بر اساس نتایج یك پژوهش؛

اگر حافظه خوبی ندارید، ژن ها را سرزنش كنید!

اگر حافظه خوبی ندارید، ژن ها را سرزنش كنید! به گزارش مطب نما نتایج یك پژوهش جالب كه توسط پژوهشگران ایرانی انجام شده است، نشان داده است در بعضی موارد، مشكلات حافظه ای در افراد به وضع ژنتیكی آنها و ژن هایی كه به ارث برده اند، ربط دارد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، پروتئینی به نام «عامل رشد عصبی مشتق شده از مغز» یا به اختصار BDNF، عاملی است که از راه رشد دادن، تمایزپذیری و محافظت از سلول های عصبی، موجبات ابقاء آنها را فراهم می آورد. BDNF یکی از فراوان ترین عوامل زیستی مولکولی در مغز فرد بالغ است و با رشد، شکل پذیری سیناپسی، یادگیری و تسهیل فرآیندهای شناختی در ارتباطست. بررسی ها نشان می دهند که برخی عوامل نظیر ورزش می توانند روی این عامل اثر مثبت داشته باشند.
اما به قول محققان، بروز چندشکلی در ژن کدکننده این پروتئین، می تواند تبعاتی را به وجود آورد. چونکه شکل و شمایل و نوع پروتئین های تولیدی را از راه تغییر در اسیدآمینه ها تغییر می دهد. این مورد می تواند بعضی از فرایندهای شناختی نظیر حافظه و به خاطرسپاری را با مسائلی مواجه کنند.
جهت بررسی بیشتر این موضوع، تعدادی از پژوهشگران کشورمان از دانشگاه جهرم، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان و دانشگاه خلیج فارس بوشهر پژوهشی را انجام داده اند که در آن، اثر چندریختی بودن ژن فوق بر حافظه افراد بررسی شده است.
در این تحقیق، صد نفر از دانشجویان مرد بومی از دانشگاه کاشان مشارکت داشته اند و داده های مورد نیاز، با استفاده از استخراج DNA آنها و تجزیه وتحلیل آن جمع آوری شده اند. در کنار این مورد، حافظه دانشجویان فوق با استفاده از آزمون حافظه استاندارد، ارزیابی شده است.
نتایج این بررسی ها نشان داده است که چندریختی ژنی به نام Val66met تاثیر مشخصی بر بهره حافظه افراد دارد. بگونه ای که وجود این چندریختی در بعضی از افراد احتمالاً از راه اختلال در ترشح BDNF توانایی آنها نسبت به افراد فاقد این چندریختی را تضعیف می کند.
در این رابطه، ابوالفضل شایان نوش آبادی، استادیار و محقق رفتار حرکتی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه جهرم و همکارانش می گویند: «نتایج نشان داد افراد فاقد چندریختی در ژن یاد شده، در نمره و بهره حافظه به صورت معناداری بهتر از دیگران بودند. بررسی ها نشان داد که این برتری بیشتر، به علت مواردی چون حافظه منطقی و یادگیری تداعی بوده است».
آنها می افزایند: «این نتیجه می تواند حائز اهمیت بسزایی باشد، چونکه پژوهش حاضر در جامعه ای متفاوت از تحقیقات قبلی صورت گرفته است و بر مبنای پیشینه تحقیق، امکان تفاوت در شیوع و میزان تأثیرگذاری چندریختی مورد نظر در جوامع مختلف وجود دارد».
این یافته های جالب که نشان می دهند تفاوت برخی افراد در مهارت های حافظه ای امکان دارد ریشه های ژنتیکی داشته باشد، در فصل نامه «تازه های علوم شناختی» انتشار یافته اند. این نشریه متعلق به مؤسسه آموزش عالی علوم شناختی است.

منبع:

1399/05/22
13:04:06
5.0 / 5
2268
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پروتئین , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما