در دانشگاه اردكان صورت گرفت

راه اندازی پژوهشكده گیاهان دارویی و صنعتی

راه اندازی پژوهشكده گیاهان دارویی و صنعتی مطب نما: پژوهشكده گیاهان دارویی و صنعتی دانشگاه اردكان، بعنوان اولین پژوهشكده استان یزد توسط دكترمحمدحسن عصاره، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه اندازی شد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در این آیین دكتر فاطمه بهجتی اردكانی، رئیس دانشگاه اردكان ابراز امیدواری كرد كه این پژوهشكده بتواند ضمن همكاری تنگاتنگ با دانشكده طب سنتی، علاوه بر انجام تحقیقات كاربردی و تقاضا محور، نسبت به ارتقای دانش عمومی درباره گیاهان دارویی و سامان دهی به وضع آشفته ای كه الان در صنعت گیاهان دارویی وجود دارد نیز اقدامات موثری انجام دهد.
دكترفتح زاده، معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه اردكان در این خصوص اظهار داشت: به دنبال پیگیری های مجدانه ریاست دانشگاه اردكان و موافقت هیئت امنای دانشگاه با ایجاد این پژوهشكده در دانشگاه اردكان و گام دانشكده كشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه در جهت تبدیل شدن به قطب گیاهان دارویی و صنعتی، افتتاح این پژوهشكده در دستور كار دانشگاه قرار گرفت و طی یك مراسم رسمی دفتر این پژوهشكده و آزمایشگاه تخصصی فرآوری گیاهان دارویی راه اندازی شد.
پس از افتتاح این پژوهشكده، دكترعصاره، در جمع اساتید دانشكده كشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه اردكان حاضر شد و به بیان دیدگاه های خود درباب نقش و اهمیت و ضرورت تغییر در ماموریت های صرفاً آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها پرداخت.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شعار دانشگاه اردكان در خصوص مهارت افزایی و كارآفرینی را درخور تقدیر دانست و لازمه تحقق این شعار دانشگاه را نتیجه محوری بجای مقاله محوری و پرهیز از اتكای صرف به مبانی تئوریك عنوان نمود.
وی همین طور به تشریح لطمه شناسی حوزه آموزش های نظری در دانشگاه ها پرداخت و اضافه كرد: هم اكنون آموزش ها با واقعیت های مورد نیاز در جامعه فاصله بسیاری دارد كه برای حل این مسئله نیازمند بازبینی بخشنامه های بالادستی هستیم.
عصاره اشاره كرد: پتانسیل عظیمی در زمینه گیاهان دارویی و صنعتی در شهرستان اردكان نهفته است و بایستی پژوهشكده گیاهان دارویی و صنعتی دانشگاه اردكان با فعالیت و تلاش مستمر اساتید، دانشجویان و پژوهشگران در آینده به یك اكوسیستم كارآفرینی تبدیل گردد.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، دكترحیدر مفتاحی زاده، مسئول راه اندازی پژوهشكده گیاهان دارویی و صنعتی دانشگاه اردكان در ادامه اظهار داشت: نخستین پژوهشكده گیاهان دارویی و صنعتی استان به منظور هدفمند كردن تحقیقات و پروژه های دانشجویی، كاربردی كردن نتایج تحقیقات و حركت به سمت قطب گیاهان دارویی و صنعتی به راه افتاده است. بهره مندی از اعضای هیئت علمی مجرب، شرایط اقلیمی استان و شهرستان، بهره مندی از ذخایر عظیم و عرصه های زیر كشت گیاهان دارویی، وجود شرایط مناسب در منطقه جهت فرآوری گیاهان دارویی و استقرار دانشكده طب سنتی در اردكان همچون زیرساخت های مناسب جهت راه اندازی پژوهشكده گیاهان دارویی و صنعتی در دانشگاه اردكان بوده است.
منبع:

1398/07/07
19:32:07
5.0 / 5
4237
تگهای خبر: آموزش , دارو , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما