توضیحات دكتر علمایی در مورد بخشنامه دفاع از رساله دكتری تخصصی دانشگاه آزاد :

دانشجویان پس از پیش دفاع تا ۳ نیمسال ملزم به پرداخت شهریه نیستند

دانشجویان پس از پیش دفاع تا ۳ نیمسال ملزم به پرداخت شهریه نیستند به گزارش مطب نما معاون علوم، مهندسی و كشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به بخشنامه ˮدفاع از رساله دكتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامیˮ، توضیحاتی را ارائه نمود.


جواد علمایی در گفتگو با ایسنا با اشاره به بخشنامه "دفاع از رساله دكتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی"، تاكید كرد: مقطع دكتری، یك دوره آموزشی و پژوهش بوده و یكی از مهم ترین اركان آن نگارش مقاله است.
وی با اشاره به اینكه نه چاپ مقاله، بلكه پذیرش مقاله در مجلات را ملاك "جلسه پیش دفاع" قرار داده ایم، اظهار داشت: چاپ مقاله امكان دارد یك سال طول بكشد، اما در مورد پذیرش، مجلات حداكثر ظرف سه ماه جواب اولیه را می دهند. در این مرحله مقاله نیازمند REVISE یا اصلاح است كه پس از اصلاح از جانب پژوهشگر، مقاله حداكثر ظرف ۶ ماه پذیرش می گیرد.
معاون علوم، مهندسی و كشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه كرد: پس از دریافت پذیرش در مجله، دانشجو می تواند در "جلسه پیش دفاع" شركت نماید كه پس از این جلسه دانشجو، لازم است تا ۳ نیم سال بعد از چاپ مقاله پذیرش شده از رساله خود دفاع كند و در این مدت ملزم به پرداخت شهریه نیست؛ بدیهی است در صورت عدم احراز شرایط دفاع نهایی، دانشجو باید در نیمسال های بعدی (تا سقف سنوات مجاز) نسبت به ثبت نام و پرداخت شهریه اقدام نماید.
علمایی تصریح كرد: زمانی كه دانشجو به خروجی كارش می رسد، باید سریع نتایج كارش را به یك مجله معتبر ارسال و بعد از آن منتشر كند. تا زمانی كه مجله به دانشجو جواب بدهد، دانشجو فرصت دارد رساله اش را بنویسد.
وی خاطرنشان كرد: بدیهی است كه دانشجو باید برای مقاله اش مقدمه، روش كار و... بنویسد و چنان چه به نتایج كار خود شامل نرم افزاری یا آزمایشگاهی دست پیدا كرد، این نتایج را به مجله بفرستد. این ها مواد كار دانشجو است و پس از این است كه دانشجو تازه باید نگارش رساله خویش را آغاز كند.
معاون علوم، مهندسی و كشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: مبحث داشتن مقاله برای دانشجویان مقطع دكتری از الزامات وزارت علوم هست و دانشجویان ورودی قدیم هم این اجبار را داشته اند. دانشجویان قدیم در مقطع دكتری، دو مقاله (یكی را در زمان تسویه) تحویل می دادند و اگر می خواستند نمره بیشتری بیاورند، باید مقاله سوم را هم تحویل می دادند. هم اكنون تعداد مقالات الزامی برای دانشجویان دكتری جهت پیش دفاع به یك مقاله كاهش پیدا كرده و دیگر دانشجو بعد از دفاع جهت تسویه معطل مقاله نمی ماند.
علمایی در مورد دانشجویانی كه آماده دفاع هستند، اظهار نمود: ما گفتیم اگر كسی نسبت به ارسال مقاله برای مجلات خارجی اقدام نموده، اگر تا آخر فروردین هم پذیرش بگیرد، می تواند از رساله خود دفاع كند. ازاین رو برای كسانی كه تابحال اقدامی در جهت چاپ مقاله انجام داده باشند، امكان دفاع فراهم است. اگرهم كسی تابحال نه مقاله نوشته و نه برای چاپ آن اقدامی كرده، فرقی با دانشجوی ورودی جدید ندارد. در مورد حساب شدن سنوات برای دانشجو هم این نكته باید مورد نظر باشد كه دانشجو در نهایت باید مقاله اش را عرضه كند و این از الزامات دوره دكتری است.
وی سپس به مقایسه بخشنامه جدید و قبلی پرداخت و تشریح كرد: موظفی چاپ مقاله در بخشنامه جدید نسبت به بخشنامه قبلی نه تنها سخت تر نشده، بلكه آسان تر هم شده است؛ به صورتی كه در بعضی مواقع دانشجو می تواند با پذیرش یا چاپ فقط یك مقاله Q۱ از رساله خود دفاع كند. در واقع در این بخشنامه برای مقالات چاپ شده در نشریات با اعتبار بالاتر، ارزش گذاری بیشتری لحاظ شده است.
معاون علوم، مهندسی و كشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در این بخشنامه دانشجویان برای دفاع می توانند علاوه بر مقاله، دستاوردهای دیگری نظیر ثبت پتنت ملی یا بین المللی، تولید محصول دانش بنیان منجر به تجاری سازی یا چاپ كتاب حاصل از رساله خویش را ارائه نمایند. همینطور جهت اعتبار بخشیدن به نشریات دانشگاه آزاد اسلامی، باید یك مقاله در این نشریات هم چاپ كنند. مهمترین تفاوت بخشنامه جدید با بخشنامه قبلی، الزامی شدن فرایند پیش دفاع است كه به صورت متمركز خواهد بود و با هدف افزایش آمادگی دانشجو برای دفاع نهایی و جدیت نظارت كیفی بر فرآیندهای پژوهشی اجرای رساله تا دفاع اجرا می شود.
او در آخر اظهار داشت: دانشجویان نباید نگران فاصله زمانی بین دریافت پذیرش تا چاپ مقاله باشند. در مواردی كه مقاله پذیرفته شده DOI دریافت كند و به صورت قابل رؤیت ( online visible) در سایت نشریه بارگذاری شده باشد، در حكم مقاله چاپ شده تلقی خواهد شد (چراكه واقفیم در بعضی مواقع تا زمان دریافت شماره صفحه و شماره مجلد یا در واقع چاپ نهایی بعد از دریافت پذیرش امكان دارد چندین ماه طول بكشد).
به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، تعدادی از دانشجویان دكتری دانشگاه آزاد از راه امضای نامه ای دیجیتالی خطاب به دكتر محمد مهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از بخشنامه "دفاع از رساله دكتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی" انتقاد كرده و با اشاره به زمان بر بودن فرایند پذیرش و چاپ مقالات، نسبت به افزایش سنوات و ضرورت پرداخت شهریه ابراز نگرانی كرده بودند. خواسته اصلی این دانشجویان این بود كه بخشنامه فوق در مورد دانشجویان ورودی قدیم اجرا نشود تا آنها بتوانند مطابق با بخشنامه های قبلی تحصیلات خویش را به پایان برسانند.1399/01/02
15:08:13
5.0 / 5
3336
تگهای خبر: آموزش , پذیرش , تولید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما