گزارش مطب نما از فروش پایان نامه در فضای مجازی؛

درها هم كه بسته شود از پنجره می آیند، ردپای برخی استادان دانشگاه در فروش اختتام نامه!

درها هم كه بسته شود از پنجره می آیند، ردپای برخی استادان دانشگاه در فروش اختتام نامه! مطب نما: ضرب المثلˮ در را كه ببندی از پنجره می آیند توˮ حكایت پلمب كردن موسسات پایان نامه نویسی و فعالیت آنها در سایت های خریدوفروش است. همه چیز آنلاین انجام می شود و اصلاً نیازی نیست طرفین یكدیگر را ببینند. پس از چند ماه پایان نامه آماده است و دانشجو از آن دفاع می كند. علم فروشی در این شیوه به آسانی آب خوردن اتفاق می افتد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در سایت دیوار كلمه پایان نامه را جستجو می كنم و به ده ها آگهی برمی خورم كه اغلب آنها تبلیغ كسب وكارهای نگارش پایان نامه است و برخی دیگر فروش پایان نامه های دست دوم. پایان نامه هایی كه قبلا دفاع شده بسیار ارزان تر از پایان نامه هایی هستند كه مقرر است برای نخستین بار نوشته شوند. پایان نامه معماری دست دوم فقط ۳۸۰ هزارتومان!
اردیبهشت سال جاری خبر پلمب ۲۵ واحد صنفی فروش پایان نامه منتشر گردید و معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم از پلمب واحدهای بیشتر در ایام آینده آگاهی داد اما اوایل مردادماه حسین سیمایی صراف در گفت و گو با برخی رسانه ها اظهار داشت: برخی از مراكز متخلف عرضه و فروش پایان نامه كه قبل از این شناسایی و پلمب شده بودند، با فك پلمب مبادرت به امحاء ادله جرم كردند.
وی اضافه كرد: این فك پلمب در شرایطی صورت گرفت كه هنوز به تخلفات این افراد رسیدگی نشده است. در صورتیكه جمع آوری ادله جرم در حافظه كامپیوتر، زونكن ها و قفسه های این مراكز باید با حضور نماینده وزارت علوم و دادستان انجام می گرفت.
پس از تصویب بخشنامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی وزیر علوم اظهار داشت: نویسندگان مقاله و پایان نامه برای دیگران از همین امروز كار خودرا تعطیل كنند. این در شرایطی است كه چند وقت قبل از صحبت وزیر علوم، نویسندگان پایان نامه نه تنها موفق شدند بعضی از موسسات پلمب شده را فك پلمب كنند بلكه حتی اگر همان موسسات هم باردیگر پلمب شوند دیگر دامنه فعالیت هایشان به فضای مجازی كشیده شده و رصد فعالیت ها در فضای مجازی به آسانی عملیات های ضربتی پلمب نیست! همین حالا هم كافی است سری به خیابان انقلاب بزنید تا با انبوه تراكت های تبلیغی موسسات خریدوفروش پایان نامه مواجه شوید.
با یكی از شماره های درج شده در آگهی فروش پایان نامه كه در یك سایت خرید و فروش اینترنتی انتشار یافته تماس می گیرم. در كمال تعجب فردی كه پاسخ می دهد خودرا استاد دانشگاه معرفی می كند! وی می گوید: موسسه نداریم. همسرم گروهی دارد كه پایان نامه می نویسند. قیمت را می پرسم و می گوید: بتازگی دو نفر دانشجو داشته كه برای تهیه پایان نامه به همسرش معرفی كرده و او هر پایان نامه را با قیمت حدود چهار میلیون تومان برای دانشجویان نوشته است.
پیش تر هم یكی از پایان نامه نویس ها مدعی شده بود كه در اغلب دانشگاه ها یك تیم وجود دارد و برخی استادان دانشجوهایشان را به افرادی برای نوشتن پایان نامه معرفی می كنند! و ایراد را باید در ساختار آموزشی جست وجو كرد. شاید این را بتوان توجیهی برای عمل قبیح تقلب در آثار علمی، قلمداد كرد اما از این حقیقت كه آن سوی پایان نامه و رساله، استادان دانشگاه و برنامه های آموزشی هستند نمی توان گذشت. دقیقاً همین سمت است كه علم و قدرت بیشتری نهفته است و نمی توان نقش این بخش را در سوق دانشجو به خرید پایان نامه نادیده گرفت. اخیراً با دو دانشجو صحبت كردم كه پایان نامه خودرا خریده بودند و می گفتند چون كار با نرم افزارهای آماری را بلد نیستند مجبور به خرید پایان نامه شده اند.
در توییتر هم بحث های مختلفی میان كاربران درباره پایان نامه در جریان است. یكی از كاربران پیشنهاد حذف واحد پایان نامه از كارشناسی ارشد را داده تا بساط تقلب های علمی و فساد مالی اطرافش جمع شود و دیگری می گوید اغلب دانشجویان به سبب این كه كار با نرم افزارها را بلد نیستند، به خرید پایان نامه روی می آورند. بهتر است در دوره كارشناسی مهارت های آماری به همه دانشجویان آموزش داده شود.
با یكی دیگر از شماره های درج شده در سایت دیوار تماس می گیرم. "ر. ح" پایان نامه دوره كارشناسی خودرا برای فروش گذاشته است. می گویم: « اگر ارائه بدهم امكان دارد استادان بفهمند كه این پایان نامه قبلا ارائه شده؟» می گوید: « پایان نامه كارشناسی جایی ثبت نمی گردد. ارائه عمومی ندارد و استادان فقط یك نگاهی به آن می اندازند.»
بنابر قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی تهیه عرضه یا واگذاری آثاری از قبیل رساله، پایان نامه، مقاله، طرح پژوهشی، كتاب، گزارش، سایر آثار مكتوب یا ضبط شده پژوهشی- علمی یا هنری شامل الكترونیكی و غیرالكترونیكی توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به قصد انتفاع و بعنوان حرفه یا شغل با هدف ارائه كل اثر یا قسمتی از آن توسط دیگری بعنوان اثر خود، جرم بوده و مرتكب یا مرتكبان علاوه بر واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت مشمول مجازات می شوند. از طرف دیگر در قوانین ثبت آگهی سایت دیوار آمده اگر آگهی با قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران و عرف جامعه مغایرت داشته باشد در این سایت منتشر نخواهد شد. باید دید مسئولان سایت دیوار چه پاسخی به این تناقض دارند چونكه ممنوعیت خرید و فروش پایان نامه به صراحت در قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی كه مرداد 96 در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید آمده است.
24 شهریور، معاون حقوقی وزارت علوم در حاشیه جلسه شورای دانشگاهها و مراكز آموزش عالی اظهار داشته بود: درباب فعالیت قسمتی از سایت "دیوار" كه در حوزه فروش پایان نامه فعالیت می كرد مكاتباتی را با مراكز قضایی انجام دادیم و درباب فعالیت چند سایت دیگر نیز این اقدامات انجام شد خوشبختانه قاضی یكی از این سایت ها را مسدود كرده است اما هنوز گزارش جدیدی درباب مسدود سازی سایت دیوار دریافت نكرده ام و فكر نمی كنم این سایت مسدود شده باشد.
آیین نامه اجرایی پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی بتازگی به دانشگاه ها ابلاغ گردیده و مقرر است دانشگاه ها با تشكیل كمیته های اخلاق در پژوهش نقش نظارتی خود بر جلوگیری از تقلب را ایفا كنند. در خارج از دانشگاه ها هم وزارت علوم با دستور قضائی پیگیر پلمب موسسات خرید و فروش پایان نامه است اما رصد فعالیت های این موسسات و اشخاص پایان نامه نویس در فضای مجازی بسادگی فضای حقیقی نیست. اگر اراده مقابله با خرید و فروش پایان نامه در فضای مجازی وجود داشته باشد این امر نیازمند همكاری نهادهای مختلفی با وزارت علوم است.
منبع:

1398/07/03
14:41:44
5.0 / 5
4927
تگهای خبر: آموزش , حافظه , سایت , قلب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما