معلولان و خطر مبتلا شدن به كرونا

معلولان و خطر مبتلا شدن به كرونا به گزارش مطب نما محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران می گویند: به صورت كلی افراد دارای معلولیت (مانند بیماری پاركینسون، بیماری های عصبی حركتی، بیماری ام اس، افراد گرفتار فلج مغزی) در معرض خطر متوسط مبتلا شدن به كووید ۱۹ قرار دارند و از نظر بالینی صدمه پذیرند. اشخاصی كه به افراد گرفتار معلولیت و ناتوانی خدمات عرضه می دهند و از آنها نگهداری می كنند، باید نكات بهداشتی لازم را رعایت نمایند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، اصطلاح "گروه پرخطر" به افرادی گفته می شود که در مقایسه با سایر افراد، بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به کووید ۱۹ هستند و مبتلا شدن به این بیماری می تواند عوارض شدیدی برای آنها داشته باشد. بر مبنای اطلاعات موجود، افراد سالمند و افراد در هر گروه سنی که شرایط پزشکی خاص دارند، امکان دارد در معرض خطر بیشتری برای مبتلا شدن به بیماری قرار گیرند. افراد گرفتار معلولیت (ناتوانی های جسمی، روانی و ذهنی) امکان دارد شرایط پزشکی خاصی داشته باشند و در دوره همه گیری کووید ۱۹ مورد غفلت واقع شوند و کمتر به خدمات بهداشتی دسترسی پیدا کنند. محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران به این پرسش پاسخ داده اند که آیا افراد گرفتار معلولیت، گروه پرخطر مبتلا شدن به ویروس کووید ۱۹ محسوب می شوند؟
این پژوهشگران می گویند: افراد ناتوان و معلول ذاتاً در معرض خطر بیشتری برای آلوده شدن یا مبتلا شدن به بیماری شدید نیستند. با این وجود، بعضی از افراد دارای معلولیت به علت شرایط پزشکی خاصی که دارند و یا به علت اینکه با مراقبانی که از آنها نگهداری می کنند در تماس هستند، امکان دارد در معرض خطر عفونت یا بیماری شدید قرار گیرند.
شواهد نشان داده است بزرگسالان دارای معلولیت، سه برابر بیشتر از بزرگسالان بدون معلولیت در معرض بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت یا سرطان قرار دارند. اگر در افراد یکی از انواع ناتوانی های ذکر شده در زیر وجود داشته باشد، امکان دارد در معرض خطر ابتلای بیماری کووید ۱۹ قرار داشته باشند و باید در مورد خطر مبتلا شدن با عرضه دهندگان خدمات سلامت صحبت کنند:
۱) افرادی که تحرک محدود دارند و به ناچار در تماس نزدیک با دیگران (مانند اعضای خانواده) هستند.
۲) افرادی که در درک اطلاعات یا انجام اقدامات پیشگیرانه مانند شستن دست ها و رعایت فاصله فیزیکی مشکل دارند.
۳) افرادی که امکان دارد نتوانند علایم بیماری را درک کنند.
به صورت کلی افراد دارای معلولیت (مانند بیماری پارکینسون، بیماری های عصبی حرکتی، بیماری ام اس، افراد گرفتار فلج مغزی) در معرض خطر متوسط مبتلا شدن به کووید ۱۹ قرار دارند و از نظر بالینی صدمه پذیر هستند. اشخاصی که به افراد گرفتار معلولیت و ناتوانی خدمات عرضه می دهند و از آنها نگهداری می کنند، باید نکات بهداشتی لازم را رعایت نمایند. همچون هنگام ورود به خانه فرد معلول و قبل و پس از تماس با بدن او (به عنوان مثال در حین پانسمان، حمام کردن، جابجا کردن، توالت بردن، غذا دادن، تعویض لباس یا شستن لباس های وی) باید دست های خویش را با آب و صابون بشویند. اشیا و سطوحی که به صورت مکرر لمس می شوند را ضدعفونی کنند و همینطور تجهیزاتی نظیر صندلی چرخ دار، اسکوتر، واکر، عصا، مخازن و لوله اکسیژن و سایر وسایل کمکی فرد معلول را به روش مناسب ضدعفونی کنند. اگر فرد مراقب با بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در تماس است، باید در حین عرضه خدمات به فرد معلول از ماسک و دستکش استفاده نماید.1399/03/17
23:32:54
5.0 / 5
2573
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما