اقامتگاه محك سقفی برای اسكان خانواده های كودكان مبتلا به سرطان

اقامتگاه محك سقفی برای اسكان خانواده های كودكان مبتلا به سرطان مطب نما: در سال 1375 اقامتگاه ستارخان محك و سپس در سال 1382 اقامتگاه دارآباد به منظور استقرار كودكانی كه برای گذراندن مراحل درمان خود از شهرستان به تهران سفر می كنند، با ظرفیت 60 نفر تأسیس شد؛ ظرفیتی كه این روزها به 87 نفر رسیده است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی موسسه محك، اسكان خانواده های كودكان مبتلا به سرطانی كه برای گذراندن مراحل درمان فرزند خود از سایر شهرها و شهرستان های كشور به تهران بازگشت می كنند یكی از دغدغه های مهم محك در ایام سخت درمان سرطان فرزندانش است. بدین جهت در سال ۱۳۷۵ اقامتگاه ستارخان محك و سپس در سال ۱۳۸۲ اقامتگاه دارآباد به منظور استقرار كودكانی كه برای گذراندن مراحل درمان خود از شهرستان به تهران سفر می كنند، با ظرفیت ۶۰ نفر تأسیس شد؛ ظرفیتی كه این روزها به ۸۷ نفر رسیده است. همین طور با شروع به كار اقامتگاه دارآباد، اقامتگاه ستارخان با هدف ایجاد محیطی مطلوب، آرام و ایزوله برای اقامت كودكان بیمار و همراهانشان بعد از پیوند سلول های بنیادی خونساز در نظر گرفته شد. هدف از راه اندازی این اقامتگاه ها نیز ارتقای كیفیت زندگی كودكان مبتلا به سرطان و خانواده هایشان بوده و هست.
فرنوش خواجویی نژاد - سرپرست اقامتگاه دارآباد محك با اشاره به اینكه این اقامتگاه ۱۶ سال است فعالیت خودرا آغاز كرده، اظهار داشت: اقامتگاه دارآباد با وجود مجاورت با بیمارستان فوق تخصصی سرطان كودكان محك تنها مختص بیمارانی كه مراحل درمان خودرا در این بیمارستان سپری می كنند نیست. تمامی كودكان مبتلا به سرطان تحت حمایت محك كه مراحل درمان خودرا در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی دارای بخش خون و آنكولوژی كودكان در شهر تهران سپری می كنند و ساكن این شهر نیستند، شرایط استفاده از این اقامتگاه را دارند. حتی گاهی امكان دارد كودكی به همراه خانواده تنها برای دریافت رادیوتراپی، پت اسكن یا پیوند مغز استخوان به تهران مراجعه نموده باشد و پرونده درمانی خودرا در بیمارستانی در سایر شهرستان ها تشكیل داده باشد؛ در این صورت هم خانواده می تواند از سكونت در اقامتگاه و امكانات موجود در آن بهره مند شود.
سرپرست اقامتگاه دارآباد افزود: اینجا همه در كنار هم غذا می خورند و گاهی مادران به سبب شرایط خاص كودكان و عدم اشتهای آنها می توانند غذای مورد علاقه فرزندان شان را بپزند تا آنها را تشویق به خوردن غذا كنند. در این شرایط مواد غذایی را محك در اختیارشان قرار می دهد تا كودكان بتوانند غذایی را كه دوست دارند، با طعم دستپخت آشنای مادرشان بخورند. البته باید اشاره كنم كه برگزاری جشن ها و برنامه های شاد نیز قسمتی از فعالیت های اقامتگاه است و مجموع تمام این موارد سبب شده این فضا بیشتر شبیه یك خانه باشد تا بیمارستان.
او همینطور در پاسخ به این پرسش كه چرا حضور پدران در اقامتگاه محك كمتر دیده می شود و در صورت نیاز، محك برای حضور آنها در اقامتگاه دارآباد چه تدبیری اندیشیده است، توضیح داد: یكی از اهداف محك حفظ بنیان خانواده و كیفیت زندگی افرادی است كه كودك شان با سرطان مبارزه می كند. بنا بر این ما در این مؤسسه، خدمات حمایتی لازم را به كودكان مبتلا به سرطان و مادران شان ارائه می دهیم تا پدران با دغدغه كمتری شغل خودرا ادامه دهند و بتوانند شرایط مناسبی برای رشد دیگر فرزندان خود فراهم آورند. در این صورت خانواده كاركرد خودرا از دست نمی دهد. اما گاهی پدران به دلیلهای مختلف و متناسب با نیاز كودك و همسر خود باید در كنار آنها حضور داشته باشند. در این صورت یك اتاق ۱۰ تخته برای پدرانی كه نیازمند حضور در اقامتگاه هستند، وجود دارد.
خواجویی افزود: پشتیبانی از خانواده های كودكان مبتلا به سرطان در ایام سخت، اتفاقی است كه در محك رخ می دهد. آنها در كنار دریافت مشاوره های فردی و گروهی، ساخت انواع صنایع دستی را نیز آموزش می بینند. آموزش خیاطی و ساخت زیورآلات به مادران و آموزش ساخت كیف ها و دستبندهای چرمی به پدران از اقدامات آموزشی محك در اقامتگاه است. هدف از این كار در ابتدا افزایش روحیه و امید به زندگی آنهاست و در مرحله بعدی آموزش هنری است كه آنها می توانند در زندگی شخصی خود از آن بهره مند شوند.
بنابر اعلام روابط عمومی موسسه خیریه محك، این مؤسسه در سال ۱۳۹۶ و در سومین برنامه راهبردی خود یكپارچه سازی خدمات حمایتی را در دستور كار خود قرار داده است. در این برنامه اسكان خانواده های دارای كودكان مبتلا به سرطان كه از شهرستان ها و روستاهای كشور برای گذراندن مراحل درمان فرزندان شان به مراكز استان ها بازگشت می كنند نیز مورد توجه قرار گرفته است. بر این اساس خانواده بزرگ محك مسئولیت پرداخت هزینه های در رابطه با اسكان كودكان مبتلا به سرطان و خانواده هایشان را در مراكز اقامتی این استان ها بر عهده گرفته است. این خانواده بزرگ امیدوار است با همراهی مستمر نیكوكاران و افرادی كه دغدغه انسان دوستی در سر می پرورانند، بتواند روز به روز در ارتقای ارائه خدمات درمانی و حمایتی مطابق با استانداردهای جهانی برای تمامی كودكان مبتلا به سرطان این سرزمین توانمندتر شود. به امید بهبودی همه كودكان مبتلا به سرطان.1398/06/24
16:08:28
5.0 / 5
4147
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما