تشریح عملكرد پژوهشی دانشگاه آزاد در 3 سال اخیر

تشریح عملكرد پژوهشی دانشگاه آزاد در 3 سال اخیر به گزارش مطب نما رئیس پژوهشگاه و شبكه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: این دانشگاه به دانشگاه پیشتاز در عرصه دانش و پژوهش كشور تبدیل گشته است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دكتر بابك نگاهداری به تشریح عملكرد پژوهشی این دانشگاه در سه سال اخیر پرداخت و اظهار داشت: خدا را شاكرم كه در آستانه چهل و یكمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال تحقق آرمان های انقلاب اسلامی به دانشگاه پیشتاز در عرصه دانش و پژوهش كشور تبدیل گشته است.
دكتر نگاهداری اضافه كرد: در امتداد دستیابی به اهداف سند دانشگاه اسلامی و تحقق اهداف كلان دانشگاه در زمینه پژوهش ارزش آفرین و حل مسائل جامعه و صنعت، در سال های اخیر طرح های برون دانشگاهی یكی از ابزارهای مورد استفاده بوده است و در سال های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ تعداد طرح های برون دانشگاهی انجام شده نزدیك به ۶۰ درصد كل طرح های برون دانشگاهی انجام شده از زمان تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی است.
وی اظهار نمود: ارزش ریالی این طرح ها در سه سال اخیر ۳۸۷ میلیارد ریال محاسبه شده است كه نسبت به مبلغ ۶۳۸ میلیارد ریال مربوط به كل طرح های برون دانشگاهی انجام شده از بدو تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی، رشد قابل توجهی داشته است. در حقیقت ۶۰ درصد كل منابع جذب شده بوسیله طرح های پژوهشی در دانشگاه آزاد اسلامی، در سال های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ بوده است. این رشد قابل توجه در حالی است كه آمار سال ۱۳۹۸ هنوز نهایی نشده است.
دكتر نگاهداری همین طور با اشاره به آغاز به كار طرح پژوهش اثرگذار یكپارچه شبكه ای دانشگاه آزاد اسلامی (پایش) از سال ۱۳۹۷ اظهار داشت: در این طرح، چالش های كلان كشور به زمینه های پژوهشی تبدیل گشته و هم اكنون نزدیك به ۸ هزار استاد و ۳۸ هزار دانشجو در سامانه پایش ثبت نام كرده اند تا بتوانند موضوع پایان نامه و یا رساله خودرا در امتداد حل چالش های كشور تعریف كنند.
وی اشاره كرد: یكی دیگر از رویكردهای دانشگاه آزاد اسلامی در سال های اخیر، عنایت ویژه به ظرفیت های عظیم آزمایشگاهی و كارگاهی واحدهای دانشگاهی در امتداد درآمدزایی و استفاده از این ظرفیت ها در گسترش طرح های مشترك با صنایع كشور بوده است. اهتمام ویژه به تحقق این امر، منجر به درآمدهای ۴۸ و ۵۴ میلیارد ریالی به ترتیب در سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ شده است. همین طور در سال های اخیر تعداد اعضای فعال شبكه فناوری راهبردی ریاست جمهوری از ۱۳ عضو در سال ۱۳۹۶ به ۱۷ عضو در سال ۱۳۹۷ و ۲۱ عضو در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است. با روند صعودی مشابهی، تعداد كارگاه ها و آزمایشگاه های همكار استاندارد دانشگاه آزاد اسلامی از ۱۸ و ۱۹ به ترتیب در سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به تعداد ۳۲ كارگاه و آزمایشگاه در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است. همین طور برای نخستین بار در دانشگاه آزاد اسلامی، در این دوره بازاریابی محصولات و خدمات آزمایشگاهی و كارگاهی بطور سازمان یافته شروع شده است و به صورت پایلوت در چهار استان اجرا می گردد.
رئیس پژوهشگاه و شبكه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: یكی دیگر از ظرفیت های دانشگاه آزاد اسلامی كه بمنظور سازماندهی امور پژوهشی و جهت دهی پژوهش های دانشگاهی به سمت نیازهای جامعه و صنعت در این دوره بسیج شده، واحدهای پژوهشی است. به همین دلیل در سال های اخیر توجه ویژه ای به مراكز تحقیقاتی شده است، بطوریكه تعداد مراكز تحقیقاتی از ۸۷ مركز در سال ۱۳۹۵ به ۱۵۵ مركز در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است.
دكتر نگاهداری افزود: به عبارتی ۸۰ درصد كل مراكز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی از بدو تأسیس دانشگاه تاكنون، در سه سال اخیر به بهره برداری رسیده است. در كنار افزایش تعداد مراكز تحقیقاتی، سیاست گذاری صحیح در امتداد فعال سازی مراكز تحقیقاتی و جهت دهی آنها به سمت انجام پژوهش های كاربردی دنبال شده و بخشنامه های مرتبط همچون شیوه نامه واحدهای پژوهشی، بخشنامه اجرایی مراكز خدمات و شبكه های آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی و شیوه نامه ارزیابی و رتبه بندی مراكز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی به روزرسانی شده است.
وی با اشاره به رویكردهای سه سال اخیر دانشگاه آزاد اسلامی در توجه ویژه به نظام نشر ملی، اظهار داشت: به این منظور بهبود كیفیت مجلات دانشگاه آزاد اسلامی و نمایه سازی بین المللی در دستور كار قرار گرفته و نتیجه اقدامات انجام شده دراین زمینه منجر به رشد ۶۰ درصدی مجلات ISI دانشگاه در سه سال اخیر شده است. توجه ویژه به انتشار مقالات دانشجویان تحصیلات تكمیلی در ۳۹۰ مجله دانشگاه آزاد اسلامی از دیگر اقدامات انجام شده در امتداد تقویت نظام نشر دانشگاه آزاد اسلامی و در نهایت دستیابی به نظام نشر ملی است.
رئیس پژوهشگاه و شبكه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه كرد: یكی از دستاوردهای سه سال اخیر دانشگاه آزاد اسلامی، رشد قابل توجه تعداد مستندات علمی و رتبه بین المللی دانشگاه آزاد اسلامی است؛ بطوریكه طبق اطلاعات پایگاه اطلاع رسانی WOS، تعداد مستندات علمی تولید شده در سه سال اخیر (۳۰۸۶۳ مدرك) ۳۰ درصد كل مستندات علمی تولید شده از شروع تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی (۱۰۰، ۰۱۲ مدرك) است. این افزایش در حالی رخ داده است كه سیاست حمایت مالی از مقالات خارج از دانشگاه آزاد اسلامی در باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان كه منجر به رشد نمایشی تعداد مقالات شده بود، به سمت سیاست های حمایتی بلندمدت و تأثیرگذار در ارتقای كیفیت پژوهش دانشگاه تغییر یافته است.
برمبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دكتر نگاهداری درانتها اظهار داشت: علاوه بر عرصه ملی، در سال های اخیر جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی در رتبه بندی های بین المللی ارتقاء خوبی داشته است، بطوریكه در پایگاه طلایه داران علم (ESI) رتبه دانشگاه از رتبه ۱۶۲ در سال ۱۳۹۵ به رتبه ۱۰۱ در سال ۱۳۹۸ ارتقاء یافته كه نشان دهنده صعود ۶۱ پله ای در سه سال اخیر است. برمبنای فاكتورهای این پایگاه، رتبه دانشگاه آزاد اسلامی در سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به ترتیب ۱۲۸ و ۱۰۹ گزارش شده است.
منبع:

1398/11/15
22:41:29
5.0 / 5
4344
تگهای خبر: تولید , خدمات , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما