كرونا در كمین شهروندان بی مبالات

كرونا در كمین شهروندان بی مبالات مطب نما: فارس پیاده روهای خیابان های مركزی شیراز همچنان مملو از جمعیت است؛ آدم هایی كه جنب بیمارستان ها زیراندازی پهن كرده دراز كشیده اند، قلیان و سیگار دود می كنند یا به خوردن مشغولند؛ مردمانی كه بی تفاوتی را به اوج رسانده و نه فقط خود بلكه خانواده و سایر شهروندان را با خطر مبتلاشدن به كووید19، مواجه كرده اند.


شیراز، هفته ها، روزها و حتی ساعات دشواری را طی می کند و هر روز اخبار نگران کننده تری از شمار مبتلایان و فوت شدگان بیماری کووید۱۹، توسط منابع رسمی منتشر می شود و آدم هایی هستند که بی توجه به هشدارها، بر طبل نادانی و بی مبالاتی خود می کوبند.
زن جوانی که بر سر تعداد مسافر با یک راننده تاکسی مجادله می کرد، درباب علت بحث به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: می دانند که خطر مبتلاشدن به کرونا وجود دارد اما تا آنجایی که ماشین ظرفیت دارد مسافر سوار می کنند.
او که علاوه بر ماسک و دستکش، ضدعفونی کننده هم همراه دارد، با تاکید براینکه برای انجام یک کار بسیار ضروری از خانه خارج شده است، اظهار داشت: کسانیکه مراعات نمی کنند، در مقابل همه مسئول هستند، این افراد که سلامت خودشان برایشان مهم نیست، دیگران را با مخاطره مواجه می کنند.
مرد میانسالی که دانه های عرق از کنار شقیقه اش شره ای تا زیر ماسکش راه انداخته، نیز اظهار داشت: شما نگاهی به کسانیکه کنار خیابان زیرانداز انداخته و نشسته و خوابیده اند بیندازید.
او که انکشت اشاره اش، مقابل بیمارستان فقیهی شیراز (یکی از مراکز بستری بیماران مبتلا به کرونا) را نشانه رفته، اضافه کرد: ببینید، بیشتر کسانیکه دور و بر بیمارستان حضور دارند یا ماسک و دستکش ندارند یا ماسک خودرا کنار زده اند و مشغول خوردن غذا یا کشیدن سیگار هستند.
این شهروند شیرازی اظهار داشت: مشکلات اقتصادی و اجتماعی ناشی از کرونا برای همه مردم است؛ اینکه سلامت خود و دیگران را به خطر بیندازیم درست نیست.
مرد سالمندی که با حرکت عصای خود، عصبانیتش را از مردم بی مبالات نشان می داد هم اظهار داشت: آقا محض رضای خود فشار بیاورید تا مسئولان فکری برای این جماعت خواب زده و بی فکر بکنند.
او با اعلان اینکه پس از سه ماه طی سه روز گذشته مجبور شده است برای انجام امور اداری، به خیابان بیاید، اظهار داشت: اول اینکه می گویند کارها غیرحضوری انجام می شود، کدام کار، نه امور بانکی، نه امور ثبتی نه امور... هیچکدام را نمیتوان غیرحضوری انجام داد.
این شهروند ۶۸ ساله با تاکید براینکه باوجود نداشتن بیماری زمینه ای، شدیدا در مقابل بیماری کرونا، احساس خطر می کند، اظهار داشت: باور کنید طی سه ماه گذشته ۲ بار فرزندان و نوه هایم را دیده ام، آنهم به شکلی که مشکلی برای کسی ایجاد نشود، بوسیدن و بغل کردن آنها برایم آرزوست، اما می بینم که عده ای اندک، اصلا رعایت نمی کنند.
خانمی که با یک کیسه دارو از داروخانه خارج شده است نیز اظهار داشت: به نظر من باید یک فکر اساسی کرد، سفارش به تنهایی کارآیی ندارد، باید به زور متوسل شد.
او که خودرا کارمند معرفی می کند، اظهار داشت: ما در اداره و خانه تمام تلاش خودرا برای مراعات بهداشت مصروف کرده ام، اما در خیابان وضع اینگونه است، یکی کنار خیابان غذا میفروشد و عده ای می خرند و همانجا مصرف می کنند، یکی روی نیمکت دراز می کشد، عده ای عروسی برپا می کنند و خیلی ها دور همی خانوادگی می گذارند.
این خانم که خودرا از اهالی آباده معرفی می کند، با اعلان اینکه شمار زیادی از افراد را می شناسد که تعطیلات آخر هفته را مدام به مسافرت و دورهمی می گذراندند و پس از ابتلای بعضی از اعضای خانواده شان، به فکر افتاده اند، اظهار داشت: هر وقت به خیابان می آیم با هول و هراس تردد می کنم.
او با اشاره به تعدادی جوان که بدون ماسک در پیاده رو تردد می کردند، اظهار داشت: باید با این افراد، بر طبق قانون و با تحکم رفتار کرد، باید برای کسانیکه ماسک نمیزنند و به هر شکل سلامت دیگران را به خطر می اندازند، جریمه در نظر گرفت، باور کنید این تنها راه است.
به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، با وجودیکه خیلی از شهروندان در شیراز و سایر نقاط استان فارس، به دستورالعمل های بهداشتی عمل می کنند، اما روند مبتلاشدن به کووید۱۹ و مرگ براثر این بیماری، در فارس همچنان رو به صعود است.
به گفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، طی ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۱۹ نفر از هموطنان در بیمارستان های استان فارس براثر کرونا جان باخته اند و آمار مبتلایان نیز افزایشی بوده است.
عبدالرسول همتی، بعدازظهر سه شنبه ۷ مرداد در جمع خبرنگاران با اعلان اینکه امروز بعنوان یک روز بسیار تلخ در دفتر خاطرات مردم فارس ثبت شده است، اظهار داشت: طی روزهای گذشته و از شروع هفته قبل با روند رو به رشد تعدااد فوت شدگان براثر کرونا در فارس مواجه بوده ایم.
او با اعلان اینکه بعضی از شهروندان هنوز هم نسبت به مسائل بهداشتی کم توجه و بی توجه هستند، آمار این افراد را کم دانست و اشاره کرد: همین بی توجهی ها زمینه را برای بسط میزان شیوع و مبتلاشدن فراهم نموده است.
همتی با تاکید براینکه مرگ ۱۹ نفر بالاترین آمار فوت براثر کرونا در فارس از شروع شیوع این بیماری تابحال بوده است، اظهار داشت: طی این مدت حدود ۲۱۰ هزار نمونه آزمایشی گرفته و بررسی شده که بر طبق آن ۳۱ هزار و ۱۴۷ بیمار مثبت تشخیص داده شده است.
او مجموع جانباختگان بیماری کووید ۱۹ در فارس را از ابتدا تا روز هفتم مردادماه، ۴۶۶ نفر اعلام و افزود: تابحال ۲۶ هزار و ۸۲۶ نفر نیز با بهبودی کامل از بیمارستان ها مرخص یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.
همتی همین طور اظهار داشت: امروز و برمبنای آخرین آمارها، ۱۰۵۷ بیمار در بیمارستان ها بستری هستند که از این تعداد ۱۱۲ نفر به سبب وخامت وضعیت در بخش مراقبت ویژه نگهداری می شوند.
معاون بهداشت علوم پزشکی شیراز، وضعیت فارس را همچنان قرمز اعلام و ا ضافه کرد: با اعمال محدودیت ها و در صورت همکاری کامل مردم می توان توقف روند صعودی و کاهش مبتلایان را شاهد بود.
منبع:

1399/05/07
22:38:28
5.0 / 5
2148
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما