پاسخ محققان داخل كشور؛

استفاده از دهانشویه خطر ابتلاء به كرونا را كم می كند؟

استفاده از دهانشویه خطر ابتلاء به كرونا را كم می كند؟ به گزارش مطب نما محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران می گویند: تابحال تأثیر استفاده از محلول های ضدعفونی یا دهانشویه برای پیشگیری از مبتلا شدن یا كاهش میزان عفونت كرونا تایید نشده و بررسی امكان اثرگذاری آنها احتیاج به مطالعات و بررسی های بیشتری از جانب جوامع علمی دارد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر استفاده از دهانشویه ها برای جلوگیری از مبتلاشدن به کووید-۱۹ می گویند: باتوجه به فعالیت ضدویروسی برخی دهان شویه ها، حدس زده شده است که ممکنست دهانشویه ها بتوانند میزان ویروس رادر گلو و بزاق فرد آلوده کاهش دهند و موجب عفونت کمتری شوند.
پژوهشگران دریافتند که چندین ماده موجود در دهانشویه ها همچون الکل می تواند موجب لطمه به پوشش لیپیدی خانواده ویروس های کرونا شود. هر چند که این مساله بر روی ویروس کرونای جدید بررسی نشده است و این امر نیاز به بررسی دارد. البته باید به این نکته توجه کرد که میزان الکل موجود در دهانشویه ها نسبت به میزان آن در مواد ضدعفونی کننده (معمولا ۷۰ درصد) بسیار کمتر است و معمولا ۱۴ تا ۲۷ درصد است.
ماده دیگر موجود در بعضی دهانشویه ها "کلروهگزیدین" است که در شرایط آزمایشگاهی بر روی ویروس ها بررسی شده اما هنوز تاثیر آن بر روی افراد بررسی نشده است.
علاوه بر این، تاثیر استفاده از سایر محلول ها برای ضدعفونی بینی و یا مجاری تنفسی نیز بمنظور پیش گیری از مبتلاشدن به کووید-۱۹ تایید نشده است.
همچنان اقدامات پیشگیرانه ای که توسط سازمان بهداشت جهانی و یا سایر سازمان های معتبر ارائه شده شامل شستشوی مکرر دست ها، عدم حضور در تجمعات، حفظ فاصله فیزیکی، پیش گیری از تماس دست آلوده با چشم، بینی و دهان و استفاده از ماسک، روش های مطمئن پیش گیری از این بیماری است.

منبع:

1399/06/29
15:09:18
5.0 / 5
1391
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما