مشاور وزیر بهداشت اعلام كرد

برنامه ملی دمانس در ایستگاه پایانی

برنامه ملی دمانس در ایستگاه پایانی مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی با تاكید بر نقش خدمات توانبخشی در سلامت سالمندان، از تدوین برنامه ملی دمانس آگاهی داد و اظهار داشت: بر طبق این برنامه موظف به شناسایی زودتر این اختلال هستیم؛ بدین جهت پیشگیری، غربالگری بموقع و ارائه خدمت بموقع به سالمند مبتلا به اختلال دمانس در اولویت قرار خواهد گرفت.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر محمدتقی جغتایی در «همایش مجازی نگاهی نو به مسئله سالمندی در ایران»، ضمن تبریک هفته سالمند، اظهار داشت: بنابر دلیلهای مختلفی طی دو دهه گذشته نیاز به خدمات توانبخشی افزایش یافته است که دو علت مهم آن که در صدر قرار می گیرند یکی افزایش امید به زندگی و دیگری افزایش بیماری های غیرواگیر است.

وی با تاکید بر ضرورت مداخله بموقع امر توانبخشی در سلامت سالمندان، افزود: از سال ۲۰۱۴ سازمان بهداشت جهانی بر این مهم تاکید دارد. از دیگر تاکیدات این سازمان ادغام خدمات توانبخشی در حوزه سلامت و وزارت بهداشت بود که در کشور ما اجرائی شد و ارائه خدمات توانبخشی در خدمات سلامت ادغام شد.

جغتایی اضافه کرد: با گسترش خدمات توانبخشی در حوزه سلامت علاوه بر سهل شدن دریافت خدمات توسط سالمند، امر مهم پیشگیری نیز دنبال می شود. از طرف دیگر طراحی این سیستم با گسترش آن در بحث نظام ارجاع و تدوین و ابلاغ بسته های خدمتی توانبخشی توانست تا حد زیادی بیان کننده اهمیت امر توانبخشی در سلامت سالمندان باشد.

وی ضمن آنکه اختلال دمانس را در سنین سالمندی دغدغه ای مهم توصیف کرد، اظهار داشت: با پیشنهاد اداره سلامت روان وزارت بهداشت برنامه ملی دمانس طراحی شده است که در مراحل نهایی خود قرار دارد، بر طبق این برنامه موظف به شناسایی زودتر این اختلال هستیم؛ بدین جهت پیشگیری، غربالگری بموقع و ارائه خدمت بموقع به سالمند مبتلا به اختلال دمانس در اولویت قرار خواهد گرفت.

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی در خاتمه با تاکید بر لزوم ارائه خدمات توانبخشی به سالمندان، اظهار نمود: دراین زمینه ستاد علوم و فناوری شناختی کار ارتقای غربالگری را از طرق مختلف مجازی و... دنبال می کند.
1399/07/13
13:47:17
5.0 / 5
1767
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما