در بیستمین نشست شورای عالی اتحادیه دانشگاه ها و مراكز پژوهشی ساحلی و دریایی بیان شد

از ضرورت مشخص كردن اولویت های پژوهشی تا همكاریهای بین المللی برای پایش خلیج فارس

از ضرورت مشخص كردن اولویت های پژوهشی تا همكاریهای بین المللی برای پایش خلیج فارس به گزارش مطب نما هم زمان با روز جهانی دریاها و اقیانوس، بیستمین نشست شورایعالی اتحادیه دانشگاه ها و مراكز پژوهشی ساحلی و دریایی با مبحث نقش آموزش و پژوهش در توسعه دریا محور با حضور روسا، معاونان و نمایندگان هجده دانشگاه به صورت مجازی در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار گردید. در این جلسه بر مشخص كردن اولویت های پژوهشی، حل مشكل اشتغال دانش آموختگان رشته های دریایی و همكاریهای بین المللی برای پایش محیط زیست خلیج فارس تاكید گردید.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در آغاز این نشست دکتر بهروز ابطحی، رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و رئیس ادواری اتحادیه ضمن گرامیداشت روز جهانی دریا و اقیانوس، گزارشی از فعالیتهای اتحادیه در دو سال قبل شامل برگزاری چهار نشست در سطح روسا و معاونان پژوهشی و شروع تدوین سه برنامه علمی پژوهشی با مبحث های پایش محیط زیست و تغییر اقلیم دریایی، پرورش ماهی در قفس و زیست فناوری دریا و استحضال مواد موثره دارویی از دریا عرضه کرد.
وی ضرورت برنامه محور کردن فعالیتهای اتحادیه را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: در این برنامه ها علاوه بر تعیین اولویت های پژوهش و فناوری در بخش های یاد شده، مشخص خواهد شد که گروه های پژوهشی هر دانشگاه در برنامه ملی چه نقشی بر عهده خواهند داشت.
ابطحی درمورد جذب نخبگان در رشته های دریایی اظهار داشت: مکاتباتی با بنیاد ملی نخبگان انجام شده است که طبق پیگیری های دبیرخانه اتحادیه هم اکنون نامه به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارجاع شده است.
وی همینطور با اشاره به برگزاری دومین همایش بین المللی اقیانوس شناسی غرب آسیا در شهریور ۱۳۹۹ اظهار داشت: با توجه به این مورد که دهه ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰ از جانب سازمان ملل متحد بعنوان دهه علوم اقیانوسی برای توسعه پایدار نام گذاری شده است، این همایش فرصت بسیار خوبی برای همفکری متخصصان حوزه علوم دریایی برای برنامه ریزی جهت فعالیت در دهه علوم اقیانوسی است و از همه دانشگاه های عضو اتحادیه دعوت می شود در این همایش بین المللی حضور داشته باشند.
در ادامه این نشست مجازی، دکتر مرتضی یوسف زادی، رئیس دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه هرمزگان هم گزارشی از پیشرفت های انجام شده در تدوین برنامه زیست فناوری دریا عرضه داد و در ادامه، برگزاری نشست هایی با حضور دانشگاه های عضو به منظور تعیین شبکه تحقیقاتی برای نهایی کردن برنامه زیست فناوری دریا را ضروری عنوان نمود.
وی ضمن اشاره به مشکلات سال های اخیر بحث اشتغال دانش آموختگان رشته های دریایی، اضافه کرد: متاسفانه در استخدام هایی که طی سال های گذشته از جانب آموزش و پرورش برای رشته زیست شناسی صورت گرفته است، دانش آموختگان رشته زیست شناسی دریا در اولویت استخدامی در نظر گرفته نشده اند. چنین مشکلی در مورد سایر رشته های دریایی بخصوص رشته اقیانوس شناسی هم وجود دارد و پیشنهاد می شود اتحادیه مکاتبات لازم را برای پیگیری این مورد با نهادهای ذی ربط همچون سازمان امور استخدامی و آموزش پرورش انجام دهد.
سپس دکتر احمد رضی، رئیس دانشگاه گیلان و رئیس ادواری اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر، توسعه دریا محور و ضرورت هم افزایی بین دانشگاه های عضو اتحادیه برای نیل به اهداف آموزش- پژوهشی در حوزه علوم دریایی را با اهمیت خواند و در این خصوص تشکیل صندوقی با نظارت وزارت عتف زیر نظر اتحادیه به منظور پشتیبانی از پژوهش های دریایی را پیشنهاد کرد.
وی اضافه کرد: یکی از فعالیتهایی که سوی اتحادیه دانشگاه های حاشیه خزر پیگیری می شود، تهیه اطلس های ویژه و بانکهای اطلاعاتی است که پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی وظیفه تهیه بانک اطلاعاتی متخصصان دریای خزر با عنوان Caspian Expert را بر عهده گرفته است.
در ادامه، دکتربدری، نماینده دانشگاه صنعتی اصفهان هم با اشاره به تجربیات دانشگاه صنعتی اصفهان در مبحث تدوین نقشه راه فناوری های زیر سطحی آمادگی دانشگاه را برای همکاری در تهیه برنامه پایش محیط زیست اعلام نمود.
دکتر رضایی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ضمن اشاره به دغدغه های محیط زیستی در حوضه های دریایی و ورود گونه های غیر بومی به دریاهای کشور، خواهان تدوین بانک اطلاعاتی محققان دریایی کشور شد.
در ادامه، حسین ذوالقرنین، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، هم بر ضرورت همکاریهای بین المللی برای پایش محیط زیست خلیج فارس اشاره نمود.
دکتر مصلح، رئیس دانشگاه خلیج فارس، هم برنامه محور کردن فعالیتهای اتحادیه را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: به جهت اینکه بتوانیم به یک برنامه مشخص در اتحادیه برسیم ابتدا باید نسبت به طبقه بندی اولویت های پیش رو کشور در حوزه دریایی اقدام نماییم و سپس با طرح موضوعات در نشست های شورایعالی اتحادیه برای هر اولویت یک دانشگاه را بعنوان مسئول مشخص نماییم و گزارش فعالیتهای دانشگاه ها را در نشست های شورایعالی پیگیری نماییم.1399/03/22
20:32:40
5.0 / 5
2884
تگهای خبر: آموزش , دارو , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما