تاثیر احساس امنیت بر كارهای ورزشی زنان در پارك ها

تاثیر احساس امنیت بر كارهای ورزشی زنان در پارك ها مطب نما: نتایج یك مطالعه نشان داد كه تاثیر احساس امنیت جانی و اخلاقی در افزایش كارهای ورزشی زنان در پارك ها، متوسط به بالا است. اما احساس امنیت مالی بر آن تاثیری ندارد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، احساس امنیت در فضاهای شهری بر کیفیت زندگی مردم تاثیر زیادی دارد. بررسی عواملی که بر ایجاد احساس امنیت و آسودگی زنان در پارک ها کمک می نماید، از اهمیت زیادی برخوردارست. به همین دلیل، پژوهشگران دانشگاه علوم انتظامی امین و دانشگاه علامه طباطبائی در مطالعه ای به بررسی تاثیر احساس امنیت بر کارهای ورزشی زنان در پارک ها پرداختند.
غلامرضا مرادی سیاسری و سارا کنشگر به همراه همکارانشان، پژوهشگرانی بودند که در این مطالعه مشارکت داشتند. در این تحقیق ۱۲۶ نفر از زنان شرکت کننده در برنامه های ورزش صبحگاهی پارک های تهران، بوسیله پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفتند.
بر طبق یافته های این پژوهش احساس امنیت بر کارهای ورزشی زنان در پارک های تهران تاثیر مستقیم دارد. احساس امنیت در شرکت کنندگان این پژوهش در حد متوسط بود.
بگفته پژوهشگران این مطالعه: «زنان در فضای پارک های شهر تهران احساس امنیت جانی کمتری را تجربه می کنند. اگر شرایط و محیط طوری فراهم گردد که احساس امنیت جانی در آنها ارتقا پیدا کند، بدون شک حضور آنان در کارهای ورزشی پارک ها پررنگ تر خواهد بود».
احساس امنیت چهار جنبه امنیت جانی، مالی، اجتماعی و اخلاقی دارد. نتایج این مطالعه نشان داد که تاثیر احساس امنیت جانی، اخلاقی و اجتماعی در افزایش کارهای ورزشی زنان در پارک ها، متوسط به بالا است. اما احساس امنیت مالی بر آن تاثیری ندارد.
پژوهشگران این مطالعه برای افزایش احساس امنیت زنان در پارک ها، پیشنهاداتی را ارائه کردند: «افزایش تعداد پلیس زن در هنگام فعالیت بدنی بانوان، جلوگیری از ورود افراد بی حجاب، برخورد با افراد ولگرد و مزاحم، افزایش دوربین های مداربسته در بوستان ها، به خصوص نقاط کور، فرهنگ سازی توسط صدا و سیما و سایر رسانه های جمعی، افزایش گشت پلیس با موتور در محوطه جهت افزایش امنیت، افزایش روشنایی در کلیه قسمت های بوستان، خصوصاً در فضاهای ورزشی بانوان، برخورد قاطع و جدی با اراذل و اوباش و افراد مزاحم، استقرار کیوسک های نگهبانی در قسمت ها و ورودی های مختلف بوستان ها و حضور نگهبانان به صورت شبانه روزی».
نتایج این پژوهش تابستان سال جاری(۱۳۹۹) به صورت مقاله علمی پژوهشی در مجله «پژوهش نامه نظم و امنیت انتظامی» وابسته به پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا، انتشار یافته است.
منبع:

1399/05/12
14:53:52
5.0 / 5
2475
تگهای خبر: امنیت , زندگی , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما