عضو هیئت علمی مركز تحقیقات ایدز خبر داد

خودمراقبتی بیماران مبتلا به HIV با تلفن همراه و اینترنت

خودمراقبتی بیماران مبتلا به HIV با تلفن همراه و اینترنت به گزارش مطب نما عضو هیئت علمی مركز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به طرح های پژوهشی مركز تحقیقات ایدز اظهار داشت: یكی از پژوهش هایی كه بتازگی در مركز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشكی تهران انجام گرفته، طرحی با عنوان پیاده سازی سیستم خود مراقبتی مبتنی بر موبایل و وب برای بیماران مبتلا به HIV برمبنای مدل مراقبت بیماری های مزمن بوده كه بازخوردهای خوبی را از طرف بیماران و پزشكان داشته است.


دكتر سید احمد علینقی در گفت و گو با ایسنا، با بیان این كه در سال های گذشته تحقیقاتی درباره میزان شیوع HIV كودكان خیابانی و زنان لطمه پذیر انجام گرفته است، اظهار داشت: چند سال پیش، مركز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشكی تهران پژوهشی انجام داد كه شیوع اچ.آی. وی در بین زنان لطمه پذیر را ۴.۱ درصد گزارش كرد. در سال ۲۰۱۵ نیز در تحقیقی كه وزارت بهداشت در ۱۳ شهر انجام داده بود مشخص شد كه میزان شیوع اچ.آی. وی در بین زنان لطمه پذیر ۲.۱ درصد بوده است.
وی با اشاره به پژوهش های صورت گرفته در زمینه خودمراقبتی بیماران مبتلا به ایدز اظهار داشت: در این طرح سفارش های دارویی و درمانی بر روی سیستمی كه به صورت پایلوت بر روی موبایل بیماران به وجود آمده بود قرار گرفت.

نكاتی درباره ابتلای كودكان خیابانی به ایدز
وی درپاسخ به سوالی درباره میزان شیوع ایدز در كودكان خیابانی اظهار داشت: در تحقیقی كه حدود شش سال پیش مركز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشكی تهران انجام داد، شیوع اچ.آی. وی در بین كودكان خیابانی ۴.۵ درصد به دست آمد. از آن جایی كه احتمال ابتلای این كودكان به HIV از طریق تزریق كم است، می توان نتیجه گرفت كه ابتلای آنها به اچ.آی. وی احیانا بوسیله سوء استفاده جنسی رخ داده است.
عضو شورای پژوهشی مركز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشكی تهران درباره چالش های تحقیقات بر روی بیماران مبتلا به اچ.آی. وی اظهار داشت: مهمترین مساله در حوزه پژوهش های اچ.آی. وی-ایدز، حفظ اسرار بیماران است. هر داده ای كه جمع آوری می شود باید با كد باشد و اطلاعات شخصی بیمار فاش نشود تا خدای ناكرده در جامعه با انگ و تبعیض روبه رو نشود.
وی درانتها اضافه كرد: باید در حوزه پژوهش های ایدز پژوهشگران بیشتری تربیت نماییم و بودجه بیشتری را برای هزینه های طرح های تحقیقاتی را نیز در اختیار آنها قرار دهیم.
منبع:

1398/06/12
15:01:36
5.0 / 5
4353
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما