در یك مطالعه بررسی شد

وضعیت فاكتورهای بهداشت، ایمنی و محیط زیست در شهرداری تهران

وضعیت فاكتورهای بهداشت، ایمنی و محیط زیست در شهرداری تهران مطب نما: برمبنای نتایج یك مطالعه واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، سازمان مهندسی و عمران شهری و سازمان پایانه ها و پارك سوارها، بالاترین رتبه ها را در شاخص HSE را در بین سازمان ها و شركت های تابعه شهرداری استان تهران داشتند ولی هیچ كدام از واحدهای بررسی شده نمره 100 درصد و كامل در محورهای این شاخص به دست نیاوردند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، سامانه HSE یا سامانه بهداشت، ایمنی و محیط زیست؛ عاملی حیاتی و مهم در تحقق اهداف سازمان ها است. این سامانه با نظارت بر ایمنی محیط کار و به حداقل رساندن لطمه ها و بیماری های شغلی و در نهایت با کاهش آلودگی های زیست محیطی می تواند کارهای تجاری و صنعتی را به سمت توسعه پایدار پیش ببرد.
شاخص بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) ابزاری مدیریتی برای کنترل و بهبود عملکرد سازمان ها است. این شاخص موجب حذف یا کاهش خطرات و حوادث در سازمان ها می شود.
باتوجه به اهمیت این مساله پژوهشگران در مطالعه ای به بررسی وضعیت بهداشت، ایمنی و محیط زیست سازمان ها و شرکت های تابعه شهرداری استان تهران در تابستان ۱۳۹۷ پرداختند.
حمید چوبینه و غزاله دانش، به همراه همکارانشان در دانشگاه های علوم پزشکی تهران، آزاد اسلامی، علوم پزشکی همدان و علوم پزشکی شهید بهشتی، با همکاری پژوهشگران سامانه HSE شرکت شهر سالم شهرداری تهران، در انجام این پژوهش همکاری داشتند.
در این پژوهش تمامی واحدهای زیرمجموعه شهرداری در تابستان سال ۱۳۹۷ مورد بررسی قرار گرفت. سازمان های زیرمجموعه شهرداری شامل شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، سازمان مهندسی و عمران شهر، سازمان پایانه ها و پارک سوارها، سازمان بوستان ها و فضای سبز، شرکت نوسازی عباس آباد، سازمان بهشت زهرا (س)، سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار، سازمان مدیریت پسماند، سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی و شرکت برج میلاد تهران هستند.
برای انجام این پژوهش یک چک فهرست ۱۸ موردی طراحی شد و شاخص HSE سازمان های زیرمجموعه شهرداری مورد بررسی قرار گرفت.
محورهای بررسی شده در این چک فهرست شامل تعهد و رهبری، سازمان و متابع، خط مشی (HSE) مدیریت حوادث، مدیریت ریسک، برنامه ریزی مدیریت عملکرد، مدیریت تغییرات، شناسه HSE مشاغل، واکنش در شرایط اضطرار، پایش عوامل زیان آور محیط کار، صلاحیت آموزش فرهنگ و ارتباطات درون سازمانی، یک پارچگی سرمایه، بازرسی ممیزی بازبینی، کنترل مدارک و سوابق، دستورالعمل عملیات ایمن، مدیریت HSE پیمانکاران و مجوزهای کاری بود.
برمبنای نتایج به دست آمده از مطالعه واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، سازمان مهندسی و عمران شهری و سازمان پایانه ها و پارک سوارها، به ترتیب با میانگین ۶۴، ۵۸ و ۵۳ درصد رتبه های اول تا سوم را به دست آوردند. سطح شاخص HSE در واحدهای زیر مجموعه شهرداری در دامنه حدودی ۲۲ تا ۶۴ درصد قرار داشت.
باید توجه داشت که هیچ کدام از واحدهای بررسی شده نمره ۱۰۰ درصد و کامل در محورهای این شاخص به دست نیاوردند. همین طور در این مطالعه رتبه و میزان شاخص HSE دیگر واحدهای بررسی شده اعلام نشده است.
بگفته پژوهشگران این مطالعه؛ بررسی های پژوهش نشان داد که بااینکه در خیلی از واحدهای شهرداری تهران زیربنای استقرار سامانه HSE شکل گرفته، ولی هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله بسیاری است.
این پژوهشگران برای رسیدن به مقدار مطلوب پیشنهاداتی را ارائه کردند:
- ارتقای صلاحیت حرفه ای مدیران؛
- تناسب کمی و کیفی کارشناسان HSE؛
- تخصیص بودجه مشخص برای اجرای برنامه های HSE؛
- نهادینه سازی پروسه پژوهش، تجزیه و تحلیل و درس آموزی از حوادث؛
- نهادینه سازی پروسه گزارش اولیه و ثبت حوادث، شبه حوادث و آنومالی ها؛
- رعایت دستورالعمل های ایمنی و یهداشت تدوین شده توسط مرکز بهداشت شهرداری؛
- آموزش مستمر کارگران، پیمانکاران و سایر مسئولات ذی ربط درباب حوادث ناشی از کار و اهمیت رعایت اصول ایمنی در پیش گیری از حوادث توسط کارشناسان ایمنی و بهدشات سازمان ها؛
- تدوین و اجرای برنامه های عملیاتی مناسب و در نهایت ارزیابی اثربخشی اقدامات کنترلی برای بهبود شاخص بهداشت، ایمنی و محیط زیست.
پژوهشگران این مطالعه می گویند: نکته قابل توجه برای مدیران و دست اندرکاران زمینه بهداشت و صنعت این است که پیاده سازی سامانه مدیریت HSE نیازمند صرف هزینه و زمان است که بعضی از مدیران پروژه یا تصمیم گیران به سبب صرفه جویی از پیاده سازی این سامانه صرف نظر می کنند یا آنرا بطور کامل به کار نمی بندند. چالش اصلی این است که به این مدیران پروژه نشان داده شود که در پیاده سازی این سامانه در مجموع نه فقط هزینه اضافی برای آنها نخواهد داشت که بطور عمده به نوبه خود پروژه ای سودآور است.
یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی وضعیت فاکتورهای بهداشت، ایمنی و محیط زیست در بعضی از مجموعه های سازمانی شهرداری تهران» در مجله تخصصی اپیدمیولوژی ایران انتشار یافته است.
منبع:

1399/07/16
22:03:29
5.0 / 5
1560
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما