موازین كار با حیوانات آزمایشگاهی

موازین كار با حیوانات آزمایشگاهی طی یك طرح مطالعاتی در پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی موازین كار با حیوانات آزمایشگاهی بخصوص رت تعیین شد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، اصطلاح "موش آزمایشگاهی" در فرهنگ عامه عموما برای مواردی اطلاق می شود که افراد احساس می کنند حق و حقوق و حریمشان پایمال شده است، اما حیوانات آزمایشگاهی هم دارای حق و حقوقی هستند که پژوهشگران ملزم هستند آنها را رعایت نمایند.
دکتر اصغر قاسمی، متخصص فیزیولوژی در پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، در اینباره می گوید: موش های بزرگ آزمایشگاهی (رت) به دلیل نگه داری آسان و همینطور دوره‌ی تولید مثل کوتاه استفاده های زیادی در آزمایشات حیوانی دارند. اما جهت دستیابی به نتایج قابل اطمینان و همینطور رعایت موازین انسانی در کار با حیوانات آزمایشگاهی بخصوص رت طی یک طرح مطالعاتی در مرکز تحقیقات فیزیولوژی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، نسبت به تعیین این موازین اقدام شده است.
این استاد دانشگاه بیان نمود: نخست پژوهشگران باید گواهینامه های لازم جهت کار با حیوان را دریافت کنند. همینطور بایستی برای پژوهش خود از حداقل تعداد حیوانات استفاده کنند.
طبق اعلام پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، او همینطور معیارهایی را جهت نگه داری حیوانات همچون فضای قفس ها و تعداد حیوانات داخل هر قفس، رعایت نظافت قفس ها و دمای مناسب محیط و هم مراعات حال حیوانات در خونگیری ها و اعمال جراحی و مراقبتها و محدودیتهای مربوطه را خاطرنشان ساخت و در نهایت نسبت به دفع بهداشتی لاشه حیوانات تصریح کرد.
منبع:

1399/07/19
20:42:28
5.0 / 5
1735
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما