توصیه پزشكی جدید بر مبنای یافته های پژوهشی؛

كبد چرب را با این سبزی تابستانه و تمرینات هوازی درمان كنید

كبد چرب را با این سبزی تابستانه و تمرینات هوازی درمان كنید مطب نما: در پژوهشی كه توسط پژوهشگران كشورمان انجام شده است، روشی جدید برای كنترل كبد چرب ارائه شده كه در آن از تمرین های ورزشی خاص و عصاره یك گیاه دارویی مهم كه بعنوان یك سبزی پرطرفدار هم شناخته می شود، استفاده شده است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش های سازمان بهداشت جهانی، اضافه وزن و چاقی پنجمین علت مرگ ومیر در جهان هستند. چاقی با بیماری های مختلفی مانند دیابت نوع دو، سندروم متابولیک، بیماری کرونری قلب و بیماری اختلال چربی خون ارتباط دارد. اما یکی از مهم ترین بیماری هایی که همبستگی قوی تری با چاقی دارد، بیماری کبد چرب غیرالکلی است. کبد چرب غیرالکلی، تجمع چربی خصوصاً تری گلیسیرید در سیتوپلاسم سلول های کبدی به میزان بیش از ۵ الی ۱۰ درصد وزن کبد است و شایع ترین بیماری کبدی در سرتاسر جهان بشمار می رود.

طبق گفته متخصصان و بنا بر آمار موجود، امروزه شمار مبتلایان به بیماری کبد چرب به سبب تغییر شیوه زندگی، کاهش فعالیت بدنی و عادات تغذیه ای نادرست درحال افزایش است. تابحال راهکار ثابت و مشخصی برای پیشگیری یا درمان بیماری کبد چرب بیان نشده است. اما به طورکلی درمان های سفارش شده برای این بیماری شامل برنامه های کاهش وزن بوسیله رژیم غذایی، فعالیت ورزشی منظم و عمل جراحی برای کاهش وزن در چاقی های مفرط بوده اند.
مطالعات نشان داده اند که فعالیت ورزشی هوازی به وسیله بهبود کنترل قند و اکسیداسیون چربی می توانند در کنترل این بیماری تا حد زیادی موفق عمل کنند و البته برخی گیاهان دارویی نیز در این خصوص مؤثر هستند.

جهت بررسی بیشتر این موضوع، پژوهشگرانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، مطالعه ای را انجام داده اند که در آن اثر تمرین ورزشی ترکیبی به همراه استفاده از مکمل حاوی عصاره گیاه دارویی خرفه بر کاهش عوارض کبد چرب بررسی شده اند.

در این پژوهش، ۴۰ نفر از زنان گرفتار چاقی ۴۰ تا ۶۰ ساله شهرستان آستارا در استان گیلان که مبتلابه کبد چرب غیرالکلی بودند، مشارکت داشته اند. برنامه تمرین ورزشی شامل تلفیقی از تمرینات هوازی و مقاومتی به مدت ۹۰ دقیقه در روز و در ساعات بعدازظهر بوده است. بدین سان که در یک روز و در نیمه ابتدای یک جلسه، تمرینات هوازی و در نیمه دوم آن تمرینات قدرتی انجام شده است. همین طور به این افراد، روزانه دو کپسول حاوی ۵۰۰ میلی گرم عصاره خرفه داده می شد.

نتایج بررسی ها نشان داد که ۲۱ هفته تمرینات ترکیبی و مصرف مکمل خرفه بر سطح چربی خون زنان چاق مبتلابه کبد چرب غیرالکلی اثر قابل توجهی دارد و موجب بهبود آن می شود. همین طور سطح کلسترول، LDL و تری گلیسیرید در گروه هایی که از تمرین + مکمل خرفه بهره برده بودند، وضعیت بسیار بهتری را نشان داده است.

دراین باره، علیرضا علمیه، پژوهشگر گروه تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و همکارانش می گویند: «از مکانیسم های تأثیر تمرینات ورزشی هوازی بر تری گلیسیرید نیز می توان به اکسیداسیون چربی اشاره نمود. هنگام فعالیت ورزشی با افزایش فعالیت سمپاتیکی، آزادسازی هورمون سوماتروپ (هورمون رشد) از غده هیپوفیز و همین طور هورمون کورتیزول از قشر فوق کلیوی هم زمان افزایش می یابد که با تامین مواد مورد نیاز، سوخت وساز عضله ها را بهبود می بخشند».

آنها می افزایند: «همچنین، عصاره خرفه حاوی مقادیر زیادی آلکالوئیدهای فنولیک است که سبب مهار سنتز کلسترول می شوند. بعلاوه، در خرفه مقادیر زیادی ترکیبات آنتی اکسیدانی و چربی های امگا- ۳ و امگا -۶ وجود دارد که سبب مهار پراکسیداسیون لیپیدی می شوند».

نتایج جالب این پژوهش به طورکلی حکایت از آن دارند که تمرینـات هوازی-مقاومتی همراه بـا مصـرف مکمل خرفه می تواند سبب بهبود وضعیت تجمع چربی در کبد و غلظت سرمی چربی های خون در افراد چاق مبتلابه کبد چرب غیرالکلی شود.

علمیه و همکارانش معتقدند: «بنابراین باتوجه به ترکیبات مختلف و اثرات مفید مکمل خرفه (کاهنده چربی خون، بهبوددهنده عملکرد کبد، خواص آنتی اکسیدانی) به همراه تمرینات ترکیبی، این دو با هم می توانند بعنوان درمان کمکی درباب سایر پارامترهای بالینی در رابطه با بیماری کبد چرب (نشانه های بیوشیمیایی کبد و آنزیم های کبد) برای مبتلایان به این نوع بیماری استفاده شوند».
این یافته های فنی که راهکاری مؤثر را در بهبود افراد مبتلابه کبد چرب غیرالکلی نشان می دهند، در دوماهنامه علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اراک انتشار یافته اند.

منبع:

1399/06/02
20:17:46
5.0 / 5
1795
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما