از سوی محققان دانشگاه تربیت مدرس محقق شد

انتشار مقاله نانویی در معتبرترین مجله شیمی جهان

انتشار مقاله نانویی در معتبرترین مجله شیمی جهان به گزارش مطب نما تیمی از محققان دانشگاه تربیت مدرس در مطالعات اخیر خود موفق به عرضه راهكار نوآورانه ای برای ایجاد خواص رسانایی در قالب های آلی فلزی شدند؛ در این مطالعات آنها نشان دادند كه می توان رسانایی كنترل شده در این چارچوب ها ایجاد كرد و به قول آنها این مقاله بعد از داوری های سنگین در معتبرترین مجله رشته شیمی با نام اختصاری JACS انتشار یافته است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس موفق به اصلاح رسانایی در قالب های آلی فلزی(MOF) شدند.
عایق بودن یكی از محدودیت های بزرگ چارچوب های آلی فلزی است كه این گروه تحقیقاتی موفق به رفع این چالش شده اند. نتایج این پروژه در نشریه معتبر Journal of the American Chemical Society با IF (ضریب تاثیر) بیشتر از ۱۴ به چاپ رسیده است.
فرزانه روحانی، از محققان این پروژه در اینباره اظهار داشت: چارچوب های آلی فلزی به علت حفره ها و ساختار طراحی پذیر خود، كاربرد وسیعی دارند؛ اما از آنجایی كه عایق هستند، كاربرد آنها در صنعت الكترونیك محدود است؛ ازاین رو ما به دنبال ایجاد خواص رسانایی در این مواد بودیم. در این پروژه روشی ساده برای ایجاد رسانایی عرضه كردیم كه می توان با آن رسانایی را ایجاد و تنظیم كرد. یعنی متناسب با كاربرد مورد نظر، چارچوب آلی فلزی رسانایی مطلوب همان كاربرد را داشته باشد. ازاین رو نتایج این پروژه بسیار برای صنعت بخصوص صنعت الكترونیك اهمیت دارد.
روحانی با اشاره به انتشار نتایج این تحقیقات در نشریه Journal of the American Chemical Society یا ـJACS اضافه كرد: نشریه JACS یكی از مجلات بسیار مهم حوزه شیمی است كه بعنوان یكی از پراستنادترین مجلات شیمی شناخته می شود. به علت سخت گیری های این مجله بخصوص برای نویسندگان ایرانی، انتشار مقالات ایرانی در این مجله با دشواری هایی هموار شد و بعد از طی مسیر داوری بسیار سنگین این مقاله، موفق به انتشار آن در نشریه JACS شدیم.
این محقق چارچوب های فلز-آلی متخلخل كه از برهمكنش یون های فلزی و لیگاندهای آلی به دست می آیند را دسته نوظهوری از مواد دانست كه به دلیل طراحی پذیری، وجود تخلخل دائمی و پایداری شیمیایی و حرارتی در تمام زمینه های شیمی در حال گسترش هستند و كاربردهای بسیار متنوعی دارند.
وی افزود: علیرغم این خواص درخشان، عایق بودن یكی از نقص های اصلی این دسته از تركیبات است كه كاربرد آنها را در حوزه الكترونیك بسیار محدود كرده است؛ ولی ما یك رویكرد ساده و نوآورانه برای غلبه بر بزرگترین ضعف چارچوب های فلز-آلی عرضه كردیم كه در آن یك چارچوب فلزی-آلی با هدایت الكتریكی قابل تنظیم عرضه شده است. چارچوب TMU-۶۰ بر پایه فلز "روی" كه طبیعتی نارسانا دارد، به دلیل برهمكنش ویژه و جذب انتخابی و سریع یون كادمیم قابل تبدیل به یك رسانا است.
به قول وی این گروه نشان دادند كه هدایت ساختار را می توان با تغییر زمان قرار گرفتن در معرض یون كادمیم و مقدار جذب یونی تنظیم كرد. حضور یون های كادمیم می تواند مسیرهای جدیدی را برای عبور الكترون درون ساختار ایجاد كند. نكته مهم اینكه ورود یون كادمیم علاوه بر ایجاد رسانایی تنظیم پذیر، تخلخل ساختار را حفظ می كند؛ در حالیكه رسانایی ساختار را تا حدود ۱۰ هزار برابر حتی در دمای اتاق بهبود می دهد.
بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، گروه تحقیقاتی دكتر علی مرسلی، عضو هیات علمی و استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس، متشكل از چهار پژوهشگر پسادكتری و 9 دانشجوی مقطع دكتری است كه تحت راهنمایی وی در حوزه طراحی، سنتز و بهبود عملكرد چارچوب های فلز-آلی نانومتخلخل به پژوهش می پردازند. این طرح نتیجه تلاش های دكتر علی مرسلی، فرزانه روحانی و فاطمه رفیعی زاده ماسوله بوده است.1398/05/14
14:27:14
5.0 / 5
4638
تگهای خبر: محققان , نانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما