رشد مقالات ایران در نشریات برتر علمی جهان

رشد مقالات ایران در نشریات برتر علمی جهان مطب نما: تا آخر سال 2019 حدود 4200 مقاله با آدرس حداقل یكی از مؤسسات ایرانی در نشریات مورد حمایت فدراسیون سرآمدان علمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انتشار یافته و رشد این مقالات از سال 2016 شتاب بیشتری داشته است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، "فدراسیون سرآمدان علمی" از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای پشتیبانی از پژوهشگران برتر و سرآمدان علمی بوجود آمد. این فدراسیون برای ایجاد انگیزه و تشویق پژوهشگران به انتشار دستاوردهای علمی باكیفیت، در سال ۱۳۹۴ لیستی از نشریات معتبر را معرفی نمود و به محققانی كه در این نشریات مقاله منتشر كنند، مبلغی بعنوان تشویقی پرداخت می كند. تعداد نشریات در ابتدا ۶۲ نشریه بوده كه بعد از بررسی های مجدد به ۱۱۴ نشریه ارتقاء پیدا كردند.
انتشار ۴۲۰۰ مقاله تا آخر سال ۲۰۱۹
تا آخر سال ۲۰۱۹ حدود ۴۲۰۰ مقاله با آدرس حداقل یكی از مؤسسات ایرانی در این نشریات انتشار یافته است. هر چند در سال های خیلی دور مانند ۱۹۸۵ و ۱۹۸۶ در نشریات بسیار معتبری مانند JACS و PRL مقالاتی توسط پژوهشگران دانشگاه های شریف و تهران انتشار یافته است، ولی رشد منظم و مداوم مقالات ایران در این نشریات از سال ۱۹۹۷ شروع شد.
در این سال ۱۰ مقاله در نشریات برتر از جانب ایران انتشار یافته است. بیشترین تعداد مقاله در نشریات گروه فیزیك مانند PRD و PRB انتشار یافته است و بیشترین تعداد مقاله از حوزه شیمی، در نشریه Anal. Chem به چاپ رسیده اند.
انتشار ۱۴ مقاله نویسندگان ایرانی در "نیچر"، از ۱۳۹۴ تاكنون
هر چند در نشریات زیرمجموعه انتشارات نیچر تابحال بیش از ۹۰ مقاله از طرف محققان ایرانی انتشار یافته است، ولی در نشریه نیچر، بعنوان معتبرترین نشریه این انتشارات، محققان ایرانی ۱۴ مقاله را منتشر نموده اند.
انتشار ۲۷ مقاله محققان ایرانی در ۳ نشریه زیرمجموعه انتشارات "ساینس"
سه نشریه از زیرمجموعه انتشارات ساینس در لیست نشریات برتر قرار دارند كه محققان ایرانی تابحال ۲۷ مقاله را در این نشریات منتشر نموده اند.
از دیگر نشریات معتبر موجود در فهرست فدراسیون سرآمدان علمی می توان به PRL، JACS و PNAS اشاره نمود كه از از طرف انتشارات انجمن فیزیك و شیمی و آكادمی علوم آمریكا منتشر می شوند.
این داده ها از بانك دادههای Web of Science استخراج شده است و صرفاً مقالاتی را شامل می شود كه به صورت Article و Review هستند، و سایر اسناد موجود در این بانك مانند Note، Editorial Material و... در این فهرست قرار نگرفته اند.
اعطای پژوهانه نقدی و گرنت به سرآمدان علمی
به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بسته حمایتی متنوعی شامل پژوهانه نقدی از ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون ریال، گرنت استفاده از خدمات شبكه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی و جذب پژوهشگر پسادكتری، همچون حمایت هایی هستند كه فدراسیون سرآمدان علمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای پشتیبانی از این سرآمدان در نظر گرفته و به آنها اعطا می كند.
منبع:

1398/12/15
22:19:57
5.0 / 5
3936
تگهای خبر: خدمات , فناوری , كیفیت , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما