در جلسه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با كارگروه بهداشت و سلامت D8 مطرح شد

نماگر كووید ۱۹ راهنمای سیاست گذاری كشورهای عضو D8

نماگر كووید ۱۹ راهنمای سیاست گذاری كشورهای عضو D8 به گزارش مطب نما در جلسه ویدئوكنفرانس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با كارگروه بهداشت و سلامت دی هشت (D8-HSP) اعلام شد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در كوشش برای تسهیل تلاشهای گروه دی هشت، ˮنماگر كووید ۱۹ˮ را بعنوان یك منبع سودمند در جهت راهنمایی برای سیاست گذاری صحیح كشورهای عضو و مدیریت شرایط حاضر و امكان مداخلات بموقع در جهت پاسخ به تلاشهای ملی كشورهای عضو D8 طراحی و راه اندازی كرده است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دكتر "داتو كو جعفر كو شعری"، دبیر كل گروه D8، از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام بعنوان سازمان طراح و مجری سامانه نماگر كووید-۱۹ دعوت كرد تا در جلسه ویدئو كنفرانسی كه به صورت پنل علمی بین چندین كشور برگزار می شد، حضور به هم رساند تا این سامانه به كشورهای عضو هم معرفی شود.
بر مبنای دعوتنامه دبیركل دی هشت در خصوص حضور ISC، جلسه ویدئو كنفرانس با مبحث "برنامه پشتیبانی از سلامت و بهداشت اجتماعی اعضای گروه كشورهای D8" با حضور بیشتر از ۵۰ كاربر از نمایندگان وزارت بهداشت كشورهای عضو به میزبانی D8-HSP (بخش بهداشت و سلامت سازمان دی هشت) و چاتم هاوس لندن (London Chatham House) برگزار گردید.
در این نشست سه و نیم ساعته كه با حضور بیشتر از ۸۰ نفر شامل نمایندگان وزارت بهداشت كشورهای عضو (شامل هشت كشور ایران، تركیه، پاكستان، بنگلادش، اندونزی، مالزی، مصر و نیجریه) و غیر عضو (انگلستان، مراكش و چند كشور دیگر از قاره های مختلف) برگزار شد، سامانه نماگركووید-۱۹ مورد بررسی قرار گرفت.
دبیركل سازمان همكاریهای اقتصادی دی هشت در سخنان خود از هدف اصلی این جلسه كه تقویت همكاری، شناسایی محدودیت ها و تنگناهای پیش روی كشورهای عضو در مقابله با بیماری همه گیر كووید ۱۹ و ایجاد سیستم های بهداشتی مقاوم بعد از شیوع آن است، صحبت كرد و اظهار داشت: این امر باید با بسیج منابع مورد نیاز از درون و منابع دیگر بیرونی تامین گردد.
دكتر كوشعری در ادامه به زیان های عمدتاً امنیتی و اقتصادی به جوامع اشاره نمود و اظهار داشت: «ضروری است كه D۸ بعنوان یك بلوك اقتصادی از این رخداد برای پشتیبانی از اعضاء استفاده نماید تا از مشكلات بزرگی كه به وجود خواهد آمد همچون همه گیر بودن آن جلوگیری كند و به تسهیل مشاركت ها، به اشتراك گذاری تجربه، پشتیبانی و كمك متقابل روی آورد».
ایشان در ادامه خاطرنشان كرد: «در گروه D۸ كشورهایی كه دارای موقعیت اقتصادی بهتری هستند و می توانند به دیگران در زمینه همكاریهای اقتصادی و همبستگی در زمینه تأمین كالاها، فناوری، تجهیزات، داروسازی و سایر كالاهای مورد نیاز كمك كنند، باید پیش قدم شوند».
دكتر كوشعری در بخش مهمی از بیانیه خود ضمن سپاس از تیم طراح سامانه كووید-۱۹ به این سامانه اشاره نمود و اظهار داشت: «پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در كوشش برای تسهیل تلاشهای گروه دی هشت، نماگر كووید ۱۹را بعنوان یك منبع سودمند در جهت راهنمایی برای سیاست گذاری صحیح كشورهای عضو و مدیریت شرایط حاضر و امكان مداخلات بموقع در جهت پاسخ به تلاشهای ملی كشورهای عضو D۸ طراحی و راه اندازی كرده است».
در این نشست كه با محوریت بخش بهداشت و سلامت سازمان دی هشت برگزار شد، هر یك از اعضاء از چگونگی مبارزه هر كشور با همه گیری این بیماری همه گیر صحبت كردند و راه كارها و نتایج بررسی ­های خویش را عرضه كردند. در این نشست، نمایندگانی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی جمهوری اسلامی ایران هم حضور داشتند و در خلال آن به تلاش ­های صورت پذیرفته توسط كشور ایران در مقابله با این بیماری صحبت كردند.
در انتها این جلسه هم پشتیبانی از اولویت های پژوهشی سازمان در مورد مقابله كووید -۱۹ مشخص شد.
بر مبنای اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، نماگر كووید-۱۹ (با نام انگلیسی ISC COVID-۱۹ Visualizer) سامانه ای است كه توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به راه افتاده است و اطلاعات لحظه ای در مورد بیماری كروناویروس ۲۰۱۹ شامل آمار و اطلاعات مربوط به مبتلایان، گزارش های آماری و مقالات علمی را عرضه می دهد.
اطلاعات این پایگاه شامل آمار مربوط به وضعیت انتشار بیماری به تفكیك كشور و جدید ترین مقالات علمی به صورت روزانه به روز رسانی می شود. این سامانه مجموعه ای منحصر بفرد و گسترده از تازه ترین مقاله علمی انتشار یافته و پیش چاپ در زمینه بیماری كروناویروس جدید ۲۰۱۹ به همراه متن كامل این مقالات را در دسترس محققان قرار می دهد. آدرس وبگاه این سامانه https: //maps.isc.gov.ir/covid۱۹/ بوده كه از راه وبگاه اصلی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به نشانی https: //www.isc.gov.ir/ در دسترس خواهد بود.1399/01/31
22:09:05
5.0 / 5
2977
تگهای خبر: آموزش , امنیت , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما