پژوهشگران پیشنهاد كردند

راهكاری برای كاهش تهوع در دوران حاملگی

راهكاری برای كاهش تهوع در دوران حاملگی مطب نما: نتایج یك پژوهش نشان میدهد بابونه، زنجبیل و ویتامین B6 هر سه در كاهش علایم تهوع و استفراغ ناشی از حاملگی موثر هستند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، اگرچه حاملگی یكی از طبیعی ترین روند های فیزیولوژیك بوده و بعنوان یك حادثه شادی بخش از بعد اجتماعی و شخصی تلقی می شود، اما یك دوره لطمه پذیر در زندگی زنان نیز است. تهوع و استفراغ، شایع ترین علامت ناراحت كننده دوران حاملگی بوده كه بیش از نیمی از زنان حامله آنرا تجربه می كنند. پژوهشگران در پژوهشی با عنوان "مقایسه تاثیر بابونه، زنجبیل و ویتامین B۶ بر درمان تهوع و استفراغ بارداری" این مساله را بررسی نموده اند.
در این پژوهش كه توسط دكتر حمیده پاك نیت، استادیار گروه زنان و مامایی، دانشگاه علوم پزشكی قزوین، دكتر محمدرضا معمار زاده، دكترای شیمی مركز تحقیقات گیاهان دارویی یك شركت داروسازی، دكتر نضال آژ، استادیار گروه مامایی دانشگاه علوم پزشكی قزوین، مریم مافی، كارشناس ارشد آمار زیستی دانشگاه علوم پزشكی قزوین و فاطمه رنجكش، مربی گروه مامایی دانشگاه علوم پزشكی قزوین انجام شده، آمده است: « این مطالعه كارآزمایی بالینی تصادفی سازی شده سه سو كور(بدین صورت كه محقق، بیمار و تفسیر كننده داده ها از نوع داروی مصرفی تا انتهای مطالعه اطلاعی نداشتند و بعد از مشخص شدن نتایج رمز گشایی كد ها انجام شد) بود.»
در این مقاله آمده است: « این مطالعه، در سال ۹۶-۱۳۹۵ بر روی زنان حامله مبتلا به تهوع و استفراغ حاملگی مراجعه كننده به مراكز سلامت شهری وابسته به دانشگاه علوم پزشكی قزوین انجام شد. نمونه گیری در یك دوره ۱۱ ماهه از بین زنان مراجعه كننده به روش نمونه گیری در دسترس و بر طبق معیارهای ورود انجام شد.»
بر طبق آن چه در این پژوهش آمده، در این ۱۱ ماه، ۲۴۱ بیمار مورد ارزیابی قرار گرفتند كه در نهایت ۱۰۵ بیمار برای شركت در مطالعه رضایت دادند و بطور تصادفی به سه گروه درمانی یك و دو و سه تخصیص یافتند. باتوجه به این كه همه ی نمونه ها در یك زمان در دسترس نبودند، جهت تخصیص تصادفی از روش بلوك شش تایی استفاده شد و نمونه گیری تا زمانی كه حجم نمونه مورد نظر حاصل شود، ادامه یافت. در نهایت، به سبب ریزش برخی نمونه ها در حین مطالعه، اطلاعات ۹۶ بیمار(۳۲ نفر در گروه درمانی ۱، ۳۳ نفر در گروه درمانی۲ و ۳۱ نفر در گروه درمانی ۳) آنالیز شدند.
نویسندگان این مقاله می گویند: « ابزار گردآوری داده ها در این مطالعه، شامل شاخص استاندارد رودز بود. شاخص رودز جهت بررسی سه علامت فیزیكی تهوع، استفراغ و اوغ زدن شامل اپیزودهای تهوع، طول مدت تهوع و تعداد دفعات استفراغ و اوغ زدن است.»
بر طبق آن چه در این مقاله آمده، ابتدا از تمام شركت كنندگان در مطالعه فاكتورهای استاندارد رودز گرفته شد. در این مطالعه گروه های مداخله، علاوه بر دریافت مراقبت های معمول دوران حاملگی هر كدام ۱۲ عدد كپسول دریافت نمودند كه می بایست روزانه ۳ كپسول مصرف می كردند. در صورت استفراغ تا نیم ساعت بعد از مصرف كپسول، دوز دارو مجدد تكرار می شد.
پاك نیت و همكارانش می گویند: « داروها شامل زنجبیل ۵۰۰ میلی گرم ( تهیه شده از پودر ریشه گیاه)، ویتامین B۶ ۲۰ میلی گرم و بابونه ۵۰۰ میلی گرم ( تهیه شده از گل گیاه بابونه آلمانی) توسط یك شركت داروسازی و در آزمایشگاه فارماكولوژی در پوشش های كپسولی مشابه (رنگ و شكل ظاهری) بسته بندی و كدگذاری شده بود و كدهای داده شده تا اختتام آنالیز نزد مسئول آزمایشگاه باقی ماند. بدین ترتیب، بیمار، پژوهشگر و آمارگر از نوع داروی مصرفی ناآگاه بودند.»
پژوهشگران در آخر بعد از بررسی ها به این نتیجه رسیدند كه كپسول های خوراكی بابونه، زنجبیل و ویتامین B۶ هر سه در كاهش علایم تهوع و استفراغ ناشی از حاملگی موثر هستند و برتری بین سه دارو وجود ندارد.
این پژوهش در هشتمین شماره ی بیست و یكمین دوره ی مجله زنان مامایی و نازایی ایران انتشار یافته است.
منبع:

1399/01/17
16:11:42
5.0 / 5
3523
تگهای خبر: بارداری , بیمار , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما