رئیس مركز تحقیقات بین المللی بیابان دانشگاه تهران خبر داد

كاشت ۲۲ هزار گونه گیاهی در كمربند سبز گل گهر به سیرجان

كاشت ۲۲ هزار گونه گیاهی در كمربند سبز گل گهر به سیرجان به گزارش مطب نما رئیس مركز تحقیقات بین المللی بیابان دانشگاه تهران، ایجاد كمربند سبز گل گهر به سیرجان را از طرح های موفق این مركز برشمرد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر حسین آذرنیوند، رئیس مرکز تحقیقات بین المللی بیابان دانشگاه تهران، به مناسبت ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد) روز جهانی مقابله با بیابانزایی اظهار داشت: این مرکز برای انجام وظایف خود جهت عرضه خدمات علمی و اجرایی به جامعه طی نیم قرن فعالیت، همواره حضور فعال در عرصه های منابع طبیعی داشته است.
وی ایجاد کمربند سبز گل گهر به سیرجان را یکی از طرح های موفق این مرکز برشمرد و خاطرنشان کرد: این طرح با همکاری شرکت معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان به ثمر نشسته است. طرح ایجاد کمربند سبز گل گهر به سیرجان در راه اصلی سیرجان به شیراز مبحث قرار داد درخلال معاونت پژوهشی دانشگاه تهران و شرکت معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان است که مورد تقاضای این شرکت و همینطور خیلی از شهروندان سیرجان بوده است.
دکتر آذرنیوند اضافه کرد: مطالعات اولیه این طرح در اواخر سال ۱۳۹۶ توسط مرکز تحقیقات بین المللی بیابان کلید خورد، همینطور برنامه اجرایی آن در سال ۱۳۹۷ شروع شد. در این طرح ۳۰ کیلومتر از مسیر ۵۰ کیلومتری شهر سیرجان تا جاده اختصاصی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به شکل کمربند سبز تحت عملیات کاشت گونه های مختلفی از درخت، درختچه و بوته ای ها قرار گرفت.
رئیس مرکز تحقیقات بین المللی بیابان دانشگاه تهران، با اشاره به اینکه در اجرای این طرح دو چالش اصلی وجود داشت، تصریح کرد: بیابانی بودن محدوده طرح و وجود اراضی شور در این راه و همینطور کمبود بارندگی از چالش های اجرای این طرح بود که البته به مدد برنامه ریزی اصلاحی در خاک توسط تیم مطالعه کننده و به کارگیری روش ها و مواد مختلفی چون هیدروژل، سبک سازی بافت خاک، اسید هیومیک و پلیمر بستر مناسبی برای کاشت گونه های مختلف بوجود آمد.
وی در ادامه سخنان خود عنوان کرد: با تلاشهای صورت گرفته در نهایت ۲۲ هزار پایه از گونه های مختلف نظیر گز شاهی، شورگز، قره داغ، زیتون تلخ، بادام کوهی، اکالیپتوس، آتریپلکس و.... بر مبنای خصوصیت های خاک مسیر کاشت شد.
به گفته دکتر آذرنیوند، این طرح با کمترین تلفات و با همکاری تنگاتنگ مدیران شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و مرکز تحقیقات بین المللی بیابان دانشگاه تهران به نتیجه رسیده است و الان محدوده اجرای طرح در راه جاده سیرجان به گل گهر چشم اندازی با کیفیتی بالاتری پیدا کرده است که علاوه بر کارکرد فضای سبز، موجبات گسترش فرهنگ حفاظت از محیط زیست را بین جامعه محلی، کارکنان معدن و شهروندان سیرجان در منطقه فراهم آورده است.
رئیس مرکز تحقیقات بین المللی بیابان دانشگاه تهران، در انتها اظهار نمود: با موفقیت این طرح در فاز اول که ایجاد فضای سبز در جهت مسئولیت های اجتماعی شرکت صنعتی و معدنی گل گهر بوده است، فازهای تکمیلی جهت ایجاد فضای سبز به مساحت سه هزار هکتار از اراضی مجاور به معادن گل گهر در حال انجام می باشد. این طرح الگویی در جهت مدیریت علمی و به کارگیری دانش فنی در جهت رفع نیازهای بخش صنعت در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی می باشد که در یک محیط پر چالش بیابانی به سرانجام رسیده است.
بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، این طرح با راهبری دکتر حمید رضا ناصری، استادیار مرکز تحقیقات بین المللی بیابان انجام شد.
منبع:

1399/03/26
15:29:38
5.0 / 5
2805
تگهای خبر: بافت , خدمات , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما