در قالب یك پژوهش بررسی شد

عوامل موثر بر كارایی بهتر لیزرهای زیبایی

عوامل موثر بر كارایی بهتر لیزرهای زیبایی به گزارش مطب نما موهای ناخواسته مهم تلقی می شوند چون كه در بعضی افراد امكان دارد باعث بروز مشكلات روانی و اجتماعی شوند. روش های متداول از بین بردن مو نظیر تراشیدن و اپیلاسیون موقتی است و الكترولیز هم باآنكه دائمی به نظر می رسد؛ اما دشوار، وقت گیر و دردناك است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، استفاده از لیزر در رفع موهای زائد بر پایه قوانین ترمولیز انتخابی قرار دارد كه شامل انتخاب صحیح طول موج، پهنای زمان پالس و چگالی انرژی است. در دسته درمان های تخریبی، لیزر موهای زائد به طور گسترده و فراگیر بعنوان روشی ساده، كم عارضه و موثر به تدریج جایگزین روش های سنتی شده است؛ ازاین رو هدف مطالعه حاضر ارزیابی شاخص های موثر بر نتیجه در درمان موهای زائد با لیزر است.
به منظور بررسی عوامل موثر بر نتیجه درمان با لیزر جهت رفع موهای زائد، تیم پژوهشگران متشكل از دكتر رزیتا داودی، دكتر رفعت گرایلی، الناز سلطانی، نجمه مهاجری، دكتر زهراخانی، ناهید جلالیان الهی در مراكز تحقیقات ایمنی بیمار دانشگاه علوم پزشكی مشهد و تحقیقات پزشكی هسته ای دانشگاه علوم پزشكی مشهد و همینطور كلینیك تخصصی پوست و موی شاپرك مشهد، تحقیقی را به شرح زیر انجام دادند.
مطالعه حاضر مطالعه ای گذشته نگر بر روی پرونده ۱۲۲ فرد رجوع كننده به كلینیك تخصصی پوست و مو برای رفع موهای زائد است و افراد مبتلا به هیرسوتیسم و سایر بیماری ها در این مطالعه وارد نشدند.
به منظور پیشبینی متغیرها و شاخص های موثر در درمان موی زائد با استفاده از لیزر بر مبنای نمونه مورد بررسی، از آنالیز رگرسیون لجستیك چندوجهی استفاده شد. در آنالیز رگرسیون چندسطحی چندگانه در مدل اول كه با وارد كردن متغیرهای نوع مو، تعداد جلسات لیزردرمانی و رنگ پوست انجام شد، با در نظرگرفتن آزمون برازش مدل، تعداد جلسات لیزردرمانی بیشتر یا مساوی پنج جلسه نسبت به تعداد جلسات كمتر از پنج جلسه شانس بیشتری (۵/۱۵ برابری) برای رفع موهای زائد در فرایند لیزردرمانی نشان داده است.
در این پژوهش ارتباط بین متغیرهای مختلف نظیر پوست، چگالی انرژی، طول موج و میزان كارایی درمانی در مطالعات مختلفی بررسی شده است و از این میان تنها افزایش تعداد جلسات درمانی با نتایج بالینی بهتر همراه بوده است كه این اثر امكان دارد در نتیجه تخریب تعداد بیشتری از فولیكول مو طی جلسات مختلف باشد.
بر مبنای نتایج، دستگاه لیزر با فرستادن یك دسته اشعه نور از راه پوست به پیاز مو عمل می كند. این اشعه نورانی بوسیله مو جذب می شود و بعد از تبدیل به حرارت سبب نابودی فولیكول های مو می شود و میزان تأثیر لیزر بستگی به عواملی مثل نوع لیزر و خصوصیت های فیزیولوژیكی پوست بیماران دارد.
طبق مطالعات انجام شده اثرات لیزر بر روی موهای زائد، كاهش تعداد موها، كاهش سرعت رشد، نازك شدن موها و كمرنگ تر شدن موهاست كه همه این ها منجر به طبیعی تر شدن منظره محل درمان می شود. همینطور به منظور بررسی وضعیت رفع موهای زائد با لیزر و عوامل موثر جهت موفقیت درمان موهای زائد در مطالعه حاضر رنگ مو، تیپ پوستی (از نظر میزان روشن یا تیره بودن پوست)، ضخامت مو، تعداد جلسات درمان، سن، فواصل رفتن به صورت مرتب یا غیر مرتب مورد بررسی قرار می گیرد.
بر همین اساس، اخیراً لیزرهای گوناگونی كه برپایه مكانیسم فوتوحرارتی سبب صدمه انتخابی به مو می شوند، معرفی شده اند. مكانیسمی كه بوسیله آن، این سیستم ها سبب صدمه انتخابی به فولیكول ها می شوند، برپایه قوانین فوتوترمولیز انتخابی قرار دارد و طبق نتایج بررسی شده، موزدایی بوسیله لیزر، موثرترین روش با تأثیر طولانی مدت است.
در آخر باید اشاره كرد: این پژوهش مبین آن است كه ضخامت مو، رنگ مو و تعداد جلسات درمان عوامل موثر در از بین بردن موهای ناخواسته با لیزر است كه برای كارآیی بهتر لیزر هم تعداد جلسات بیشتر با زمان پیگیری طولانی تر و منظم تر سفارش می شود.
نتایج این پژوهش در دوره ۹، شماره چهار نشریه "پوست و زیبایی" انتشار یافته است.1398/06/30
20:35:46
5.0 / 5
4352
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما