استقرار نظام پیش گیری از شكستگی های ثانویه ناشی از پوكی استخوان در كشور همسو با دنیا

استقرار نظام پیش گیری از شكستگی های ثانویه ناشی از پوكی استخوان در كشور همسو با دنیا مطب نما: رئیس مركز تحقیقات استئوپروز استقرار نظام پیش گیری از شكستگی های ثانویه ناشی از پوكی استخوان در كشور را گام موثری در كاهش موارد شكستگی مجدد در بیماران مبتلا به استئوپروز، افزایش كیفیت زندگی در بیماران مبتلا به استئوپروز و كاهش مرگ و میر در بیماران مبتلا به استئوپروز خواند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر افشین استوار با اعلان اینکه حدود 50 درصد از شکستگی های استئوپروتیک در میان کسانی اتفاق می افتد که سابقه یکبار شکستگی ناشی از پوکی استخوان داشته اند، اظهار داشت: آگاهی، تشخیص و درمان پوکی استخوان که مسبب ایجاد شکستگی است حتی در پیشرفته ترین کشورهای دنیا مورد غفلت قرار گرفته و تنها به درمان شکستگی اکتفا می شود.
وی افزود: بدین جهت با تشخیص و درمان پوکی استخوان در افراد مبتلا به شکستگی اولیه و ارائه خدمات پیش گیری از شکستگی ثانویه می توان از تعداد بالایی از شکستگی های استئوپروتیک جلوگیری کرد.

دکتر استوار اضافه کرد: یکی از اقدامات مهم بین المللی دراین زمینه راه اندازی خدمات جامع در چارچوب نظام یکپارچه پیش گیری از شکستگی (Fracture Liaison Services) است که در دنیا با نام اختصاری FLS شناخته می شود.
وی با بیان این که این برنامه بمنظور شناسایی و درمان بیمارانی که به سبب پوکی استخوان گرفتار شکستگی های اولیه شده اند، طراحی شده و در خیلی از کشورهای دنیا در حال اجراست، اظهار داشت: هدف از طراحی و استقرار این نظام، شناسایی موارد و اطمینان از ارزیابی عوامل خطر شکستگی و در صورت ضرورت درمان مناسب پوکی استخوان در بیماران گرفتار شکستگی اولیه ناشی از آن است.
رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد اشاره کرد: مطالعات مختلفی نشان دهنده هزینه-اثر بخشی این بسته خدمتی هستند، پس این بسته خدمتی توسط خیلی از کشورها بومی سازی شده و مورد استفاده قرار گرفته است.
دکتر استوار افزود: در ایران نیز باتوجه به شیوع بالای استئوپروز و نیز افزایش سن جمعیت، راه اندازی این خدمات ضروری به نظر می آید. بدین جهت در برنامه ای مشترک با دفتر بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، کارهای مرتبط شامل تدوین گایدلاین کشوری و نیز پروتکل اجرایی راه اندازی مراکز در مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم تهران شروع شده و ضمن مرور متون مرتبط و استخراج موارد مورد نیاز، نرم افزار ثبت ارائه خدمات در مراکز طراحی شده است.
برمبنای اعلام پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم تهران، وی ادامه داد: در فاز پایلوت، این برنامه در چهار مرکز در شهرهای تهران، گرگان، ساری و کاشان در حال اجراست.
منبع:

1399/06/21
18:01:30
5.0 / 5
1529
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما