در یك مطالعه دانشگاهی بررسی شد

انتشار ویروس كرونا در ایران از كجا شروع شد؟

انتشار ویروس كرونا در ایران از كجا شروع شد؟ به گزارش مطب نما نتایج یك مطالعه نشان داد كه بیشترین انتشار فضایی ویروس كرونا در استان های تهران، البرز، قم، مازندران، گیلان، قزوین، اصفهان، سمنان، مركزی و یزد بوده است و به استان های دیگر كشور گسترش یافته است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، شناسایی عوامل جغرافیایی موثر بر شیوع کووید ۱۹ می تواند در سیاست گذاری بهداشتی جامعه در خصوص کنترل روند شیوع این ویروس موثر باشد. به همین خاطر مهدی تاجر و مصطفی امیرفخریان، پژوهشگران جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه فردوسی مشهد، با انجام مطالعه ای شیوع کرونا در کشور را از منظر جغرافیایی مورد بررسی قرار داده اند.

در این پژوهش از آمارهای تعداد مبتلایان به ویروس کرونا (۲۱ هزار و ۶۳۸ نفر) در ۳۱ استان کشور در بازه زمانی سوم اسفند ۱۳۹۸ تا سوم فروردین ۱۳۹۹ استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده ها با نرم افزارهای ArcGIS و GeoDa صورت گرفت.

بررسی های این پژوهش نشان داده است که در تمام استان های کشور تعداد مردان مبتلا به ویروس کرونا، نسبت به زنان بیشتر است. در بازه زمانی این مطالعه، به صورت میانگین ۵۰.۸۱ درصد از مبتلایان مرد و ۴۹.۱۹ درصد زن بودند. در میان استان های کشور تنها در استان بوشهر ۵۳.۴ درصد از مبتلایان را مردان و ۴۶.۶ درصد را زنان تشکیل می دادند.

طبق داده های به دست آمده، به صورت متوسط ۲۱.۹۳ درصد از مبتلایان به این بیماری در گروه سنی ۰-۱۲ سال، ۱۱.۲ درصد در گروه سنی ۱۳-۲۰ سال، ۵۰.۱۹ درصد در گروه سنی ۲۱-۵۰ سال و ۱۶.۶۸ درصد در گروه سنی بیشتر از ۵۰ سال قرار دارند. ازاین رو گروه سنی ۲۱ تا ۵۰ سال بیشترین درصد مبتلایان کووید ۱۹ هستند.

استان سیستان و بلوچستان در گروه سنی ۰-۱۲ سال و ۱۳-۲۰ سال به ترتیب با ۳۴.۴ و ۱۵.۳ درصد بیشترین تعداد مبتلا در این گروه های سنی را دارد. همینطور استان البرز با ۵۳.۷ درصد و استان گیلان با ۲۴.۱ درصد بیشترین آمار را در گروه سنی بیشتر از ۵۰ سال دارند.

بر مبنای یافته های این مطالعه، فاصله مکانی مهم ترین عامل گسترش شیوع کرونا در کشور است که با تردد و جابه جایی بین استان های کشور، فاصله مکانی کاهش یافته و ویروس کرونا از کانون به پیرامون انتشار یافته است.

طبق این بررسی ها بیشترین انتشار فضایی ویروس کرونا در استان های تهران، البرز، قم، مازندران، گیلان، قزوین، اصفهان، سمنان، مرکزی و یزد بوده است. تا شعاع فاصله ۳۸۳ کیلومتری گسترش ویروس روند صعودی داشته؛ اما از فاصله ۷۶۲ کیلومتری به بعد، انتشار ویروس کرونا به علت افزایش فاصله مکانی و کاسته شدن از تراکم جمعیت به تدریج کم شده است.

این محققان می گویند: «یکی از مهم ترین عوامل انتشار فضایی ویروس کرونا در کشور، تمرکزگرایی توزیع جمعیت در نواحی پیرامون استان تهران است. به علت انباشت سرمایه و توسعه بخش های خدماتی و صنعتی در تهران و استان های همجوار، تراکم جمعیت در این قسمت از کشور زیاد است و همین عامل باعث انتشار و گسترش شیوع این بیماری شده است».

با عنایت به نتایج به دست آمده در بازه زمانی اسفند ۹۸ تا فروردین ۹۹ پژوهشگران این مطالعه پیشنهاد می کنند: «در درجه اول باید با استفاده از همکاری مردم و سپس استفاده از توان علمی کشور بخصوص کادر پزشکی، نیروهای انتظامی و امنیتی، جغرافیدانان، روان شناسان و... از ادامه روند کنونی این بیماری در کشور جلوگیری کرد».

نتایج این مطالعه شهریور ماه سالجاری (۱۳۹۹) به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «تحلیل جغرافیایی اپیدمیولوژی کووید-۱۹ در ایران با رویکرد تحلیل اکتشافی داده های مکانی» در دوماه نامه «طب نظامی»، وابسته به دانشگاه و پژوهشگاه علوم پزشکی بقیه ­الله (عج) انتشار یافته است.

1399/06/03
13:41:35
5.0 / 5
1829
تگهای خبر: امنیت , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما