نتایج یك پژوهش نشان داد

سرب و نیكل برخی رنگ موهای ایرانی چندین برابر نمونه های خارجی

سرب و نیكل برخی رنگ موهای ایرانی چندین برابر نمونه های خارجی به گزارش مطب نما پژوهشگران می گویند غلظت سرب، نیكل و آرسنیك در برخی از رنگ موهای ایرانی چندین برابر رنگ موهای خارجی است ولی میزان این عناصر در رنگ موهای بررسی شده در محدوده مجاز قرار دارد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، امروزه استفاده از محصولات آرایشی در میان تمام سطوح طبقات جامعه رایج شده است. گرایش مردم نسبت به ظاهری زیبا، استفاده از محصولات آرایشی را افزایش داده و از سوی دیگر، محققان به بررسی اثرات جانبی این محصولات علاقمند شده اند. پژوهشگران در مقاله ای با عنوان تعیین غلظت فلزات سرب، آرسنیك و نیكل در رنگ موهای ایرانی و خارجی این مورد را بررسی نموده اند.
در پژوهشی كه توسط رضوان مستولی، كارشناس ارشد گروه بیوشیمی بالینی، طاهره امیدی، كارشناس ارشد گروه آمار زیستی، رقیه عباسعلی پوركبیره و نسرین ضیا مجیدی دانشیاران گروه بیوشیمی بالینی دانشگاه علوم پزشكی همدان انجام شده، آمده است: « فلزات مختلف همچون كادمیوم، سرب، نیكل و سایر فلزات سنگین از آلاینده های معمول زیست محیطی بوده و در محصولات آرایشی مختلف به كار می روند.»
محققان در این پژوهش می گویند: « قوانین مربوط به محصولات آرایشی حد مجاز معینی از غلظت فلزات سنگین عرضه نداده است، ازاین رو نمی توان به صورت دقیق افزایش آنها را در محصولات آرایشی مشخص كرد. با اینكه در استانداردهای ذكرشده توسط سازمان غذا و داروی آمریكا حد مجاز سرب، غلظت ۲۰۰۰۰ میلی گرم بر كیلوگرم تعریف شده است و طبق استانداردهای كانادا این غلظت كمتر از ۱۰ هزار میلی گرم بر كیلوگرم معرفی شده است. برای غلظت برخی فلزات مانند كروم، نیكل، آرسنیك، مس و روی حد مجاز خاصی تعریف نشده است. استانداردهای بین المللی حد مجاز غلظت آنها را عموما برپایه سرب می سنجند و این محدوده را بین ۲۰۰۰۰-۱۰۰۰۰ معرفی می كنند.»
برای این پژوهش، چهار نوع برند ایرانی و چهار نوع برند خارجی از محصول آرایشی رنگ موهای پرمصرف، از آرایشگاه های سطح شهر همدان انتخاب و جمع آوری شدند. نوع محصول آرایشی و رنگ محصول، تیرگی، روشنی، روشن و مات بودن محصولات آرایشی، در میزان عناصر موجود در آن، حتی در یك برند خاص هم اثرگذار است. بنابراین در این مطالعه، رنگ های مشابه در دو برند داخلی و خارجی متفاوت انتخاب شدند.
ابتدا، حدود ۱۰ گرم از هر هشت رنگ موی موردنظر طی روشی خاص آماده سازی شدند و بعد از آن، غلظت فلزات سرب، نیكل و آرسنیك در دو نمونه رنگ موهای هضم شده، با دستگاه جذب اتمی Thermo موجود در آزمایشگاه معاونت غذا و داروی همدان برحسب میكروگرم بر كیلوگرم وزن خشك سنجش شد. دستگاه جذب اتمی با استفاده از استاندارد كالیبره شد. محلول های استاندارد موردنیاز جهت رسم منحنی استاندارد، از محلول مادر ۱۰۰۰ میكروگرم بر كیلوگرم هر فلز تهیه شدند. پس از قرائت جذب محلول های استاندارد، نمونه های اصلی به دستگاه داده و جذب آنها هم قرائت شدند.
سپس غلظت فلزات موردنظر در نمونه های هضم شده رنگ موهای مختلف با دستگاه جذب اتمی برحسب میكروگرم بر كیلوگرم وزن خشك محاسبه شد. جهت پیشگیری از آلودگی به عناصر، تمامی مراحل كار بعد از خاكسترگیری در زیر هود، با فالكن های استریل و آب دیونیزه انجام شد.
در این پژوهش آمده است: « نتایج مطالعه حاضر نشان داد كه غلظت فلز سرب در رنگ موهای ایرانی و خارجی در محدوده مجاز این عنصر قرار داشت، با اینكه میزان این عنصر در برندهای مختلف، تفاوت مفهوم داری داشت، به صورتی كه مقدار آن در رنگ موهای داخلی نسبت به انواع خارجی ۲.۶ برابر بیشتر بود.»
امیدی و همكارانش در این مقاله می گویند: « نتایج مطالعه حاضر نشان داد كه غلظت فلز نیكل و آرسنیك در نمونه های مختلف استفاده شده در محدوده مجاز قرار داشت، با اینكه مقدار آنها در میان رنگ موهای داخلی و خارجی و انواع برندهای مختلف، با یكدیگر تفاوت معناداری داشت، به صورتی كه غلظت نیكل در برندهای داخلی ۴.۵ برابر در مقایسه با مقدار آن در انواع خارجی بود و غلظت آرسنیك در نمونه های داخلی ۱۳ برابر انواع خارجی آنها بود.»
پژوهشگران در این مقاله با اشاره به این كه در این مطالعه، از دو نوع برند داخلی و خارجی استفاده شد می گویند: « با عنایت به اطلاعات موجود، بعضی از كشورهای غربی خویش را بعنوان بهترین تولید كنندگان محصولات آرایشی معرفی می كنند. اما نتایج این مطالعه نشان داد كه هر دو نوع برندهای داخلی و خارجی دارای مقادیری از این فلزات هستند كه در هر دو نوع، میزان این عناصر در محدوده مجاز قرار داشتند، با اینكه در برندهای داخلی میزان عناصر مزبور بالاتر بود. ازاین رو امكان دارد به نظر برسد كه با یك مرتبه استفاده از این محصولات و در معرض قرارگیری با آنها، به علت دوز استاندارد و در حد مجاز عناصر موجود، بدون خطر باشند اما حتی این میزان قابل قبول هم می تواند در بلند مدت مضر باشد، چون كه این فلزات خاصیت تجمع پذیری دارند و به مدت طولانی بر روی پوست و مو قرار می گیرند و می توانند باعث صدمه رساندن به مو و از بین رفتن ساختار كراتینین موی سر شوند. پس استفاده مكرر از این نوع محصولات میتواند تهدید جدی برای سلامت افراد و جامعه به حساب بیاید.»
این پژوهش در سومین شماره دهمین دوره مجله سلامت و بهداشت انتشار یافته است.1398/07/24
00:09:50
5.0 / 5
4068
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما