تاثیر میزان مصرف كالری بر استقامت استخوان ها

تاثیر میزان مصرف كالری بر استقامت استخوان ها به گزارش مطب نما نتایج یك بررسی نشان داده است كه ˮمحدود كردن مصرف كالری همراه با ورزشˮ می تواند به شكننده تر شدن استخوان ها منجر شود.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، بررسی انجام شده روی موش ها از آن حكایت می كند كه محدود كردن كالری مصرفی همراه با ورزش كردن می تواند استخوان ها را كوچك تر و ضعیف تر كند. این درحالیست كه ورزش كردن در كنار رعایت رژیم غذایی سرشار از كالری به سلامت استخوان ها كمك می نماید.
دكتر «مایا استینر» از دانشگاه كارولینای شمالی در اینباره اظهار داشت: یافته های بدست آمده تا حدودی شگفت آور بوده است. مطالعات انجام شده در گذشته نشان داده ورزش كردن در كنار رژیم غذایی حاوی میزان كالری نرمال یا حتی بالا برای سلامت استخوان مفید می باشد. حالا این مورد مشخص شد كه این اثربخشی در رژیم های غذایی با میزان كالری محدود در كنار ورزش دیده نمی گردد.
استخوان ماده ای راكد و بی جان نیست و به صورت پیوسته در حال بازسازی خود است. در دوران كودكی ایجاد استخوان های جدید سریع تر از فرآیند از بین رفتن استخوان های فرسوده اتفاق می افتد كه این امر به تولید استخوان های بزرگتر، سنگین تر و متراكم تر منجر می شود.
مصرف پروبیوتیك می تواند از راه تاثیر پیچیده درگیر كننده باكتری روده و مغز استخوان، پروتئین كلیدی در رشد استخوان ها را افزایش دهد. این فرآیند از راه ورزش كردنِ مداوم، خودداری از استعمال سیگار و مواد الكلی و وجود میزان كافی از ویتامین D و كلسیم در رژیم غذایی انجام می گیرد.
متخصصان آمریكایی با اشاره به اینكه مصرف كالری و ورزش كردن تاثیر بسزایی بر استقامت استخوان ها و كاهش خطر شكستگی دارد، اظهار داشتند: در این بررسی بر چربی مغز استخوان تمركز شد.
محققان به درستی نمی دانند این چربی چگونه عمل می كند اما این فرض مطرح شده كه این چربی برای استخوان های بدن انسان و دیگر پستانداران ضرر دارد.
مطالعاتی كه در گذشته انجام شده نشان داده است سطح پایین تر از چربی مغز استخوان نشانه سلامت استخوان است.
محققان آمریكایی در مطالعه اخیر بررسی كردند چگونه مصرف كالری به چربی مغز استخوان مرتبط می باشد و چگونه ورزش كردن بر این ارتباط اثر دارد.
به گفته محققان سطح چربی مغز استخوان در مواقعی كه مصرف كالری مازاد به چاقی منجر می شود افزوده می شود. همینطور زمانیكه موش ها با وزن طبیعی و موش های چاق ورزش می كنند سطح چربی مغز استخوان كاهش پیدا كرده و تراكم استخوانی بهبود می یابد.
هدف از این مطالعه مشخص شدن وضعیت چربی مغز استخوان و سلامت استخوان هنگام محدود كردن كالری مصرفی بوده است. محققان موش ها را به دو گروه تقسیم كردند. گروه اول رژیم غذایی عادی داشته و گروه دوم میزان كالری محدودتری دریافت نمودند.
همچنین مجدد موش ها بر مبنای برنامه ورزشی به دو گروه تقسیم شدند و برای مدت زمان شش هفته تحت كنترل قرار گرفتند.
به گزارش مدیكال نیوز تودی، بررسی ها نشان داد باآنكه محدود كردن كالری مصرفی باعث كاهش وزن می شود اما سطح چربی مغز استخوان را به صورت قابل ملاحظه ای بالا می برد كه در نهایت باعث افت كیفیت استخوانی می شود.
این متخصصان دریافتند همانطور كه در مطالعات قبلی دیده شد و انتظار می رفت، افزودن ورزش به رژیم غذاییِ كم كالری منجر به كاهش چربی مغز استخوان می شود اما نكته غیرمنتظره این بود كه این شرایط همینطور به كاهش كیفیت و كمیت بافت استخوانی منجر خواهد شد. متخصصان در نهایت شگفتی دریافتند كه "در صورت محدود كردن كالریِ مصرفی ظاهرا ورزش بیشتر از آنكه باعث استقامت استخوان ها شود آنها را شكننده تر می كند.
منبع:

1398/06/23
21:58:09
5.0 / 5
4586
تگهای خبر: بافت , پروتئین , تولید , چاقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما