محققان مطرح كردند

سفارش هایی برای نظافت اتاق بیماران مبتلا به كرونا

سفارش هایی برای نظافت اتاق بیماران مبتلا به كرونا به گزارش مطب نما محققان دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران برای پیشگیری از گسترش آلودگی سفارش هایی برای تمیز كردن و ضدعفونی كردن محیطی كه بیمار مبتلا به كووید ۱۹ در آن ایزوله شده است، عرضه دادند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، تمیز کردن به مفهوم حذف میکروب ها، آلودگی ها و ناخالصی ها از سطوح است. در این فرآیند، میکروب ها کشته نخواهند شد، بلکه تعداد آنها کاهش یافته و خطر انتشار آنها کاسته می شود.
ضدعفونی کردن به مفهوم استفاده از مواد شیمیایی خاص برای کشتن میکروب ها است. ضدعفونی کردن سطوح پس از پاک کردن آنها خطر انتشار عفونت را بسیار کاهش خواهد داد.
پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ دادند که محلی که بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در آن جدا یا ایزوله بوده است چگونه باید تمیز و ضدعفونی شود؟
به اعتقاد این محققان سطوح مختلفی که فرد مبتلا به کووید ۱۹ از آنها عبور کرده یا زمان کوتاهی در آنها بوده است (مانند راهروها) اما به صورت واضح با سیالات بدن (مانند ترشحات و ادرار و سایر موارد مشابه) آلوده نشده اند را می توان به صورت کامل و طبق روش عادی تمیز کرد. اما سطوحی که به وسیله بدن شخص بیمار آلوده می شوند و سطوحی که به دلیل تماس مکرر، پتانسیل آلوده شدن بالایی دارند مانند حمام و دستشویی، دستگیره های در، تلفن و نرده ها باید ضدعفونی شوند.
مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری های امریکا و سازمان جهانی بهداشت در مورد تمیز کردن و ضدعفونی سطوح تماس یافته با فرد مبتلا به ویروس کرونا موارد زیر را پیشنهاد می کنند:
- حداقل سه ساعت پیش از تمیز کردن اتاق، فرد بیمار اتاق را ترک کند و در این سه ساعت کسی وارد اتاق نشود. اتاق ها تا پیش از تمیز و ضد عفونی شدن در اختیار فرد دیگری قرار نگیرد. اگر پیش از تمیز و ضدعفونی کردن، الزامی برای ورود به اتاق وجود دارد، وسایل حفاظت فردی مناسب پیش از ورود پوشیده شود.
- پیش از آغاز به تمیز کردن، ماسک جراحی و یک جفت دستکش پوشیده شود. از لمس صورت و چشم ها در طول تمیزکاری خودداری شود.
- ماده ضدعفونی کننده مطابق با دستورالعمل سازنده آماده شود و یا از محلول سفید کننده (رقیق شده) استفاده گردد. برای سطوحی که کاربرد سفیدکننده مناسب نمی باشد می توان از الکل بهره برد.
- پنجره ها به منظور تهویه باز نگه داشته شوند.
- کف اتاق با استفاده از محلول ضدعفونی کننده یا سفیدکننده با زمین شوی یا «تی» مناسب تمیز شود، تمیزکاری از یک طرف شروع و به انتهای دیگر ختم شود. رفتن از سطحی که هنوز تمیز نشده به سطح تمیز شده صحیح نیست؛ چون که باعث آلودگی سطوح تمیز می شود.
- پارچه ها با محلول ضدعفونی کننده یا سفیدکننده خیس شده و برای تمیز کردن سطوحی که امکان تماس مکرر با آنها وجود داشته است (دستگیره، قفل در، پشتی صندلی، میز، کیبورد، ماوس و... ) و سطوح توالت استفاده گردد.
- از ظروف اسپری کننده برای ماده ضدعفونی استفاده نشود چونکه امکان دارد پاشیدن مواد، سبب پراکندگی بیشتر ویروس شود. همینطور ضدعفونی کننده های الکلی قابل اشتعال هستند و نباید در هوا اسپری شوند.
- توالت ها با مجموعه جداگانه ای از وسایل تمیز کننده (زمین شوی و پارچه های تمیزکننده یکبار مصرف) و با استفاده از ماده ضد عفونی کننده یا محلول سفید کننده تمیز شوند. از ضدعفونی کننده های مناسب استفاده گردد و به این نکته توجه گردد که مواد ضدعفونی کننده مختلف برای تأثیرگذاری به زمان های مختلف تماس با سطح نیاز دارند که بایستی بر مبنای دستورالعمل سازنده رعایت شود.
- همه سطوح قابل دسترس (سینک، شیرها، جا صابونی، محل قرار گیری دستمال توالت، دیوارها، قفل ها، دستگیره ها، دکمه یا دستگیره سیفون) بایستی تمیز شوند.
- محل ادرار کردن و کاسه توالت با یک برس تمیز شده و از پارچه های جداگانه برای تمیز کردن قسمت های مختلف توالت فرنگی استفاده گردد. برس ها و پارچه های به کار رفته برای این کار نباید برای سایر سطوح استفاده شوند.
- همه پارچه های مورد استفاده و همینطور ضایعات حاصل از تمیزکاری در کیسه های زباله یا پلاستیک های دو لایه دور انداخته شوند.
- سطل ها با خیساندن در ماده ضد عفونی کننده یا محلول سفید کننده ضد عفونی شوند.
- بعد از تکمیل تمیزکاری و ضدعفونی، دستکش ها در آورده شده و دست ها با آب و صابون شسته شوند.
- ماسک جراحی برداشته شده و دیگربار، دست ها با آب و صابون شسته شوند.
- دستکش ها و ماسک در کیسه های زباله یا پلاستیک های دو لایه دور انداخته شوند.
- همه زباله های تولید شده در طول تمیزکاری بایستی از سایر زباله های خانگی و معمول جداسازی شده و به مانند دیگر زباله ها تا حد امکان زود دفع شوند.
- فرد مسئول تمیزکاری بایستی بلافاصله بعد از اتمام کار دوش گرفته و لباس هایش را عوض کند.
- برای اتاق تهویه یا هوای تمیز در نظرگرفته شود.
- بعنوان یک نکته، در صورت امکان و اگر فرد بیمار توانایی دارد به او یک کیسه زباله مناسب داده شود تا در طول حضورش در اتاق، خودش زباله ها را در کیسه قرار دهد.
- اگر بیمار در خانه نگهداری می شود، محل مورد استفاده او بایستی به صورت مکرر ضدعفونی شود. در صورتیکه از سرویس بهداشتی مشترک استفاده می شود بعد از هربار حضور فرد بیمار در آن، بایستی به صورت کامل ضد عفونی صورت گیرد.
- ظروف مورد استفاده بیمار در صورتیکه یک بار مصرف نیستند برای شستشو با دستکش برداشته شده و سپس با آب داغ و مایع شوینده شسته شوند. پس از هر بار شستشو یا دفع زباله، دست ها با آب و صابون شسته شوند.
- در صورتیکه سطوح مورد نظر را نمی توان با استفاده از شوینده تمیز کرد یا شستشو داد، (مثل رومبلی ها و تشک ها) بایستی با بخار این سطوح را تمیز کرد.
- هر شیئی که به مقدار زیادی با سیالات بدن (مانند ترشحات و ادرار و سایر موارد مشابه) آلوده شده و نمی توان آنرا با شستشو تمیز کرد، بایستی دور انداخته شود.
- برای تمیز کردن سطوح نرم تر مانند فرش و موکت پس از برداشتن آلودگی های قابل دید، از مواد شوینده ی خاص موجود برای این سطوح استفاده گردد.
بر مبنای اعلام کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به بررسی مستندات، شواهد و پاسخ های علمی در مورد ویروس کرونا می پردازد؛ استفاده از دستکش یک بار مصرف و ماسک مناسب هنگام تمیزکاری و ضد عفونی کردن ضروری می باشد. برای ضدعفونی کردن سطوح و محل نگهداری بیمار می توان از محلول های سفید کننده، محلول های حاوی الکل حداقل ۷۰ درصد و محصولات شوینده تأییدشده استفاده نمود. وسایل تمیز کردن و ضدعفونی بایستی جداگانه بوده و در پایان دور انداخته شوند.1399/07/06
18:51:10
5.0 / 5
1658
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما