تولید مدل حیوانی جدید برای مطالعه لطمه و ترمیم عضلات اسكلتی

تولید مدل حیوانی جدید برای مطالعه لطمه و ترمیم عضلات اسكلتی مطب نما: نتایج پژوهش گروهی از پژوهشگران نشان داد گورخرماهی های دستكاری شده به كمك ترانسپوزون Tol می توانند مدل مناسبی برای مطالعه لطمه و ترمیم در عضلات اسكلتی باشند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، ضایعات عضلات اسکلتی یکی از معمول ترین عوارض جسمانی در سراسر جهان است که هزینه درمانی قابل توجهی را به نظام سلامت تحمیل می کند. این مسئله که نوزایی (regeneration) عضله رویکرد مناسبی برای ترمیم ضایعات عضلانی و درمان مبتلایان است، به شکل گسترده مورد پذیرش پژوهشگران و متخصصان این حوزه قرار گرفته؛ با وجود این، سازو کار ترمیم ضایعات عضلانی چندان شناخته شده نیست.
ساختار عضله و ژن های در رابطه با عضلات بین انسان و گورخر ماهی شباهت بسیار دارند، بدین سبب می توان از گورخرماهی بعنوان حیوان مدل آزمایشگاهی برای مطالعه سازوکار باززایی عضلات بهره برد.
با توجه به نگهداری آسان و کم هزینه، مطالعه آسان و دوره زندگی کوتاه، استفاده از گورخر ماهی می تواند مطالعه برروی باززایی عضلات را تسهیل و تسریع کند. بمنظور ایجاد یک مدل آزمایشگاهی مناسب ضایعات عضلات اسکلتی از گورخر ماهی، دکتر حسین پور قدم یاری، دکتر یاسر تهمتنی، دکتر علی ایپاکچی عظیمی، دکتر شهرام عیسی بیگی و همکارانشان در دانشگاه کرمان، پژوهشگاه رویان، دانشگاه آزاد اسلامی بابل و دانشگاه علوم پزشکی ویسکانسین آمریکا، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن از ترانسپوزون Tol استفاده شد تا پروتئینی ادغام کننده متشکل از یک پروتئین فلورسانت سیان و نیتروداکتاز تحت کنترل آغازگر mylpfa، در بدن ماهی ها تولید شود. ترانسپوزن قطعه ای از DNA است که می تواند محل خودرا در طول ژنوم تغییر دهد و از آن برای ایجاد جهش یا اصلاح آن در ماده ژنتیک استفاده می شود.

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Molecular Biology Research Communications به چاپ رسیده است نشان داد، استفاده از مترونیدازول در لارو گورخرماهی های دستکاری شده با ترانسپوزون مورد اشاره سبب ایجاد لطمه عضلانی می شود. همین طور نشان داده شد، توان ترمیمی لارو های دستکاری ژنتیکی شده، سه روز بعد از توقف استفاده از مترونیدازول، لطمه به وجود آمده را ترمیم می کند.

بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه رویان، روی هم رفته، نتایج این پژوهش نشان داد گورخرماهی های دستکاری شده به کمک ترانسپوزون Tol می توانند مدل مناسبی برای مطالعه لطمه و ترمیم در عضلات اسکلتی باشند.
منبع:

1399/02/05
21:05:29
5.0 / 5
3132
تگهای خبر: پذیرش , پروتئین , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما