در یك مقاله مطرح شد

اطلاعات گمراه كننده ویروسی تر از كرونا

اطلاعات گمراه كننده ویروسی تر از كرونا به گزارش مطب نما با شیوع عالم گیری كرونا، شایعات و اطلاعات نادرست هم در حال گسترش هستند. این اطلاعات در شبكه های اجتماعی بیشتر و سریع تر از ویروس كرونا پخش می شوند. بعضی از محققان كشور به بررسی این مورد پرداخته اند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان، بشر را با سیل عظیمی از اطلاعات صحیح و غلط روبرو کرده است. طبق گزارش های سازمان جهانی بهداشت؛ علیرغم این سونامی اطلاعات، دستیابی به اطلاعات معتبر و بموقع چالش برانگیز است. اطلاعاتی نظیر اخبار، اظهارات تأثیرگذار یا یافته های پژوهشی تاثیر قابل توجهی در ارتباطات آنلاین دارند و می توانند بر رفتار و احساسات افراد تاثیر بگذارند.
به قول مسؤلان سازمان جهانی بهداشت، ما امروز فقط با همه گیری کرونا نمی جنگیم، بلکه با «اینفودمیک» هم در حال مبارزه هستیم. «اینفودمیک» یا مواجهه بیش از اندازه اطلاعاتی، به حجم عظیمی از اطلاعات (بعضی صحیح و بعضی نادرست) گفته می شود که پیدا کردن منابع مورد اعتماد و راهنمایی قابل اتکا را برای افراد در زمانی که به آن نیاز دارند، دشوار می کند. ازاین رو آگاهی افراد از صحت منبع اطلاعات دریافتی در زمان مناسب و به شیوه صحیح، تبدیل به یک بحران می شود.
با شیوع عالم گیری کرونا شایعات و اطلاعات نادرست در حال گسترش است و دستکاری این اطلاعات در فضاهای اطلاع رسانی به وفور قابل مشاهده می باشد. این پدیده در شبکه های اجتماعی بیشتر و سریع تر از ویروس کرونا گسترش یافته است.
پریسا مختاری حصاری و علی منتظری؛ پژوهشگران مرکز تحقیقات سنجش سلامت پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی و بهناز معزی پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران، در مقاله ای به مشکلات مواجهه بیش از اندازه اطلاعاتی در مورد ویروس کرونا پرداختند.
اطلاعات گمراه کننده، اطلاعات نادرست و غیردقیقی هستند که به صورت عمده با اهداف کلاه برداری و یا اهداف سوء سیاسی و یا اهداف طنز منتشر می شوند. در شرایط همه گیری ویروس کرونا، این اطلاعات نادرست می توانند ابعاد زندگی افراد به خصوص سلامت روانی افراد را تحت تأثیر قرار دهند.
به قول نویسندگان این مقاله «اطلاعات نادرست و غیر دقیق درباره تمامی جنبه های بیماری نظیر منشا ویروس، عوامل به وجود آورنده، نحوه درمان آن و همینطور نحوه انتقال است و این امر سبب آسیب افراد جامعه شده و پایداری سیستم جهانی سلامت را با خطر مواجه می کند و مقابله با عالم گیری را دشوار می سازد».
از نتایج دیگر اطلاعات گمراه کننده ایجاد شبه علم (Pseudoscience) و علم تقلبی یا جعلی (Fake science) است که عموما به علت عدم کنترل مطالب و مفاهیم به اشتراک گذاشته شده، می تواند خطری جدی برای علم به شمار آید. شبه علم؛ به ادعاها، باورها و اقداماتی گفته می شود که با عنوان علم عرضه می شوند ولی برای انجام آنها از روش علمی استفاده نشده است.
در این مقاله در مورد نتایج یک مطالعه، آمده است: «در طول یک ماه 361 میلیون ویدئو با واژه های «Covid-19» و یا «Covid19» و در حدود 19200 مقاله در Google Scholar از زمان شروع اپیدمی انتشار یافته است. همچنی در ماه مارس تقریباً 550 میلیون مطلب با واژه های «covid-19»، «covid_19»، «covid19»، «corona virus»، «coronavirus» و یا «pandemic» به اشتراک گذاشته شده است».
این محققان در مورد اینکه چگونه مواجهه بیش از اندازه اطلاعاتی باعث نشر اطلاعات گمراه کننده می شود، می گویند: «افزایش دسترسی افراد به تلفن همراه، اینترنت و رسانه ها اجتماعی به افزایش چشم گیری در تولید اطلاعات و راه های دست یابی به آن منجر گردیده است که این فرایند سبب پیدایش مواجهه بیش از اندازه اطلاعات شده است. از طرفی با وجود عالم گیری یک ویروس حجم عظیمی از اطلاعات تولیدشده در گوشه و کنار دنیا به اشتراک گذاشته می شود که فقط بخشی از این اطلاعات صحیح است».
طبق نظر این پژوهشگران، گسترش مواجهه بیش از اندازه اطلاعاتی، باعث وخامت عالم گیری می شود. چون که این مواجهه بیش از اندازه، امکان دسترسی به منابع و مدارک قابل استناد را برای افراد جامعه و سیاست گذاران بهداشتی سخت می کند. نتایج احساس نگرانی، افسردگی و خستگی و یا تخلیه احساسی در افراد جامعه به وجود می آید. فرایند تصمیم گیری، زمانی که تصمیم گیری های سریع مورد نیاز است، امکان دارد با مشکل مواجه شود و زمان کافی برای تجزیه و تحلیل مدارک و منابع به اشتراک گذاشته شده در مورد ویروس نباشد. کنترلی بر محتوای آنچه منتشر می شود، وجود ندارد. همینطور همه افراد امکان نوشتن و انتشار هر چیزی را دارند.
موارد گفته شده می تواند منجر به گسترش فهم نادرست از بیماری کرونا در افراد جامعه گردد و زندگی آنها را تحت الشعاع قرار دهد. نویسندگان این مقاله پیشنهاد می کنند که دولت ها باید با استفاده از دانش خبرگان این امر، اطلاعات دقیق، معتبر و بموقع را فراهم و در اختیار عموم مردم قرار دهند تا بتوان بیماری هایی مثل کووید-19 را به شیوه صحیح و کارآمد مدیریت کرد.
این مقاله در خرداد ماه 1399 در دوماهنامه «پایش» وابسته به پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، انتشار یافته است.1399/04/15
11:53:47
5.0 / 5
2626
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما