شناسایی ۱۴ زمینه جدید همكاری بین ایران و اندونزی در حوزه سلامت

شناسایی ۱۴ زمینه جدید همكاری بین ایران و اندونزی در حوزه سلامت به گزارش مطب نما مدیركل همكاریهای بین الملل وزارت بهداشت اظهار داشت: در ادامه تفاهم نامه ای كه سال قبل میلادی و برنامه عملی كه چهار ماه پیش بین وزرای بهداشت ایران و اندونزی در ژنو به امضا رسید، شب گذشته دو صورت جلسه با حضور دكتر نمكی، وزیر بهداشت و همتای اندونزیایی اش به امضا رسید.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دكتر محسن اسدی لاری در این زمینه اظهار داشت: روز گذشته معاون وزیر بهداشت اندونزی و هیات همراه وی در سازمان غذا و دارو نشست مهمی برای ارتقای همكاریهای مشترك داشتند كه حاصل این نشست، سند و صورتجلسه ای بود كه دو كشور بتوانند همكاریهای گسترده ای در موضوعات مختلف همچون قوانین و ثبت دارو و تجهیزات پزشكی و همین طور كمك به شركت های ایرانی و اندونزیایی برای صادارت و واردات داشته باشند.
وی اشاره كرد: مسئولان شركت های اندونزی كه به همراه وزیر بهداشت این كشور به ایران سفر كرده اند، حدود ۴۰ درصد از تجارت دارو و تجهیزات پزشكی اندونزی را می سازند و امروز نیز همایش تجاری سلامت در معاونت علمی ریاست جمهوری برگزار می گردد كه در این همایش شركت های ایرانی دعوت هستند تا شاهد گسترش روابط دو كشور در حوزه سلامت باشیم.

مدیركل همكاریهای بین الملل وزارت بهداشت اظهار داشت: دومین سند و صورتجلسه ای كه شب گذشته با حضور وزرای بهداشت ایران و اندونزی به امضا رسید، ناظر بر فعالیت هایی است كه در قالب تفاهم نامه و برنامه عملی كه قبلا به امضا رسیده بود، باید پیگیری می شد. البته پیشرفت چندانی در اجرای برنامه عمل دو كشور نداشتیم چون حدود ۴ ماه است كه امضا شده و منتظر حضور وزیر و مقامات و شركت های اندونزیایی در ایران بودیم.

بنابر اعلام وبدا، اسدی لاری با اشاره به اینكه در صورتجلسه و سند دوم موضوعات مورد نظر دكتر نمكی، وزیر بهداشت كشورمان و همتای اندونزیایی اش برای همكاریهای بیشتر دو كشور لحاظ شده است، اضافه كرد: این موضوعات شامل كمك ایران به اصلاح نظام بیمه ای در اندونزی، فناوری های نوین مانند بایو تكنولوژی و نانو، سلول های بنیادی، سلول درمانی و روش های درمانی پیشرفته، پیوند اعضا و استفاده مشترك از تجارب دو كشور در زمینه كنترل بیماری های واگیر و غیرواگیر بود.

وی گفت: زمینه های مختلفی برای ارتقای همكاریهای ایران و اندونزی در حوزه سلامت شناسایی شده كه شامل ۱۴ حوزه همكاری جدید است. بدین سبب انتظار داریم كه پس از امضای این دو سند، شاهد حركت نوینی در توسعه روابط دو كشور باشیم.

اسدی لاری با اشاره به تقویت روابط سیاسی و اقتصادی بین ایران و اندونزی، تصریح كرد: حضور هفته گذشته دكتر ظریف در اندونزی و مذاكرات با مسئولان این كشور و همین طور برگزاری همایش نانوتكنولوژی با حضور فعالان ایرانی در جاكارتا، به ارتقای روابط دو كشور كمك كرده است.

مدیركل همكاریهای بین الملل وزارت بهداشت با اشاره به جمعیت ۲۶۵ میلیون نفری اندونزی، اشاره كرد: اندونزی بزرگترین كشور مسلمان است كه ۱۷۵۰۰ جزیره دارد و این كشور بیشترین قدرت و نفوذ را در جمعیت ۷۰۰ میلیون نفری اتحادیه كشورهای جنوب شرق آسیا (آ سه آن) دارد و اگر تكنولوژی های جدید در حوزه دارو، تجهیزات پزشكی و روش های نوین درمانی بین دو كشور تبادل شود، حتما به نفع مردم هر دو كشور مسلمان است و زمینه مناسبی را برای شركت های دانش بنیان ایرانی فراهم می آورد.

منبع:

1398/06/24
21:35:27
5.0 / 5
4173
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما