مقابله با تخلفات علمی از سال ۹۶ تاكنون؛

تشخیص تخلفات علمی در كارگروه های اخلاق پژوهشی

تشخیص تخلفات علمی در كارگروه های اخلاق پژوهشی به گزارش مطب نما مدیركل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم تصویب 4 سند مصوب و راه اندازی كارگروه های اخلاق پژوهشی در وزارتخانه علوم و دانشگاه ها را از اقدامات انجام شده برای مقابله با تخلفات علمی دانست و اظهار داشت: برای این منظور علاوه بر تشكیل كارگروه اخلاق پژوهش در وزارت علوم، در دانشگاه ها نیز نسبت به تشكیل این كارگروه اقدام شده است كه وظیفه اصلی آن تشخیص تخلفات و انحرافات در امور پژوهشی است.


دکتر محسن شریفی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه قانون پیشگیری و مقابله با تخلفات در آثار علمی تصویب و ابلاغ گردیده است، اضافه کرد: پس از تصویب این قانون بخشنامه اجرایی آن تدوین شد و در هیات دولت به تصویب رسید.
شریفی، تدوین دو دستورالعمل را از دیگر اقدامات وزارت علوم برای پیشگیری و مقابله با تخلفات علمی دانست و تصریح کرد: یکی از این دستورالعمل ها در زمینه نحوه تشکیل کارگروه اخلاق پژوهشی در دانشگاه ها و موسسات علمی و دیگری در زمینه نحوه تعیین بازرسان است که هر دو این دستورالعمل ها تدوین و نهایی شده است.
بگفته وی بر این اساس بمنظور مقابله و پیش گیری از تقلب و تخلفات علمی ۴ سند تهیه شد که شامل قانون این موضوع، یک بخشنامه و دو دستورالعمل می شود.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه این اسناد قانونی ابلاغ گردیده است، اشاره کرد: بر طبق این اسناد کارگروه اخلاق پژوهشی در سطح وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به وجود آمد و در کارگروه وزارت علوم تابحال ۶ جلسه برگزار شده است.
شریفی راه اندازی کارگروه های اخلاق پژوهشی در دانشگاه ها و موسسات علمی را از دیگر اقدامات انجام شده دراین زمینه نام برد و افزود: برمبنای اسناد ابلاغ گردیده هر دانشگاه و موسسه واجد شرایطی باید دارای یک کارگروه اخلاق پژوهشی باشد و ما در حال بررسی هستیم که برآورد شود چند دانشگاه و موسسه نسبت به راه اندازی این کارگروه ها اقدام نموده اند.
وی با اشاره به عملکرد و وظایف این کارگروه ها توضیح داد: هرگونه مورد مشکوک تخلف در امور پژوهشی ابتدا در این کارگروه ها مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتیکه بررسی این کارگروه نشان دهد که تخلفی صورت نگرفته است، از فرد یا افراد رفع بهتان می شود ولی در صورتیکه مشخص شود که تخلف، انحراف و یا بد اخلاقی علمی صورت گرفته باشد به نهادهای ذیصلاح مانند کمیته انضباطی دانشجویی و یا هیات انتظامی کارکنان اعلام خواهند کرد.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه این کارگروه ها هیچ حکمی را برای افراد متخلف صادر نمی کنند، وظایف آنها را تنها تشخیص و شناسایی تخلفات در امور پژوهشی دانست.
شریفی، کار اصلی کارگروه های اخلاق پژوهشی در دانشگاه ها را پیشگیری و ترویج اخلاق پژوهشی، تشخیص تخلفات، آموزش و آشنا کردن پژوهشگران با مصادیق تخلفات علمی، درستکاری علمی و برگزاری کارگاه ها و کنگره هایی در زمینه آشنا کردن پژوهشگران و دانشجویان با مصادیق تخلف و ایجاد زیر ساخت هایی که امکان تخلف را می کاهد، نام برد.
به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، برمبنای "قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی" تهیه، عرضه و یا واگذاری آثاری از قبیل رساله، پایان نامه، مقاله، طرح پژوهشی، کتاب، گزارش و یا سایر آثار مکتوب و یا ضبط شده پژوهشی- علمی و یا هنری شامل الکترونیکی و غیر الکترونیکی توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به قصد انتفاع و بعنوان حرفه یا شغل با هدف ارائه کل اثر و یا قسمتی از آن توسط دیگری بعنوان اثر خود، جرم بوده و مرتکب یا مرتکبان ملزم به واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت، می‎شوند.
در صورتیکه ارتکاب جرم موضوع این قانون بوسیله پایگاه الکترونیکی و یا در چارچوب بنگاه شامل موسسه، شرکت یا هر نوع دیگر شامل ثبت شده یا نشده صورت گیرد و یا برای انجام آن مبادرت به تبلیغ به هر نحو شود، مرتکب یا مرتکبان به میانگین حداقل و حداکثر مجازات مقرر فوق محکوم می شوند. علاوه بر آن این بنگاه ها به درخواست یکی از وزارتخانه های علوم و یا بهداشت و یا سایر مراجع مربوط و با دستور مراجع قضایی حسب مورد مهر و موم (پلمب) یا متوقف می شود.
منبع:

1399/05/29
22:39:58
5.0 / 5
1677
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما