توسط محققان دانشگاهی توصیه شد

نرم افزاری برای حل مشكل حافظه در بیماران ام اس

نرم افزاری برای حل مشكل حافظه در بیماران ام اس مطب نما: ام اس، یكی از بیماری های ناتوان كننده است كه بر اثر ایجاد مشكل در سیستم عصبی رخ می دهد. یكی از مسائلی كه افراد مبتلا به این بیماری پیدا می كنند، ضعف حافظه در آنان است. پژوهشگران كشور برای رفع این معضل، سفارش به استفاده از یك نرم افزار توان بخشی شناختی كرده اند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، اســكلروزیس چندگانــه یا MS، یك بیمــاری التهابی مزمن مخرب میلین در سیستم عصبی مركزی است. به سبب ماهیت گســترده ضایعات در سیستم عصبی مركزی، ایــن بیمــاری با طیف گسترده ای از علائــم بصــری، بویایی، حســی، حركتی، شــناختی، عاطفی و عصب روان پزشكی، جلوه هــای متغیر بالینی و دوره هــای بیماری متفاوت ظاهر می شــود. اختلالات شــناختی خصوصاً اختلالات حافظه،ه، اصلی ترین عوامل محدودكننده برای بیمار و خانــواده وی اســت.
تابحال روش هــای درمانی گوناگــونی ازجمله درمان هــای دارویــی، مداخــلات جبرانــی و آموزش ش با رایانــه بعنوان درمان هــای ترمیمی بــرای اختلالات شــناختی در افراد مبتلابه اســكلروزیس چندگانه پیشــنهاد شده است. به طوركلی توان بخشی شناختی به دو صورت ســنتی و كامپیوتری انجام می شــود. برنامه های توان بخشی شــناختی كامپیوتری اجازه تكــرار نامحدود یك تكلیــف معین و تغییــرات نظام دار در سطوح دشــواری را می دهد، می تواند خود اجرا باشد، پیشــینه قابل اطمینانی از عملكرد بیمــار را ثبت كند و در درمان های دیگر تداخل نكند.
محققانی از دانشگاه پیام نور تهران، دراین باره تحقیقی را انجام داده اند كه در آن اثر روش توان بخشی شناختی كامپیوتری بر بهبود عملكرد حافظه روزمره بیماران مبتلا به اسكلروزیس چندگانه مورد مطالعه واقع شده است. به خاطر آوردن زمان مصرف دارو، دستور پخت غذا و یافتن وســایل شــخصی، نمونه هــای حافظه روزمره هســتند كه در این تحقیق بر آنها یا موارد مشابهشان تمركز شده است.
در این پژوهش، بیماران مبتلا به اسكلروزیس چندگانه عضو انجمن ام اس شهركرد در محدوده سنی ۲۰ تا ۴۰ سال حضور داشتند. افراد فوق به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه قرار گرفتند و برای گروه آزمایش، ۱۲ جلسـه آموزش با اسـتفاده از نرم افزار توان بخشی شناختی انجام شد.
نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد كه استفاده از آموزش بوسیله نرم افزار فوق الذكر می تواند موجب بهبود حافظه روزمره افراد مبتلا به ام اس شود.
در این رابطه، حسین زارع، محقق گروه روانشناسی دانشگاه پیام نور تهران و دیگر همكارش در این پژوهش، می گویند: «بررسی ها نشان داد كه اثـرات آموزش با نرم افزار توان بخشی شناختی در مرحلــه پیگیری نیز كه یك ماه بعد از آمـوزش انجام شد، ماندگار بود. این موضوع، یعنی ماندگاری اثر آموزش تا زمان پیگیری نشان داد تعمیم یادگیری به خوبی صورت گرفته اســت و حافظه بیمار در زندگی روزمره بهبود یافته است».
پژوهشگران فوق با عنایت به نتایج حاصله اعتقاد دارند: «بر اساس این یافته ها، پیشنهاد می شود از نرم افزار یاد شده برای توان بخشی حافظه بیماران ام اس استفاده گردد. هم چنین می توان این نرم افزار را برای توان بخشی حافظه سایر بیماران گرفتار اختلالات حافظه نظیر بیماران آنسفالیت، سكته مغزی، دمانس و موارد دیگر بررسی كرد».
گفتنی است یافته های فوق در چارچوب یك مقاله علمی پژوهشی در فصل نامه ای تحت عنوان «تازه های علوم شناختی» به چاپ رسیده اند. این فصل نامه توسط مؤسسه آموزش عالی علوم شناختی منتشر می شود.
منبع:

1398/07/03
20:42:14
5.0 / 5
4252
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما