بدهی های سال ۹۷ بیمه سلامت وصول می شود؟

بدهی های سال ۹۷ بیمه سلامت وصول می شود؟ مطب نما: لایحه بودجه 99، آذر ماه تقدیم مجلس شد؛ لایحه ای كه بخش سلامت آن حاكی از افزایش 15 درصدی بودجه وزارت بهداشت در سال 99 است...


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در این بین سهم حوزه سلامت از مصارف عمومی دولت ۹.۶ درصد در سال ۹۹ است كه این عدد در سال ۹۸، ۹.۱ درصد بوده است. همین طور اعتبارات وزارت بهداشت از محل مصارف عمومی دولت در سال ۹۸ بالغ بر ۴۱ هزار میلیارد تومان بود كه این رقم در لایحه بودجه ۱۳۹۹ به ۴۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. در عین حال كل اعتبار بخش سلامت با احتساب درآمدهای اختصاصی در سال ۹۸، ۷۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بود كه این عدد در لایحه بودجه ۱۳۹۹ به ۸۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است. بدین سبب سهم بخش سلامت از بودجه كل كشور در سال ۱۳۹۸، ۴.۴ درصد بوده كه در لایحه بودجه ۱۳۹۹ به ۴.۳ درصد كاهش پیدا كرده است.
این در حالیست كه وزارت بهداشت كه متولی اصلی نظام سلامت كشور است، باید بودجه در نظر گرفته شده برای این وزارتخانه را به بخش های دانشگاهی، دارو، درمان، سازمان بیمه سلامت و... اختصاص دهد؛ بودجه ای كه با وجود رشد ۱۵ درصدی نسبت به سال قبل به اذعان معاون وزیر بهداشت، كفاف همه نیازها را نمی دهد و تنها راه پیش رو صرفه جویی و اثربخشی هزینه ها و مصرف بهینه منابع است.
علاوه بر اهمتی كه تخصیص بودجه كافی به حوزه های دارو، درمان و دانشگاه ها دارد، در این میان نمی توان از سهم سازمان بیمه سلامت غافل بود. سازمانی كه امسال با وجود تصویب بودجه بالغ بر ۱۲ هزارو ۳۰۰ میلیارد تومانی، تا كنون تنها ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان دریافت كرده است؛ موضوعی كه به اذعان مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با قول مساعد سازمان برنامه و بودجه در خصوص دریافت تخصیص ۱۰۰ درصدی می تواند از بروز مشكلات مالی برای این سازمان جلوگیری كند و در صورت عدم تخصیص كامل بودجه یاد شده، بیمه سلامت با ۲۷۰۰ میلیارد تومان كسری مواجه خواهد بود.
این در حالیست كه با بیان كسری بودجه سال ۹۸ كه به رقمی بیشتر از ۴هزار میلیارد تومان می رسد و جمع آن با كسری بودجه سال ۹۷ كه ۳۷۰۰ میلیاردتومان است، سازمان بیمه سلامت حدودا ۷۷۰۰ میلیارد تومان كسری داشته است. نكته قابل توجه آن است كه سهم بیمه سلامت در لایحه بودجه ۹۹ از منابع عمومی ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است؛ در صورتیكه با بیان مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، این سازمان در سال آینده به ۱۹ هزار میلیارد بودجه نیاز دارد كه تحت شرایطی می تواند با ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز كار را پیش برد.
در این بین اما سوال اصلی آنجاست كه با وجود عدم لحاظ بودجه مورد نیاز این سازمان در سال ۹۹، تكلیف پرداخت بدهی های قابل توجه بیمه سلامت به مراكز طرف قرارداد كه از سال ۹۷ باقی مانده است، چه می شود؟
در این راستا مهندس طاهر موهبتی_مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به محدودیت های بودجه ای كشور، اظهار داشت: اینكه رقم تخصیص یافته به ما از میزان مقرر بودجه ما كمتر است به مدلول قصور یا كوتاهی سازمان برنامه و بودجه نیست، بلكه محدودیت های موجود سبب تحقق این روند می شود. اما در عین حال مردم نیز باید اطلاع داشته باشند كه بودجه اختصاص یافته به ما كمتر از میزان اعلام شده است.
وی با اشاره به اینكه عدم تخصیص بودجه كافی در سال آینده نیز می تواند سبب بروز مشكلاتی در پرداخت های این سازمان باشد، اظهار نمود: بودجه مورد نظر ما برای سال آینده حدودا ۱۷هزار میلیاردتومان بود؛ اما رقمی كه در لایحه بودجه برای ما در نظر گرفته شده است ۱۳هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است؛ آنهم در شرایطی كه بودجه جداگانه ای برای اضافه شدن افراد تحت پوشش ما در پوشش بیمه الزامی همگانی در نظر گرفته نشده است. طبق محاسبات ما هزینه ای كه در سال آینده باید برای پوشش بیمه الزامی همگانی داشته باشیم به ازای هر یك میلیون نفر، ۶۴۰ میلیارد تومان خواهد بود كه با محدودیت منابع، تكلیف آن نیز معلوم نیست.
مدیرعامل بیمه سلامت با تاكید بر این نكته كه بدهی سال ۹۷ این سازمان به مراكز طرف قرارداد به هیچ عنوان در لایحه بودجه ۹۹ منظور نشده است، اضافه كرد: با قول مساعد سازمان برنامه و بودجه قرار بود تا بدهی ما از این سازمان كه رقمی معادل ۸۰۰ میلیارد تومان بابت نرخ تنزیل اسناد سال قبل است امسال پرداخت گردد كه همچنان پرداخت نشده است. در صورتیكه این ۸۰۰ میلیارد تومان به دست مان می رسید می توانستیم حدود یك پنجم بدهی های خودرا پرداخت نماییم كه این رقم مساوی بود با تسویه بدهی داروخانه های طرف قرارداد و بخش كمی از بدهی دانشگاه های علوم پزشكی.
وی در خاتمه با ابراز امیدواری نسبت به پرداخت سریع تر بدهی های سال ۹۷، بیان كرد: البته بعید می دانم تمام طلب ما از سازمان برنامه و بودجه امسال وصول شود تا بتوانیم بدهی خود به مراكز طرف قرارداد در سال ۹۷ را پرداخت نماییم، اما امید داریم حداقل قسمتی از این رقم پرداخت گردد.
منبع:

1398/10/22
16:08:29
5.0 / 5
4876
تگهای خبر: بهداشت , بیمه , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما