در قالب یك مطالعه پژوهشی، بررسی شد

آیا بعد از مبتلاشدن به كووید ۱۹ در بدن ایمنی ایجاد می شود؟

آیا بعد از مبتلاشدن به كووید ۱۹ در بدن ایمنی ایجاد می شود؟ مطب نما: نتایج یك پژوهش با بررسی ایجاد ایمنی در بدن مبتلایان كووید ۱۹ نشان میدهد كه سطح آنتی بادی مقابل SARS-COV2 (عامل بیماری كروناویروس ۲۰۱۹ یا كووید۱۹) در برخی از بیماران بهبود یافته غیر قابل تشخیص می باشد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در مقاله ای تحت عنوان "بررسی ایجاد ایمنی در بدن مبتلایان کووید ۱۹" که توسط کمیته دانشجویی مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ترجمه شده، آمده است: سطح آنتی بادی ضد SARS-COV2 در بیماران بهبود یافته متفاوت می باشد، بگونه ای که در بعضی بیماران بررسی شده، آنتی بادی قابل تشخیص نیست.
پژوهشگران در کشور چین، میزان آنتی بادی ضد SARS-COV2 را در بدن ۱۷۵ بیمار بهبود یافته اندازه گیری کرده اند. تمام افراد بررسی شده با تشخیص عفونت خفیف (mild) در بیمارستان بستری شده بودند و سطح آنتی بادی در بدن آنها در هنگام ترخیص اندازه گیری شده است.
حدود ۳۰ درصد بیماران بعد از بهبودی، سطح آنتی بادی بسیار پایینی ضد SARS-COV2 داشته اند و در این میان ۶ درصد هم دارای سطح غیرقابل تشخیص آنتی بادی بودند. این افراد دو هفته بعد از ترخیص هم سطح آنتی بادی خیلی کم و غیر قابل تشخیصی داشته اند.
پژوهشگران این تحقیق به این نتیجه رسیدند که درصدی از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بعد از بهبودی سطح آنتی بادی غیر قابل تشخیصی دارند و در نتیجه مکانیسم های دیگری در ایمنی بیماران ذکر شده دخیل خواهد بود. هرچند امکان ابتلای مجدد این افراد به علت عدم وجود آنتی بادی ضد ویروس معلوم نیست و باید ارزیابی های بیشتری در مورد آن صورت گیرد.
اصل این مقاله در سایت www.jwatch.org/fw۱۱۶۵۴۸/۲۰۲۰/۰۴/۱۳/sars-cov-۲-antibodies-undetectable-some-recovered قابل دسترسی است.
منبع:

1399/02/11
11:35:44
5.0 / 5
2768
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما