افشاگری جدید وزیر بهداشت درباره فساد در حوزه دارو و بازار ناصرخسرو

افشاگری جدید وزیر بهداشت درباره فساد در حوزه دارو و بازار ناصرخسرو به گزارش مطب نما وزیر بهداشت ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در جهت شفاف سازی در وزارت بهداشت و به ویژه سازمان غذا و دارو، اظهار داشت: آرزو می كنم روزی كسوت وزارت را كنار گذارده و با مردم راحت و بی ملاحظه صحبت كنم و بگویم گاهی سازش ما با فساد كه به صغیر و كبیر مملكت رحم نكرده، چه بلایی سر آنها آورده است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور، با اشاره به اینكه نخستین گام ما در وزارت بهداشت تقدم پیشگیری بر درمان و تقدم درمان سرپایی بر درمان بستری است، اظهار نمود: تعداد بیمارانی كه به سبب فشارخون بالا گرفتار بیماری می شوند، روبه افزایش است و به سمت گرفتاری فشارخون بالا در سنین زیر 50 سال می رویم، طبق آخرین مطالعات مان پیش از اجرای طرح بسیج ملی كنترل فشارخون، از تعداد 380 هزار مرگ سالیانه، حدود 97 هزار مرگ منتسب به فشارخون بالا و عوامل وابسته به پرفشاری خون است.

وی اضافه كرد: دیابت، سبك زندگی غلط، تحرك بدنی ناكافی و مشكلات سلامت روان، همه ما را تهدید می كند و نظام سلامت در سال های گذشته، بجای پرداختن به موارد كم هزینه، مرتبا بخش های ICU و CCU و دیالیز را افزوده است، اما این راه قابل تداوم نیست.
نمكی اظهار داشت: وقتی تعداد ماشین های دیالیز را با چند سال قبل مقایسه می كنم، می بینم كه تعداد آنها چند برابر شده و هنوز هم نماینده محترم و فرماندار عزیز و مقامات اجرایی هر استان و حتی روسای دانشگاه ها درخواست ماشین دیالیز و تجهیزات ICU و CCU دارند؛ این مساله نشان از آن دارد كه هنوز بر درمان محوری تاكید داریم و پیشگیری همچنان مغفول مانده است. بنابراین، تقدم پیشگیری بر درمان را بعنوان سیاست محوری جدید كم هزینه در وزارت بهداشت ادامه خواهیم داد. دلیل اینكه بر درمان سرپایی بر بستری تاكید داریم، این است كه اگر در مراحل اولیه تشخیص بیماری را شناسایی و مهار نماییم، بیماری در مراحل پیشرفته تر، برای نظام سلامت كشور هزینه بر نخواهد بود.

وی با اشاره به اینكه تقدم پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر درمان بستری جزو اصلی ترین سیاست های وزارت بهداشت در این دوره است، اشاره كرد: تقدم پیشگیری بر درمان و تقدم درمان سرپایی بر درمان بستری، هم از منظر اقتصاد سلامت و هزینه اثربخشی و هم از دیدگاه پرداختن به مقوله پیشگیری بعنوان رسالت نظام سلامت، باید با جدیت بیشتری دنبال شود. از طرفی، اعتقادی به افزایش تخت های بیمارستانی بی رویه و افزایش لیست ICU و CCU و بخش هاای دیالیز ندارم، مگر در مناطق محرومی كه نیاز واقعی وجود داشته باشد.

وزیر بهداشت بیان كرد: استقرار پرونده الكترونیك سلامت را بعنوان یك تكلیف برجای مانده از برنامه های قبلی، اجرا كردیم؛ این حركت بعنوان یك ساختار و ریل اساسی در عبور و مرور فعالیت های نظام سلامت مغفول مانده بود كه با همت، جسارت و تلاش همه دانشگاه ها آغاز و اجرایی شد. این ریل گذاری بسیار مهم، كمك خواهدنمود كه سیستم ارجاع، راهنماهای بالینی و پزشكی خانواده را كه از لزوم های برجای مانده است، در ماه های آینده اجرایی نماییم.

نمكی با تاكید بر اجرای نسخه نویسی الكترونیك، اشاره كرد: از چندماه قبل در این زمینه اقداماتی شروع شده است.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: چندماه است كه از لزوم نظام سلامت الكترونیك و بعضی نقصان های زیرساختی در نظام سلامت و قوانین مغفول مانده فریاد می زنیم ولی برخی دوستان اخیرا دوربین به دست گرفته اند و در این حوزه روشنگری می كنند كه البته باز هم جای خوشبختی است و از آن استقبال می نماییم.

وی بیان كرد: ۳۰ سال قبل كه معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم، در آن زمان، بعنوان لكه ننگ سیستم دارویی كشور به یكی از سیستم های امنیتی پناه بردیم كه ناصر خسرو از محدوده كنترل ما خارج است و كمك لازم داریم، طبق یك قرارداد بنا شد كه سرویس دریافت نماییم و سقف ریالی هم برای قرارداد تعیین شد و بعداز مدتی كوتاه، كوپن سقف ما به اتمام رسید و حاصل آن تنها شناسایی وانت مملو از داروی قاچاق زیر یكی از پل های شهر بود. از 30 سال قبل كه در نظام سلامت حضور دارم، مشكل ناصر خسرو را داریم.

نمكی افزود: در سازمان غذا و دارو كه متاسفانه گاهی برخی از مجرمین این مجموعه یا شریك و یا رقیب مجموعه های خارج از سازمان بودند، افراد خالص دانشگاهی را جایگزین كردیم.

وی اضافه كرد: آرزو می كنم روزی كسوت وزارت را كنار گذارده و با مردم راحت و بی ملاحظه صحبت كنم و بگویم گاهی سازش ما با فساد كه به صغیر و كبیر مملكت رحم نكرده، چه بلایی سر آنها آورده است. بگفته سعدی، "مرا دردیست اندر دل اگر گویم زبان سوزد، اگر پنهان كنم ترسم كه مغز استخوان سوزد"

وزیر بهداشت اظهار داشت: روزی باید همه ما پاسخ دهیم در ایام سخت مملكت كجا بودیم و چه كردیم؟ امیدوارم آن روز مجبور نباشیم بگوییم زیر چشمان ما با IRC پودر كاكائو و نارگیل، داروی قاچاق وارد كرده و توزیع كردند و كارمند ما هم پشت سیستم و سامانه این مساله را تایید كرده است؛ یعنی بجای چرتكه، به دزدها، ماشین حساب دادیم! خدا كند كه نگوییم سامانه ای داشتیم كه در آن، این توانایی وجود داشته كه یك خانم دكتر در ۱۳ یا ۱۴ مركز، مسئول فنی بود و سیستم و سامانه او را ریجكت نكرده بود.

بنابر اعلام وبدا، وی عنوان كرد: پرونده الكترونیك سلامت را راه اندازی كردیم و سوال اینجا است كه چرا این پرونده سال ها اجرایی نمی شد؟ و چرا سه ماهه امكان استقرار آن ایجاد شد؟ چرا امكان آن فراهم نشود خیلی از مسائل شفاف شود. چرا نسخه نویسی الكترونیك با مقاومت روبرو می شود؟ اگر مقاومتی باشد، از آن روست كه می دانند، تنها علاج جلوگیری از قاچاق، ثبت صحیح و نظام جمع آوری داده ها است. چرا برخی ها از اینكه همه چیز شفاف شود، مقاومت می كنند؟ باید بگویم، ما این مسیر را با همت تك تك شما و همكاران پاكیزه بسیارمان در نظام سلامت این كشور خواهیم پیمود. پرونده الكترونیك سلامت به ما كمك خواهدنمود كه پزشكی خانواده، راهنماهای بالینی و سیستم ارجاع را مستقر كنیم؛ كسی به دنبال اجرایی كردن این موارد است كه بخواهد ممكلت به سمت پاكیزگی برود و كسی كه مخالفت می كند، اساسا نمی خواهد مملكت نظم و صلاح پیدا كند.

وزیر بهداشت اظهار داشت: سامانه ای به نام تی تك داریم كه حاوی اطلاعات ارزشمندی است، اما مشكلاتی هم دارد كه همه را مامور كرده ایم كه آنها برطرف كنند، این سامانه باید در اختیار حاكمیت باشد تا اطلاعات حاكمیتی مصون بماند، اینها مباحثی است كه از چندماه قبل با جدیت آغاز نموده ایم و هر ماه هم عده ای به جمع همراهان این رویكرد پیوسته اند و خواهند پیوست و هر روز به تحقق اهداف و آرمان ها در این راه نزدیك تر می شویم.
منبع:

1398/06/13
15:13:23
5.0 / 5
4252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما