فرمانده ستاد مقابله با كرونا در پایتخت هشدار داد:

رشد ۵درصدی رجوع بیماران كرونایی به مراكزدرمانی تهران

رشد ۵درصدی رجوع بیماران كرونایی به مراكزدرمانی تهران به گزارش مطب نما دكتر علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با كرونا در كلان شهر تهران، از رشد ۵ درصدی بیماران در مراكز درمانی و رشد ۱۲ درصدی بیماران بدحال نیازمند به بستری در بخش مراقبت های ویژه اطلاع داد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی، دكتر زالی ضمن ابراز تاسف از عدم توجه مردم تهران به پویش "در خانه بمانیم" و خودداری كردن از سفرهای نوروزی، تصریح كرد: طبق گزارش های واصله، ترددهای مردم برای خروج از تهران و رفتن به سفر از روز ۲۵ اسفند شروع شد كه متاسفانه یكی از پرترددترین روزها برای خروج از تهران بود.
فرمانده ستاد مقابله با كرونا تصریح كرد: این مورد نشان داده است مردم هشدارها را جدی نگرفته و اشتباها تصور می كنند كه كووید-19 یك بیماری نسبتا ساده مثل سرماخوردگی است. در حالیكه كووید-19 یك بیماری كشنده است و در ۲۰ درصد موارد منجر به بروز فرم بسیار شدید بیماری در مبتلایان می شود كه به بستری در بخش مراقبت های ویژه نیاز دارند.
وی ضمن ابراز تاسف، اعلام نمود: متاسفه بر مبنای آمار، امروز (شنبه، دوم فروردین) ۵ درصد رشد مراجعان به مراكز درمانی در تهران را داشتیم.
دكتر زالی با ذكر این مطلب كه تعداد زیادی از این مسافران تهرانی یا در استان های مقصد آلوده خواهند شد و یا این كه با دوره نهفتگی از تهران خارج می شوند، اضافه كرد: متاسفانه شب گذشته برخی از شهروندان تهرانی كه به استان های خراسان رضوی، هرمزگان و یزد سفر كرده بودند، به علت بروز علائم بیماری در بیمارستان های سه استان مذكور بستری شدند.
فرمانده ستاد مقابله با كرونا در ادامه سخنان خود به برنامه های طراحی شده برای كنترل و غربالگری مسافران تهرانی در هنگام بازگشت به تهران اشاره نمود و اظهار داشت: هفته سوم فروردین اوج بازگشت مسافرانی است كه احیانا یا آلوده تر از هنگامی هستند كه از تهران خارج شده اند و یا این كه در هنگام خارج شدن در دوران كمون بیماری بودند.
وی با اشاره به موج بازگشت مسافران تهرانی برای بازگشت مجدد آنان، اظهار داشت: برای كنترل و غربالگری این مسافران در مبادی ورودی شهر برنامه هایی را با كمك و همراهی دولت و استانداری و... تدارك دیده ایم اما واقعیت این است كه این غربالگری به صورت تب سنجی حداقل اثربخشی را دارد. چونكه امكان دارد فرد در هنگام غربالگری در دوره نهفتگی بیماری و بدون تب باشد. در ۵ تا ۶۰ درصد بیماران تب مشاهده می شود و امكان دارد در هنگام غربالگری تب نداشته باشند.
دكتر زالی تصریح كرد: اگر همین الان هم با كمك مردم بتوانیم خروج از تهران را متوقف نماییم، بار كمتری ناشی از شیوع بیماری در ایام آتی به ما تحمیل می شود.
ایشان در ادامه تصریح كرد: درطی ۲ روز گذشته حدود ۴، ۹ درصد رشد مراجعان به مراكز درمانی را شاهد بودیم و حدود ۱۲ درصد رشد بیماران بدحال نیازمند به بستری در بخش مراقبت های ویژه را داشتیم. متاسفانه این آمار كماكان تصاعدی است و تغییر نكرده است.
فرمانده ستاد مقابله با كرونا در كلان شهر تهران در خاتمه تصریح كرد: نگرانی ما از بابت بازگشت این مسافران تهرانی به شهر است. چونكه علاوه بر این كه امكان دارد با آلودگی به تهران مراجعت كنند، امكان دارد انواع مختلفی از ویروس های بیماری زا را با خود به تهران بیاورند.1399/01/03
12:05:10
5.0 / 5
3318
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما