در قالب یك پژوهش بررسی شد

زنان و صدمه های بعد از اعتیاد

زنان و صدمه های بعد از اعتیاد به گزارش مطب نما بیشتر افراد جامعه تصور می كنند، اعتیاد به مصرف مخدر وسوء مصرف آن پدیده ای مردانه است. به عبارتی، اعتقاد بر این است كه زن ها بسیار كمتر از مردها به اعتیاد روی می آورند؛ به خصوص در كشور ما حتی سیگار كشیدن زنان و دختران تعجب اطرافیان را بر می انگیزد. اعتیاد زن در خانواده سبب فروپاشی اركان خانواده می شود و فرزندان خانواده، به خصوص دختران هم در نتیجه همانند سازی با مادر و مشكلات عاطفی ناشی از اعتیاد وی با انحرافات، مسائل وپیامد های جبران ناپذیری مواجه می شوند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، پژوهشی در مورد تجربه زنان معتاد بهبود یافته از طرد اجتماعی در شهر قم توسط تیم پژوهشگران متشكل از اسدالله بابایی فرد( دانشیار گروه علوم اجتماعی دانشگاه كاشان ) و لیلی حبیبی راد (كارشناس ارشد مطالعات فرهنگیف دانشگاه كاشان) انجام شده است. هدف از گردآوری این پژوهش دریافتی اجمالی از معضلات زنان بهبود یافته كه به انواع مواد مخدر شامل حشیش، هروئین، شیشه، كراك، تریاك و... اعتیاد داشته و با رفتن به مراكز بازپروری بهبود یافته اند، است.
در این پژوهش آمده است: « زنان بهبود یافته معمولا با فضای بی اعتمادی در جامعه مواجه می شوند و فعالیت در نهادهای اجتماعی برای آنها امكان پذیر نیست. حتی اگر این افراد در مركز یا نهادی مشغول به كار شوند، امكان ارتقا شغلی و پذیرش مسئولیت های مهم شغلی در فضای كار را ندارند. این بی اعتمادی علاوه بر محل كار در خانواده هم به چشم می خورد و بازگشت به خانواده برای بعضی از این افراد امكان ندارد، تا جایی كه در مواردی خانواده ها تلاش می كنند آنها را از فضای میهمانی های خانوادگی دور نگه دارند. آخر چنین نگرشی به انزوای اجتماعی زنان بهبود یافته منجر می شود، بگونه ای كه بعضی از آنها دیگر حاضر نیستند در مجامع عمومی حاضر شوند.»
در ادامه این پژوهش آمده است: « محرومیت حقوقی شكل دیگری از تحقیر است كه در كلام افراد بهبود یافته مشاهده می شود. در اثر این نوع محرومیت، احترام به خویشتن فرد جریحه دار شده و در كنش های متقابل با فرد تحقیر شده مانند همنوعانش رفتار نمی گردد. زنی كه بهبود یافته و به جامعه برگشته و از برخی حقوق شهروندی اش محروم شده است، بطور قطع مسئولیت اخلاقی اش را هم تراز با سایر اعضای جامعه نمی بیند و امكان دارد در تلافی این وضعیت، اقداماتی برای صدمه زدن به فضای اخلاقی جامعه صدمه زدن به نظام خانواده ها انجام دهد. در نهایت آخرین شكل تحقیر كه كاستن از ارزش اجتماعی فرد است، با داغ ننگ زدن به افراد مصداق می یابد.»
در این مقاله در مورد "پنهان كاری" آمده است: « پنهان كردن گذشته و كوشش برای كتمان آن یكی دیگر از دغدغه های زنان معتاد بهبود یافته در شهر قم برای فرار از طرد اجتماعی در شهر قم است. در مصاحبه با زنان بهبود یافته از اعتیاد، یك هژمونی فرهنگی مسلط در جامعه مشهود بود كه به آنها هنوز هم به چشم یك معتادو یا یك بیمار و حتی یك منحرف نگریسته می شود. در حقیقت، جامعه به این باور نرسیده است كه این زنان بعد از بهبودی می توانند مثل یك انسان سالم زندگی كنند.»
در نتایج این پژوهش آمده است: « زنان بهبود یافته از اعتیاد در حمایت و بازشناسی هویت، شكننده و صدمه پذیرند. در جامعه مدرن پشتیبانی از فرد دو شكل متفاوت و متكامل دارد؛ یكی حمایت مدنی كه آزادی های اساسی و امنیت جان، مال و حیثیت اشخاص را در قالب دولتی قانون مدار تضمین می نماید و دیگری حمایت اجتماعی كه از اشخاص در مقابل خطرات عمده ای كه می توانند كیفیت زندگی شان را تنزل دهند؛ حمایت می كند.»
این پژوهش در شماره هشتاد و یكم فصلنامه شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده به چاپ رسیده است.1398/06/06
14:06:06
5.0 / 5
4537
تگهای خبر: امنیت , بیمار , پذیرش , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما