پژوهشگران مطرح كردند

راهكاری برای ایجاد امنیت در سطح شهرها

راهكاری برای ایجاد امنیت در سطح شهرها به گزارش مطب نما در شهرهای بزرگ زمینه و شرایط ارتكاب جرم در بعضی فضاها به علت نظارت كمتر بیشتر شده است. همچون ابزارهای عصر جدید كه با تاكید بر تكنولوژی برامنیت اجتماعی تأثیر قابل توجهی دارد؛ سیستم نظارت هوشمند است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، امروزه امنیت مهم ترین آرمان هر كشوری تلقی می شود و در صورت عدم تامین یا وجود نقص و تنگنا در ایجاد آن، حیات سالم شهروندان به چالش كشیده می شود. طبعا مكان ها با تمام خصوصیات خود و نوع برداشت ذهنی و عملكرد انسان در آنها، می توانند شكل دهنده به فضایی با نوع امنیت مثبت یا منفی باشند. بعضی فضاها به سبب خصوصیاتی كه دارند، می توانند ظرفیت تولید جرائم بالایی را داشته باشند. همزمان و در عین حال این كه جرائم در مكان ها صورت می گیرند، حاكی از این واقعیت است كه، كنترل و نظارت دولت ها بر برخی مكان ها در حداقل سطح ممكن قرار دارد و بدیهی است كه امنیت چه در بعد عینی و چه در بعد ذهنی، در آنها كاسته می شود.

در پژوهشی كه در مورد "تبیین و تحلیل افزایش امنیت اجتماعی در پرتو بكارگیری سیستم نظارت هوشمند" توسط تیم پژوهشگران متشكل از نرجس سادات حسینی(دكترای جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران) و نعمت اله ناروقه (دانشجوی دكتری حقوق كیفری و جرم شناسی دانشگاه آزاد اسلامی)، با جامعه آماری جمعیت ۳۵۰ هزارنفری منطقه ۲۰ شهر تهران كه به روش نمونه گیری تصادفی انجام شده، آمده است: « سیستم های هوشمند نظارتی از قبیل دوربین های مدار بسته در افزایش امنیت اجتماعی شهر و افزایش عملكرد دولت ها در كنترل محیط های خارج از نظارت حائز اهمیت قابل توجهی است. دوربین مدار بسته احساس امنیت كاذب را در مردم بوجود می آورد. همچنین، دوربین مدار بسته سبب تقویت گزارشات پلیس و ثبت جرم می شود.»

محققان می گویند: «معمولا در شهرهای بزرگ به سبب گستردگی قلمرو و وسعت حوزه استحفاظی، برخی اماكن از ترس ماموران انتظامی دور می ماند یا در زمانی كه آنها مشغول پاسبانی از نقطه ای دیگر هستند، در جایی دیگر به سبب نبود نظارت، جرم صورت می گیرد. پس باید یا تعداد افراد بیشتر شود كه بنابه دلایلی (بودجه و شرایط سخت استخدام نیرو) این كار حدودا غیر امكان دارد و یا باید ناظران الكترونیكی مراقب امنیت محل باشند. بنابراین، برای رسیدن به نظم اجتماعی، برنامه ریزی امور اجتماعی و ساماندهی عملكردها می تواند در جلوگیری از جرائم غیر قابل كنترل ثمربخش باشد.»
در این پژوهش یافته ها نشان می دهند: « یكی از مسائل مهم در شهر مبحث جلوگیری از جرائم و ناآرامی در فضاهای خارج از نظارت ماموران انتظامی است. در این پژوهش اصطلاحا چنین فضاهایی را "حفره های دولت" در سطح شهر می نامیم. حال از آنجائیكه شكل گیری و وجود این حفره ها می تواند در محل سكونت مردم و یا در نزدیكی آن باشد، به صورت طبیعی می تواند امنیت را در این فضاها و سپس احساس امنیت را در مردم ساكن در آن محل مختل كند و در نهایت، می تواند حاكمیت دولت ها را با چالش مواجه سازد؛ بنابر این لزوم دارد برای ارتقای امنیت در مكان ها و همچنین افزایش احساس امینت در مردم، تدابیری برای كنترل و ریشه كنی این حفره ها اندیشیده شود. چونكه میزان جرائم شهری با درجه توسعه شهری در رابطه است. به موازات افزایش جمعیت شهری، میزان جرائم هم افزایش می یابد. به كارگیری دوربین های مدار بسته در هر مكان، سبب می شود تا محدوده های تحت شعاع عملكرد دوربین ها، مورد نظارت قرار بگیرند. از راه نصب دوربین های مدار بسته، فضاهای غیر قابل نظارت و جرم خیز در سطح شهرها، به فضاهای مراقبت و كنترل تبدیل می شوند.»
در این پژوهش حسینی و همكارانش می گویند: « در فضاهای شهری، احساس امنیت شهری به این معناست كه، شهروندان بتوانند آزادانه جابه جا شوند، با همشهریان خود ارتباط برقرار كنند و به فعالیت های اجتماعی بپردازند، بدون آنكه تهدید شوند و یا با خشونت مواجه شوند. معمولا پایتخت ها و كلان شهرهای كشورهای در حال توسعه به سبب هجوم انواع مهاجرت ها از بافت اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی كاملا نامتجانسی برخوردار می باشند كه این امر زمینه ساز بروز خیلی از انواع جرائم شهری است.»
طبق بررسی های صورت گرفته «بیشترین اثر دوربین های مداربسته در مكان هایی است كه كاملا توسط دوربین های با قدرت تمركز بالا پوشش داده شده اند. همینطور اثرات مثبت دوربین مدار بسته در یك مكان، عینا نمی تواند در مكان دیگر هم بوجود آید؛ چونكه جغرافیای سیاسی مكان ها متفاوت از یكدیگر است و شرایط زمانی و مكانی بر عملكرد سیستم های نظارتی تأثیر مستقیم دارد.»
در نتایج این پژوهش آمده است: « چنانچه بتوان عوامل فضایی و مكانی موثر در كاهش جرائم و هم رفتار انسان های ساكن در مكان ها را تحت نظارت و كنترل درآورد، در آن صورت امكان مقابله با جرائم اجتماعی وجود خواهد داشت.
همینطور فواید دوربین مداربسته سبب می شود؛ مردم احساس امنیت كاذب داشته باشند وبا به كارگیری دوربین های مدار بسته در خیابان هایی با كاركرد امنیتی_تجاری_اداری، مراكز خرید، پارك ها و مدارس و دانشگاه ها به صورت كلی مكان هایی كه پتانسیل وقوع جرم بالایی دارند، می توان احتمال وقوع جرم را كاهش و میزان امنیت را افزایش داد.
همینطور با استفاده از ابزارهای هوشمند نظارت و كنترل، توان نظارت و كنترل دولت را می افزایند و بدین ترتیب، فضاهای غیرقابل نظارت به فضاهای قابل نظارت تبدیل می شوند.»
این پژوهش در شماره اول فصلنامه پژوهش های انتظام اجتماعی به چاپ رسیده است.
1398/08/11
21:04:48
5.0 / 5
4677
تگهای خبر: امنیت , بافت , تكنولوژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما