است و هر کدام چند تولید کننده دارند.

شانه ساز درباره وضعیت تجهیزات تنفسی در فصل سرما و با عنایت به انتشار کرونا و احتمال شیوع آنفلوآنزا هم اظهار داشت: همه موارد لازم را برای این مورد پیشبینی کرده ایم. یکی از مواردی که در کشور شرکت های خودمان آنرا تولید می کنند، ونتیلاتور است که حتی آنها با عنایت به این که قول دادند که نیاز کشور را برطرف کنند، متقاضی صادرات تجهیزات شان هستند و گلایه دارند که چرا به ما اجازه صادرات نمی دهید که شاید گلایه به جایی باشد.

رییس سازمان غذا و دارو در اینباره اضافه کرد: ما داریم مبحث را بررسی می نماییم و اگر به اطمینان ۱۰۰ درصد برسیم که نگرانی از نظر تجهیزات تنفسی در داخل ایجاد نمی گردد، اجازه صادرات را هم خواهیم داد. به صورت کلی هیچ مشکل و کمبودی در حوزه دارو و تجهیزات کرونا نداریم.

منبع:

1399/07/26
15:05:11
5.0 / 5
1757
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما