تولید ۲۷ داروی بیوتكنولوژی در كشور

تولید ۲۷ داروی بیوتكنولوژی در كشور دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید ۲۷ داروی بیوتكنولوژی، ۱۲ طرح در حوزه واكسن، ۹۰ ماده اولیه دارویی و ۵۵ طرح در حوزه كشاورزی و امنیت غذایی را در جهت كسب ۳ درصد بازار جهانی زیست فناوری دانست و اظهار داشت: ما تابحال موفق به كسب نیم درصد از این بازار شدیم و برنامه ریزی ما تحقق این بازار با حجم مالی بیشتر از ۲۳ میلیارد تا افق ۱۴۰۴ است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا دکتر مصطفی قانعی امروز در وبینار زیست فناوری کشور، با اشاره به برگزاری این نشست به صورت مجازی، اظهار داشت: شرایط پیش آمده در شیوع کرونا باعث شد که ما نتوانیم جلسات هماهنگی را به صورت منظم داشته باشیم، ولی با عنایت به این که کرونا انتها ندارد، به این نتیجه رسیدیم که نشست های کمیسیون زیست فناوری این ستاد را به این صورت داشته باشیم.
وی تصریح کرد: ما تصور می کردیم که زیست فناوری بسیار قدَر است و می تواند مشکلات کشور را مرتفع کند، کرونا نشان داد که این طور نیست و نشان داده است که ما با بحث های علمی چالش داریم و نیاز دارد تا ما چاره هایی را برای این مسائل عرضه دهیم.
قانعی با اشاره به اقدامات گروه های تولید، تجاری سازی، پژوهش، زیر ساخت و توسعه فناوری، زیست بانک و ذخایر ژنتیک و سرمایه انسانی و صندوق زیست فناوری، ابراز امیدواری کرد: با عرضه این گزارش های عملکردی بتوانیم نسبت به کسب ۳ درصد بازار جهانی اقدام نماییم.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری برنامه ریزی برای کسب ۳ درصد از سهم بازار جهانی زیست فناوری، هم افزایی ملی منابع امکانات کشور برای تولید ثروت از زیست فناوری، راهبری و سیاستگذاری و ارزیابی پیشرفت زیست فناوری در کشور و کمک به ارتقای سطح علمی و فناوری به منظور کسب مقام نخست منطقه و سهم شایسته جهانی را از مأموریت های این ستاد نام برد و خاطرنشان کرد: ما برای کسب این سهم بازار جهانی که بالغ بر ۲۳.۲۵ میلیارد دلار می شود، فاصله داریم و با عنایت به وضعیت فعلی نیاز دارد که بیشتر فعالیت نماییم و این هدف را به صورت جدی تری دنبال نماییم.
قانعی، کسب این بازار را از چشم اندازهای این ستاد برای افق ۱۴۰۴ دانست و افزود: تحقق این هدف کار آسانی نیست و احتیاج به همکاری دارد؛ چون که آنچه که تابحال از بازار جهانی زیست فناوری کسب شده، کمتر از نیم درصد است.
وی تاسیس صندوق زیست فناوری از سال ۱۳۹۴ و کاهش ارزبری به ۱۴۴۰ میلیون دلار در سال را از دیگر اقدامات ستاد زیست فناوری نام برد و تصریح کرد: تولید ۲۷ داروی بیوتکنولوژی، ۱۲ طرح در حوزه واکسن، ۹۰ ماده اولیه دارویی و ۵۵ طرح در حوزه کشاورزی و امنیت غذایی در جهت کسب سهم ۳ درصدی بازار و کمک زیست فناوری به توسعه اقتصاد اجرایی شده است.
قانعی با تاکید بر اینکه در این ستاد دو هدف اصلی سلامت و امنیت غذایی دنبال می شود، اظهار نمود: تابحال ۱۳۵۰ میلیارد ریال از طرح ها حمایت شده است، ضمن آنکه ۸ شرکت بزرگ مسوول راهبری ۱۱۷ محصول اولویت دار کشور در حوزه های داروهای زیستی، مواد اولیه دارویی، واکسن، پروبیوتیک، تجهیزات و داروهای شیمیایی فعال می باشند.
وی تصریح کرد: در این راستا پژوهش را بگونه ای جهت دهی کردیم که در جهت تحقق سهم اقتصاد دانش بنیان قرار گیرد که در این راستا علاوه بر تقسیم کار ملی، مبادرت به تعیین ۴۱ مبحث اصلی اولویت دار در حوزه پژوهش کردیم، ضمن آنکه از ۴۸ بانک ژنی حمایت صورت گرفت.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر اینکه در این راستا ما بیشترین همکاری را با وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی داریم، اظهار داشت: صرفه جویی ارزی به میزان یک میلیارد دلار در سال با تولید ۲۲ داروی زیستی، کسب رتبه اول تولید محصولات زیست فناوری و واکسن در غرب آسیا، حضور ایران در بین ۵ کشور اول تولیدکننده محصولات زیست فناوری در آسیا همچون دستاوردهای این ستاد به حساب می آید.
وی با تاکید بر اینکه ۹.۵ درصد درآمد شرکت های دانش بنیان از محل شرکت های زیست فناور کسب شده است، افزود: بیشتر از ۶۰ درصد صادرات محصولات دانش بنیان کشور مربوط به شرکت های صادراتی زیست فناوری است و علاوه بر آن ایران رتبه ۱۲ در دنیا و رتبه اول در سطح منطقه در حوزه زیست فناوری را کسب کرده است.1399/07/21
14:31:11
5.0 / 5
1707
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما